Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас

ДНАББ ім. В.Г. Заболотного :: Перегляд теми - Діяльність ДНАББ імені В.Г. Заболотного у 2003 році
 ЧаП (Часті Питання)ЧаП (Часті Питання)   ПошукПошук   ГрупиГрупи   ПрофільПрофіль   УвійтиУвійти 

Діяльність ДНАББ імені В.Г. Заболотного у 2003 році

 
Цей форум закритий, ви не можете писати повідомлення, відповідати і редагувати теми.   Ця тема закрита, ви не можете писати відповіді і редагувати повідомлення.    Список форумів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного -> Діяльність ДНАББ ім. В.Г. Заболотного
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
dnabb
Newbie
Newbie


Зареєстрований: Jul 25, 2007
Повідомлення: 45

ПовідомленняДодано: Пон Вер 24, 2007 12:24 pm    Заголовок повідомлення: Діяльність ДНАББ імені В.Г. Заболотного у 2003 році Відповісти цитуванням

Держбуд України
Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В.Г. Заболотного

Д і я л ь н і с т ь
Державної наукової архітектурно-будівельної
бібліотеки імені В.Г. Заболотного у 2003 році

Інформаційно-аналітичний огляд

Київ, ДНАББ імені В.Г. Заболотного, 2004
УДК 026 (06)
Д 509

Діяльність Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г. Заболотного у 2003 році: Інф.-аналіт. огляд /Укл. Г.А. Войцехівська. – К.: ДНАББ імені В.Г. Заболотного, 2004. – 61 с.

Брошура підготовлена за матеріалами звітів про діяльність структурних підрозділів бібліотеки. Розрахована на працівників бібліотек та інших інформаційних структур будівельного комплексу України.

Укладач – Г.А. Войцехівська

Редакційна колегія: С.С. Артамонова, К.В. Боліла, Г.А. Войцехів-ська (відп. редактор), Л.В. Глущенко, О.М. Піхур, Г.І. Пономаренко, Н.В. Ра-кович, Н.Ф. Степанченко

УДК 026 (06)

У ДНАББ, 2004

„…Бібліотеки не повинні бути тільки сховищами книг,
не повинні слугувати і тільки для забави, для легкого
читання, – вони повинні бути центрами дослідження,
яке обов`язкове для будь-якої розумної істоти…”.
М.Ф.Федоров*
ПЕРЕДМОВА
Епіграф, вибраний для визначення завдань та сутності бібліотек, дуже влучно відображає характер діяльності Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г. Заболотного, її напрями та методи.
2003 рік було оголошено Роком культури в Україні, головна ідея якого полягала в посиленні державної підтримки культури, підвищенні її ролі у розвитку демократичного громадянського суспільства.
Позитивним є те, що у звітному періоді вперше за останні три роки в повному обсязі профінансовані видатки із загального фонду Державного бюджету на утримання бібліотеки. Завдяки докладеним зусиллям збільшені доходи до спеціального фонду бюджету (плата за надані платні послуги бібліотеки та благодійні внески організацій), за рахунок яких вдалось погасити кредиторську заборгованість за передплату періодичних видань на 2002 рік і оформити передплату на поточний та наступний 2004 рік, придбати книги українських та російських видавництв, хоча проблема комплектування книжкового фонду сьогодні залишається однією із найскладніших.
Важливого значення набуло намагання створити Опікунську раду, яка могла б позитивно впливати на розвиток головної книгозбірні будівельної галузі України. З цього приводу питання про сучасний стан ДНАББ імені В.Г. Заболотного та перспективи формування і розповсюдження галузевої інформації в Україні було заслухано на 37-му засіданні Координаційної Ради директорів проектно-вишукувальних організацій Держбуду України. Прийнято спеціальне рішення про необхідність надання невідкладної фінансової або матеріальної допомоги головній бібліотеці будівельного комплексу України.
З метою створення позитивного іміджу бібліотеки організовано Конкурс проектів на проектування інтер’єру ДНАББ, про результати якого оголошено на заходах, присвячених Всеукраїнському дню бібліотек.
На відзначення 5-ї річниці від дня присвоєння бібліотеці імені академіка архітектури Володимира Гнатовича Заболотного було впроваджено новий науковий захід – Заболотнівські читання “Архітектурна і будівельна книга в Україні”, котрий планується проводити щорічно.

*Слово о книге: Афоризмы. Изречения. Литературные цитаты / Сост. Е.С. Лихтенштейн. – М.: Книга, 1969. – С. 279.

Підводячи підсумок, необхідно відмітити, що праця співробітників бібліотеки набула інтенсивного характеру, про що свідчить великий обсяг виконаних робіт. У звітному періоді збільшилися основні кількісні показники діяльності бібліотеки, серед яких кількість читачів, відвідувань, книговидач.
Активізувалась науково-дослідна та видавнича робота. Працівники бібліотеки почали займатися вивченням історії бібліотеки, дослідженням та науковим опрацюванням цінної частини бібліотечного фонду.
Виконано значний обсяг робіт, пов'язаний з комплексною перевіркою книжкового фонду.
Дещо стабілізувалась ситуація з кадровим забезпеченням бібліотеки, хоча залишилась проблема укомплектування висококваліфікованими працівниками відділу комп’ютеризації бібліотечних процесів, формування кадрового резерву.
Разом з тим, залишилися нерозв’язаними проблеми матеріально-технічного забезпечення бібліотеки, її комп’ютеризації (не було придбано ні одного комп’ютера). Питання освоєння Internet та впровадження електронної пошти залишились відкритими.
Велику роль у досягненні позитивних результатів відіграла підтримка бібліотеки підприємствами будівельного комплексу України. Співпраця бібліотеки і галузевих науково-дослідних та проектних інститутів, засобів масової інформації, фірм, громадських організацій була гарантом утримання бібліотеки і виконання нею основних виробничих процесів, що спрямовані на інформаційне забезпечення фахівців будівельного комплексу України.

БЛАГОДІЙНА ДОПОМОГА БІБЛІОТЕЦІ
Керівниками будівельних організацій, підприємств і установ надавалась благодійна допомога на утримання бібліотеки у вигляді грошових благодійних внесків, безоплатно переданих видань та технічної допомоги. Грошові кошти використані на придбання літератури, передплату періодичних видань, видання бібліографічного покажчика та інші виробничі потреби.
Висловлюємо щиру подяку за таку необхідну допомогу, підтримку і розуміння керівникам організацій і підприємств:
В.М. Ісаку, директору ДП “Інститут ”Київпроект-5”,
М.І. Орленку, президенту АТЗТ “Укрреставрація” ,
А.Є. Антонюку, директору „УкрНДІпроектреставрація”,
В.А. Поляченку, президенту ХК “Київміськбуд”,
Ю.М. Білоконю, директору ”Діпромісто”,
В.С. Балицькому, директору НДІБВ,
В.І. Петренку, президенту корпорації “Укрметротунельбуд”,
І.С. Вовкодаву, директору ДП ”Інпроект”,
Є.Є. Клюшниченку, директору КиївНДПІмістобудування,
В.А. Абизову, директору НДІТІАМ,
Б.А. Волобоєву, директору НДІАСБ,
О.Є. Шаповалову, директору „УкрНДІводоканал”,
Т.Г. Маніфасовій, директору Всеукраїнського науково-методичного та дослідно-інформаційного центру архітектурної спадщини,
М.М. Дьоміну, директору ПП ТАМ ”М. Дьомін”,
В.Г. Шевченку, директору ПП ТАМ „В. Шевченко”,
О.П. Сердюку, директору “Донецького ПромбудНДІпроект”,
В.В. Пушкаренку, директору “Харківського ПромбудНДІпроект”,
Л.А. Удовенку, директору Харківського УДПІ “Укрміськбудпроект”,
Б.М. Петтеру, директору ДПІ містобудування “Міськбудпроект”,
В.П. Товстику, директору “Дніпроцивільпроект”,
С.Е. Лещенку, директору КП “Проектсервіс”,
В.М. Чесноку, директору ДП ”Укрархбудінформ”,
О.Л. Шаталову, директору ДПІ ”Запоріжцивільпроект”,
В.О. Монащенку, директору ДП ”Київдіпротранс”,
Благодійному фонду “Дорожник”.
ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ТА НАПРЯМИ РОБОТИ
Основними статутними завданнями Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г. Заболотного є систематичне поповнення, зберігання та надання для використання бібліотечних фондів читачам бібліотеки, фахівцям будівельного комплексу з метою забезпечення їх інформаційних потреб.
Для реалізації цих завдань робота бібліотеки побудована за такими напрямами:
· комплектування фонду вітчизняними та зарубіжними виданнями відповідно до тематичного плану комплектування;
· глибоке наукове розкриття фонду в довідково-пошуковому апараті бібліотеки;
· забезпечення ефективного використання фонду користувачами в читальних залах, за абонементами, а також на масових заходах;
· забезпечення зберігання та збереження фонду, здійснення санітарно-гігієнічних заходів, палітурних та реставраційних робіт;
· надання методичної допомоги бібліотекам будівельного комплексу України;
· проведення культурно-масових, наукових та просвітницьких заходів;
· наукова та видавнича діяльність.
ФОРМУВАННЯ БІБЛІОТЕЧНОГО ФОНДУ
У складних фінансових умовах працівники бібліотеки намагаються використовувати різні джерела наповнення бібліотечного фонду. У звітному періоді поповнення книжкового фонду здійснювалось шляхом отримання дарів від читачів і видавничих організацій, обов`язкового безоплатного примірника від видавництв і видавничих організацій, придбання літератури як за рахунок бюджетних асигнувань, так і за рахунок спеціальних коштів, а також видань, отриманих шляхом книгообміну.
В результаті аналізу проведеної роботи з комплектування книжкового фонду отримані фактичні дані: у звітному періоді на комплектування фонду затрачено 110,3 тис. грн. (на 69% більше, ніж у 2002 р.). Придбано книг на суму 13,5 тис. грн. (225% по відношенню до 2002 р.), з яких за рахунок бюджетних коштів придбано літератури на суму 5,0 тис. грн., за рахунок спеціальних коштів, отриманих від надання платних послуг – на суму 2,9 тис. грн., за рахунок благодійних внесків – на суму 5,6 тис. грн. Проведена передплата періодичних видань на суму 66,2 тис грн. (на 12% більше, ніж у 2002 р.), погашена кредиторська заборгованість на суму 30,6 тис. грн. Протягом року приватними особами та різними організаціями безоплатно передано літератури на суму 7,7 тис. грн., що на 43% більше, ніж у 2002 р.
Всього безоплатно отримано 1809 прим. видань, що становить 48,7% від річних надходжень (дари, обов`язковий примірник та література, отримана в порядку книгообміну).
Одним із важливих джерел поповнення бібліотечного фонду залишаються дари. Завдяки їм в бібліотеку надійшло 471 прим. видань, що становить 12,7% від загальних річних надходжень літератури в бібліотеку (у 2002 р. – 17,4%). Аналізуючи кількісні показники подарованих видань, можна зробити висновок, що в останньому десятилітті найбільше книжкових дарів було передано до бібліотеки у 2000 р., у 2003 р. намітилась тенденція до зменшення цього показника, хоча він все-таки залишається значним. Необхідно також відмітити, що з другого півріччя 2002 р. бібліотека почала отримувати обов’язковий безоплатний примірник, що природньо зменшило показник дарів.
Великий внесок в поповнення бібліотечного фонду зроблено читачами. Дари від окремих осіб, читачів, друзів бібліотеки становлять 393 прим. видань.
Серед читачів бібліотеки її дарувальниками були: Ю.В. Белічко (м. Київ), С.В. Борисовський (м. Київ), О.Л. Волкова (м. Київ), В.В. Воробей (м. Київ), В.Г. Гаркавенко (м. Київ), А.В. Голяк (м. Київ), І.О. Гонтаренко (м. Київ), М.Г. Дегтярьов (м. Київ), М.М. Дьомін (м. Київ), Ю.В. Івашко (м. Київ), М.Б. Кальницький (м. Київ), В.О. Константинов (м. Київ), А.П. Кончаковський (м. Київ), П.І. Кривошеєв (м. Київ), Ю.В. Крикун (м. Сімферополь), З.К. Крупська (м. Київ), В.О. Ленченко (м. Київ), І. Лобортас (м. Київ), Д.В. Малаков (м. Київ), І. Марголіна (м. Київ), В.І. Мезенцев (м. Київ), Г.В. Онищенко (м. Київ), Л.А. Пашун (м. Київ), Л.А. Пономаренко (м. Київ), В.Ф. Присяжнюк (м. Київ), М.М. Рижій (м. Ялта), В.І. Соколовський (м. Київ), Є.О. Тацій (м. Київ), К.І. Третяк (м. Київ), В.М. Чеснок (м. Київ), А.М. Шамраєва (м. Київ), Н.П. Шепітько (м. Київ), О.В. Юркова (м. Київ) та багато інших.
Свої видання до бібліотеки передавали автори книг, серед яких: О. Андронов (м. Київ), О. Анісімов (м. Київ), В.В. Вечерський (м. Київ), В. Галайба (м. Київ), М.Г. Дегтярьов (м. Київ), Б.Л. Єрофалов (м. Київ), В.І. Єжов (м. Київ), В. Загороднюк (м. Київ), В.В. Ковалинський (м. Київ), Б.В. Колосок (м. Київ), М. Кот (м. Дрогобич), М.Я. Ксеневич (м. Київ), А.П. Мардер (м. Київ), В.А. Мартиненко (м. Київ), В.Є. Михайленко (м. Київ), Н.М. Нікітенко (м. Київ), В.І. Проскуряков (м. Львів), А.О. Пучков (м. Київ), Л.І. Толочко (м. Київ), А.М. Тугай (м. Київ), І.О. Фомін (м. Київ), Ю.І. Химич (м. Київ), А.М. Шафаренко (с. Германівна Київської обл.), Є. Шудря (м. Київ) та інші.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.05.02 р. № 608 “Про порядок доставляння обов`язкових примірників документів” ДНАББ імені В.Г. Заболотного включена до Переліку одержувачів обов`язкового безоплатного примірника видань та аудіовізуальної продукції України. В рамках виконання постанови бібліотекою отримано 1093 прим. обов`язкових безоплатних видань (втричі більше, ніж у 2002 році), що становить 29,5% від кількості річних надходжень і 60,4% – від безоплатних надходжень. Видання надходили від державних, наукових та громадських організацій, вищих навчальних закладів України та окремих видавництв.
Державні, науково-дослідні та громадські організації передали 404 прим. видань. Серед них: Держбуд України, Державний комітет України з інформаційної політики, Головкиївархітектура, Комітет з державних премій в галузі архітектури, Академія будівництва України, Українська академія архітектурних наук, “Діпромісто”, НДІБВ, НДІБК, НДІТІАМ, УкрНДІпроектреставрація, УкрНДІводоканалпроект, УкрНДІІНТВ, ТК по стандартизації “Арматура для залізобетонних конструкцій”, “Донецький ПромбудНДІпроект”, Інститут держави і права НАН України, Київська духовна семінарія, Українське агентство з авторських прав, Державний політехнічний музей, Українське товариство охорони пам`яток історії та культури, Центр пам’яткознавства НАН України та УТОПІК, Центр земельної реформи України, Центр “Агропромпродуктивність”, Центр “Профі”, Благодійний фонд “Свята Софія”, Національний заповідник “Софія Київська”, ТОВ “ВІАТ-Л”. У звітному періоді продовжував надходити до бібліотеки журнал „L`architecture d`aujourd`hui”, передплата на який здійснена Французьким культурним центром.
Значну кількість обов’язкових примірників видань (448) було передано вищими навчальними закладами України. Підручники, посібники та методичну літературу до бібліотеки надсилали Київський національний технічний університет з будівництва та архітектури, Вінницький державний технічний університет, Придніпровська академія з будівництва та архітектури (м. Дніпропетровськ), Донецька державна академія з будівництва і архітектури, Одеська державна академія з будівництва і архітектури, Харківська державна академія комунального господарства, Харківський державний технічний університет з будівництва та архітектури, Український державний університет водного господарства і природокористування (м. Рівне), Житомирський інженерно-технологічний університет, Луцький державний технічний університет, Волинський державний університет ім. Л. Українки, Полтавський національний технічний університет ім. Ю. Кондратюка.
Підбірки видань (88 прим.) бібліотека одержала від таких видавництв як “Астропринт” (м. Одеса), “Леся”, “Брама”, “Курчъ”, “Техніка”, “Пожінформтехніка”, “Сепроцем”, “Афіша” (м. Львів), “Каменяр” (м. Львів), “Закарпаття”, “Принт-Експрес”, “Ініціал”, “Універсум”, “Львівська політехніка”, “Волинські обереги”, “Лібра”, “Парламентське видавництво”, “Редакція журналу “А.С.С”,“Східний видавничий дім” (м. Донецьк), а також від типографій, що друкували книги на замовлення видавництв: Білоцерківської книжкової фабрики, ЗАТ “Книга”, Нікопольської друкарні.
Редакціями періодичних видань безоплатно передано річні комплекти періодичних видань (153 прим.), серед яких “Архітектурний вісник”, “Архитектура и престиж” “А.С.С”, “Архидея”, „Бетон и железобетон в Украине”, “Будівництво і стандартизація”, “Будівництво України”, “Будуємо інакше”, “Бібліотечний форум України”, ”Землевпорядкування”, “Імперія нерухомості”, „Інформаційний бюлетень Держбуду України”, „Караван”, „Курьер строительный”, “Киевские новостройки”, “Книжковий клуб плюс”, “M.A.D.E”, “Наша епоха”, „Нові технології в будівництві”, “Новини науки Придніпров’я”, “Новости строительства”, „Окна. Двери. Витражи”, “Особняк”, “Панорама ринку”, “Православний вісник”, “Ринок інсталяцій”, “Содружество”, “Стройся”, “Скло і кераміка”, „СтройПрайс”, „Строительные материалы и изделия”, “Строительство и реконструкция”, „Фасад & Интерьер”, „Ціноутворення в будівництві”, “Чумацький шлях”, “Янус Нерухомість”, “Chip news Україна. Инженерная микроэлектроника” та ін.
За звітний період фонд бібліотеки поповнився професійними галузевими виданнями українських та російських видавців (251 прим.), що придбані у видавництвах та книготорговельних фірмах: “Техніка”, “Либідь”, “Наукова думка”, “Мистецтво”, “Вища школа”, “УкрНДІССІ”, “Брама”, “Соцінформ”, ”Ідея” та магазинах “Державні стандарти”, “Наукова думка”. Через „Укрпошту” та НВФ „Ідея” була проведена передплата періодичних видань.
З метою поповнення книжкових фондів новою профільною літературою працівники бібліотеки розвивали книгообмінні зв’язки з бібліотеками різного відомчого підпорядкування України та Росії. Шляхом книгообміну отримано 245 прим. видань. Протягом року книгообмін здійснювався між ДНАББ і такими бібліотеками, як Національна Парламентська бібліотека України, Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського, Харківська державна наукова бібліотека ім. В. Короленка, Центральна науково-технічна бібліотека з будівництва і архітектури (м. Москва, Росія), Російська Національна бібліотека (м. С.-Петербург, Росія), Державна історична бібліотека України (м. Київ), Міжнародний бібліотечно-інформаційний центр Міжрегіональної академії управління персоналом (м. Київ), Вінницька обласна бібліотека ім. Тімірязєва, Бібліотека „УкрНДІпроектреставрація” (м. Київ). Продовжилась співпраця з українсько-американським доброчинним фондом “Сейбр-Світло”, який передав до фонду ДНАББ 20 прим. видань, в т.ч. книги, видані у Львові, Одесі, а також зарубіжні книги та журнали, видані англійською мовою в США. Завдяки доброчинному фонду бібліотека поповнилась сучасними зарубіжними журналами з мистецтва (“The art bulletin”, “Art Journal” (1998, 1999, США).
В порядку книгообміну ДНАББ передано до бібліотек України 122 прим. видань, до бібліотек Росії – 15. На прохання Волинського обласного благодійного фонду “Надія” (голова Г.С. Марчук) в порядку книгообміну та надання допомоги до книгозбірні луцького Будинку культури мікрорайону Вересневе направлено 23 прим. видань.
У звітному періоді вченими будівельної галузі була підтримана давня традиція передачі книг із власних бібліотек до фонду ДНАББ. Протягом року отримано дві дарчих колекції. Частину своєї власної бібліотеки (122 прим.) передала до фондів ДНАББ головний художник-реставратор корпорації “Укрреставрація”, давній читач бібліотеки Інна Пантелеївна Дорофієнко.
Із біографії. І.П. Дорофієнко займається реставрацією пам`яток живопису понад 45 років. Свою професійну діяльність розпочала у Державній науково-дослідній майстерні Міністерства культури України, де здобула вищу кваліфікацію художника-реставратора і була атестована комісією Міністерства культури СРСР. Займалася реставрацією мистецьких творів музеїв України, у 1970 р. запрошена на посаду керівника підрозділу УСНРПУ з реставрації пам`яток монументального живопису. Проводила аналіз методологічної і практичної роботи з реставрації в Україні, виконала переклад «Техніки живопису і реставрації» Богуслава Сланського, що сприяло застосуванню нових методів фізико-хімічного та технологічного аналізу живопису під час виконання реставраційних робіт. Водночас виконувала роботи з досліджень творчості окремих майстрів, зокрема, живопису Т.Г. Шевченка та атрибуції його невідомих творів («Автопортрет», 1960). І.П. Дорофієнко – автор і співавтор робіт методологічного характеру та виконання в натурі реставрації пам`яток архітектури (пам`ятки Софії Київської, Михайлівського Золотоверхого монастиря, КПЛ, Чернігова, Чернівців, Закарпаття та ін.).
Зібрані нею видання свідчать про загальні тенденції поглядів реставраторів кінця ХХ ст. на проблеми збереження пам’яток історії, культури, архітектурної спадщини в Україні та за її межами. Передана колекція одночасно є показником високого інтелектуального рівня реставратора, її професіоналізму. Різностороння тематична спрямованість колекції ввібрала в себе видання з питань сучасної архітектури та мистецтва Європи, країн Азії, що видані здебільшого мовою цих країн (французькою, німецькою, чеською, словацькою, угорською, польською, білоруською, естонською та ін.). Видання знайомлять із самостійними судженнями авторів, об’єктивними характеристиками стану справ із висвітлюваних проблем кожної з країн. Надзвичайно цінними є видання з питань реставрації, археології, альбоми графіки, монографії про видатних майстрів світової архітектури, путівники провідних музеїв світу, збірки творів живопису тощо. До колекції ввійшла ретельно зібрана література з питань монументального живопису, храмової культури, їх реставрації, реставрації творів скульптури і декоративно-ужиткового мистецтва, образотворчого мистецтва, різноманітних ремесел. Хронологія видань охоплює ХХ століття, значна частина з яких надійшла до фонду вперше, наприклад “Современная архитектура Швейцарии”, видана у Цюріху 1968 р., “Бичев М. Стенописите в Иваново”, видана в Софії 1965 р., “Нейман Я. Чешская живопись ХІХ века”, видана у Празі 1959 р., та ін.
Друга колекція (47 прим.) передана відомим музеєзнавцем, істориком, археологом, давньою читачкою бібліотеки Ірмою Фантинівною Тоцькою.
Із біографії. І.Ф. Тоцька майже 45 років працювала в заповіднику “Софія Київська”, до недавнього часу – на посаді заступника директора з наукової роботи. У своїй професійній діяльності захоплювалась вивченням культури та архітектури Київської Русі, детально вивчала живопис Софії Київської, проводила археологічні розкопки, вивчала давньоруську музику. Удостоєна звання “Заслужений працівник культури України”.
На тематичний зміст колекції великий вплив мають професійні уподобання Ірми Фантинівни: зібрана і передана фундаментальна література з питань охорони, досліджень, консервації, реставрації пам’яток архітектури і монументального мистецтва, археологічних досліджень міст Подніпров’я, Подністров’я, Поволжжя, Приуралля. Значне місце займають видання, присвячені давньоруським містам, Київській Русі, Києву. Переданий багатий матеріал з історії, архітектури та містобудування Росії. Деякі видання надійшли до фонду вперше, серед них “Маркевич В.П. Клад из старой Рязани” (1986), угорське видання “Кес Д. Стили мебели” (1978) та ін.
Депозитарій поповнився цінними документами, що надійшли з будівельних бібліотек різних систем і відомств та з основного фонду ДНАББ. У звітному періоді фонд депозитарного зберігання збільшився на 130 прим. Всього депозитарна частина фонду за станом на 01.01.2004 року налічує 88668 прим. (22,7% від загальної кількості фонду).
Фонд РК збільшився на 162 одиниці видань з історії та теорії архітектури України, архітектури окремих пам`яток і налічує 14373 одиниці зберігання (3,7% від загального фонду), з них: 7264 прим. – рідкісні видання, 7109 прим. – видання краєзнавчого характеру.
Відділ комплектування ДНАББ також здійснював комплектування фонду філії. У 2003 р. фонд філії поповнився 21 прим. нормативних документів та 4 прим. книг. Філією передплачено та отримано в дар 27 назв періодичних видань. Відсутня у фонді філії література надавалась у тимчасове користування працівникам апарату Комітету головною бібліотекою.
Всього у 2003 р. бібліотека отримала 3705 документів, що відносно плану становить 114,4%, з них: 1733 прим. – книги і брошури, 1720 прим. – періодичні видання і видання, що продовжуються, 104 прим. – НТД, 56 прим. – ілюстративні матеріали, 66 прим. – неопубліковані матеріали, 26 прим. – видання органів інформації. Передплачено і отримано 83 назви вітчизняних, 83 назви російських та 14 назв зарубіжних періодичних видань. Із загальної кількості документів, що надійшли до фондів бібліотеки протягом року, зарубіжна література становила 208 прим. (5,6%), що на 35 од. менше, ніж у 2002 р. Приріст фонду за 2003 р. становив 0,6% (2164 одиниці).
ДОВІДКОВО-ПОШУКОВИЙ АПАРАТ
За звітний період вся література, що надійшла до бібліотеки, пройшла наукову та технічну обробку, була розкрита в довідково-пошуковому апараті. Складено та розставлено в картотеках та каталогах бібліотеки 15,5 тис. карток, що на 48% більше від запланованого. Вилучено карток на списану літературу в кількості 0,7 тис. одиниць.
Продовжено роботи з упорядкування довідково-пошукового апарату (ДПА) бібліотеки та подальшого його формування, який є основою інформування фахівців архітектурно-будівельного комплексу про надходження до фондів бібліотеки. Різними структурними підрозділами був проведений комплекс робіт з упорядкування ДПА.
Протягом року здійснено редагування окремих підрозділів систематичного каталогу. Відредаговано 4,5 тис. карток, виділено 16 нових рубрик. Для зручності користування систематичним каталогом у деяких розділах виділено нові підрозділи.
Приділялась увага й формуванню алфавітно-предметного покажчика (АПП) систематичного каталогу: введено 35 нових предметних рубрик.
Продовжено роботи з повного редагування генерального алфавітного каталогу, відредаговано 4,4 тис. карток, каталожні картки перевірено на правильність розстановки, частково оновлено роздільники.
Щомісячно здійснювалось поточне редагування розстановки карток в генеральному алфавітному, читацькому алфавітному та систематичному каталогах при наповненні каталогів інформацією про нові надходження.
Працівники відділу бібліографічної та довідково-інформаційної роботи продовжили формування та упорядкування Систематичної картотеки статей та предметно-допоміжної картотеки „Архітектурно-будівельний комплекс, управління”. Було введено 6 нових розділів. Нові матеріали стали основою для відкриття нових тематичних рубрик (45).
Працівники відділу рідкісної книги та краєзнавства здійснювали редагування карток краєзнавчої картотеки “Міста і села України”. В процесі редагування проводилась заміна старих, зношених карток та написаних ручним способом роздільників. Для зручності пошуку інформації картотеки поповнювались новими рубриками. Наприклад, рубрика “Станції метрополітену” поповнилась назвами нових, введених в експлуатацію станцій. В картотеці введено нові розділи, що інформують про архітектуру невеликих міст: Бучач, Рокитне, Опішня та ін.
Працівниками відділу рідкісної книги та краєзнавства розпочато роботу зі створення картотек на рідкісний фонд бібліотеки, зокрема алфавітної, систематичної, хронологічної та картотеки видавництв. При створенні Бази даних рідкісної книги працівниками також проводиться дослідження фонду на наявність нумерованих примірників, оригінальних робіт, примірників з екслібрисами, колекційних видань, бібліографічних рідкостей, інформація про що буде мати відображення у відповідних картотеках. За станом на 01.01.2004 р. ДПА бібліотеки на паперових носіях налічував 932,3 тис. карток.
У звітному періоді продовжено роботу зі створення власних інформаційних ресурсів: бібліографічною інформацією наповнювались електронні бази даних, що створюються в програмі IRBIS (внесено 10,4 тис. записів). Зокрема БД комплектування збільшилась на 3,6 тис. записів, БД нових надходжень – на 1,2 тис. записів, БД бібліографії – на 5,2 тис. записів, БД рідкісної книги та краєзнавства – на 0,4 тис. записів (вітчизняна та зарубіжна література XVI-XIX ст.). Таким чином, на кінець року наповнення електронних баз даних склало 22,1 тис. записів, а бази даних в двох програмах ISIS та IRBIS всього налічували 67,5 тис. записів.
ОРГАНІЗАЦІЯ БІБЛІОТЕЧНОГО ФОНДУ
За станом на 01.01.2004 р. в ДНАББ нараховується 391360 прим. літератури. За видовим складом фонд бібліотеки поділяється таким чином: книги – 185582 прим. (47,4%), періодичні видання та видання, що продовжуються – 116239 прим. (29,7%), нормативно-технічна документація – 43739 прим. (11,2%), ілюстративні матеріали – 38648 прим. (9,9%), неопубліковані матеріали – 2299 прим. (0,6%), видання органів інформації –4853 прим. (1,2%). Із загальної кількості літератури видання іноземними мовами становлять 11,7% (45640 прим.).
Протягом року проводилась копітка робота з упорядкування та збереження бібліотечного фонду. Щомісячно в санітарний день проводилось знепилення книжкового фонду. Сьогодні проблемним залишається питання ремонту книг, реставрації рідкісних та цінних видань. У звітному періоді здійснено палітурні роботи 205 прим. видань (25,5 % від запланованого), самотужки відреставровано за допомогою підсобних матеріалів 14 прим. видань із рідкісного фонду. Працівниками відділу зберігання фондів, сектора депозитарного зберігання, відділу рідкісної книги та краєзнавства і філії за допомогою лідерину, картону та інших матеріалів здійснено дрібний ремонт видань: всього відремонтовано 402 прим. видань (129,7 % від плану). Практично протягом року через відсутність коштів була відремонтована мізерна кількість видань, що становила лише 0,2 % від загальної кількості фонду. Статистика свідчить про те, що самих лише зусиль бібліотечних працівників замало. Для збереження бібліотечного фонду потрібні значні кошти.
Було продовжено роботу з оптимізації фонду бібліотеки. Відділами зберігання фондів і комплектування, наукової обробки літератури та філії виявлено і вилучено з причин зношеності 1541 прим. видань (102,7% відносно плану).
Перевірка книжкового фонду
Продовжувалась комплексна перевірка книжкового фонду бібліотеки, розпочата в 1991 р.
Перевірка фонду проводилась відповідно до „Плану перевірки книжкового фонду Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г. Заболотного на 2003 рік”, розробленого на основі „Скоригованого перспективного плану перевірки книжкового фонду Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г. Заболотного на 2001-2005 роки (основний фонд, рідкісний фонд, депозитарний фонд, фонд філії)”.
У процесі перевірки книжкового фонду брала участь переважна більшість співробітників бібліотеки.
Були виконані роботи з перевірки основного, депозитарного книжкового фонду та фонду філії. Працівниками відділів обслуговування, зберігання фонду, бібліографії та рідкісної книги складено топографічні картотеки в кількості 15552 картки і описано 27750 прим. видань. У основному фонді складено топографічну картотеку на книги розділів УДК 690, 690.1, 690.2 (література з питань будівельної механіки, конструктивних елементів в цілому, частин будівель); розділів 691, 692 (література з будівельних матеріалів та компонентів, конструктивних частин та елементів будов); 693, 694 (кам`яна або цегляна кладка та пов`язані з нею будівельні роботи, дерев’яні конструкції, деревообробне виробництво); розділів 695-699 (література з питань надійності будівельних конструкцій, санітарно-технічного обладнання, опалення, вентиляції, протипожежного захисту конструкцій). У депозитарному фонді складено топографічну картотеку на літературу розділів УДК 694-699 (дерев`яні конструкції, деревообробне виробництво, санітарно-технічне, газове, парове, електричне обладнання будівель, захисні засоби всередині та зовні будинків, протиаварійні заходи).
Працівниками відділу комплектування звірено з інвентарними книгами та генеральним каталогом топографічні картотеки кількістю 15527 карток (26143 прим. видань). Перевірено розділи основного фонду 625-629 (література з питань шляхового будівництва, будівництва залізниць, автомобільних доріг, основ гідротехніки, природних водних шляхів, портів, гаваней та берегових гідротехнічних споруд, санітарної техніки, водопостачання, водопроводу та каналізації, техніки транспортних засобів); розділи 6Т:6-6Т:699 (інструкції, технічні умови, вказівки з питань трубопроводів, електротехніки, мостів, підземних споруд, гідротехніки, санітарної техніки, будматеріалів, кошторисних робіт, інженерного розвідування, захисту будівельних конструкцій і будов); розділи 63-69, 69.05 (література з питань сільського господарства, домоведення, комунального господарства, управління підприємствами, менеджменту, хімічної технології, хімічної промисловості, різних галузей промисловості та ремесел, залізних виробів, будівництва, організації будівельно-монтажних робіт). У депозитарному фонді перевірено розділи 6, 6(038) : 6 - 6(038) : 699, 61-624 (література з питань техніки, прикладних наук, випробування матеріалів, матеріалів промислового значення, загального машинобудування, ядерної техніки, гірничої справи, будівництва інженерних споруд та будівельних конструкцій в цілому, довідники); розділи УДК 66, 67, 69, 690, 690.1, 690.2, 691 (література з питань хімічної технології, хімічної промисловості й споріднених галузей, різних галузей промисловості та ремесел, скляної і керамічної промисловості, промисловості в`яжучих, будівельної промисловості, будівельних матеріалів, будівельно-монтажних робіт, будівельної механіки, конструктивних елементів в цілому, частин будівель, будівельних матеріалів та компонентів); розділи 692, 693 (література з питань кам`яної або цегляної кладки та пов`язаних з нею будівельних робіт).
У філії складено топографічну картотеку на нормативно-технічну документацію в кількості 1115 карток і описано 1115 прим. видань. Звірено з інвентарними книгами топографічні картотеки на книги, брошури і НТД в кількості 5346 карток (5917 прим. видань).

ОБСЛУГОВУВАННЯ ЧИТАЧІВ ТА АБОНЕНТІВ
Одна із основних функцій бібліотеки, що спрямована на забезпечення потреб користувачів в інформації та літературі галузевого спрямування, надання допомоги у підборі інформації та її використанні – обслуговування читачів та абонентів.
Всі планові показники з обслуговування читачів та абонентів перевиконані. Так, протягом звітного періоду в єдиній реєстраційній картотеці зареєстровано 7075 читачів, що на 4,8 % більше запланованого та на 7,6% більше, ніж у 2002 р. Сумарно в усіх структурних підрозділах обслужено 8289 читачів, що на 5,6% більше запланованого та на 7,3% більше, ніж у 2002 р.
У порівнянні з 2002 р. змінився якісний склад читачів бібліотеки.
Збільшилась кількість наукових працівників на 2,8% (у 2002 р. – на 0,7%), інженерно-технічних працівників на 2,5% (у 2002 р. – на 1,5%), робітників на 1% (у 2002 р. відмічалось зменшення на 0,6%).
Зменшилась кількість студентів на 1,1% (у 2002 р. – на 0,2%) та інших читачів (приватні підприємці, працівники невиробничої сфери) – на 2% (у 2002 р. – на 0,5%).
Необхідно зазначити, що на 0,4% збільшилась кількість підприємств та організацій, що обслуговувала бібліотека (всього – 1735 од.). Серед найактивніших організацій постійні користувачі бібліотеки: ДП “Міськбудінвест” (м. Київ), “Київміськбуд” (м. Київ), ЦНТП „Інжзахист” (м. Ялта), “Укрзахідпроектреставрація” (м. Львів), Ялтинська філія „КримНДІпроект”, Український інститут досліджень навколишнього середовища (м. Київ), “”Київметробуд“ та ін. Чимало організацій вперше звернулись до послуг ДНАББ, серед них ”Теплоелектропроект“ (м. Львів), ”Іллічівський масложировий комбінат“, ТОВ ”Август“ (м. Київ), ”Укразіябуд“ (м. Київ), ”Енран“, ”Нефтехимтекс“ (м. Київ), ТОВ ”Ластівка ЛТД” (м. Київ), Кіровоградська філія ”Дніпродіпроводгосп“ та ін.
Запити, з якими звертались представники підприємств і організацій, в основному стосувались нормативної документації з різноманітних питань будівництва та архітектури: частини будівель, житлові будинки, мости і мостові конструкції, грунти, фундаменти і основи, земляні споруди, опалення та вентиляція, котли парові та водогрійні, техніка безпеки у будівництві, водопостачання, електротехнічне обладнання, природне та штучне освітлення, екологобезпечні технології тощо.
За звітний період книговидача документів склала 245,6 тис. прим. (107,7% відносно плану і на 12,6% більше, ніж у 2002 р.). Кількість відвідувань в бібліотеці становила 19,8 тис. од. (105,5% відносно плану і на 5,2% більше, ніж у 2002 р.).
Від загальної кількості книговидач видача книг і брошур становила 34,1% (у 2002 р. – 33,9%), періодичних видань – 39,1% (у 2002 р. – 41,6%), ілюстративних матеріалів – 9,3% (у 2002 р. – 7,6%), газет – 13,2% (у 2002 р. – 15,9%), видань нормативно-технічного характеру – 1,5%.
Кількість книговидач зарубіжних видань становила 22,7 тис. прим., тобто 9,2% від усієї книговидачі за рік (у 2002 році – 8,7%).
Читацькі запити свідчать про глибокий інтерес читачів до галузевої літератури. Згідно з проведеним аналізом, традиційно переважала видача літератури з питань будівництва, архітектури, мистецтва та суспільно-економічна література. Так, від загальної кількості виданої літератури видача документів з питань будівництва становила 29,1%, (у 2002 р. – 26%), з питань архітектури – 28,4% (у 2002 р. – 25%), з питань прикладного мистецтва – 11,4% (у 2002 р. – 12,9%), видача соціально-економічної літератури становила 8,5% (у 2002 р. – 9,4%), з питань історії, археології – 3,7% (у 2002 р. – 3,1%).
Користувалась попитом і література, що знаходиться на депозитарному зберіганні. Протягом року видано 3,5 тис. прим. видань. При укладанні бібліографічного покажчика про архітектора О.О. Тація було опрацьовано значний масив періодичних видань 30-60-х рр. ХХ ст., що зберігаються у депозитарному фонді. Виконувались також замовлення на нормативно-технічну літературу, що зберігається у фонді, яку читачі замовляли з наукових, дослідницьких або інформаційних міркувань.
Протягом року до фонду РК постійно звертались працівники організацій, що займаються питаннями реставрації, реконструкції, охорони та використання пам`яток архітектури, історії та культури, серед яких фахівці інституту ”УкрНДІпроектреставрація”, корпорації ”Укрреставрація”, КНМЦ, Всеукраїнського науково-методичного та дослідно-інформаційного центру архітектурної спадщини та ін. Використання матеріалів фонду рідкісної книги та краєзнавства сприяло відновленню та відтворенню багатьох пам`яток культури та архітектури. За допомогою тематичних добірок та довідок, підготовлених бібліотечними працівниками, досліджувався архітектурний облік багатьох соборів, церков та інших споруд. Активно використовували фонд РК редакції журналів “Вокруг света” та “Чумацький шлях”, на сторінках яких вміщено ілюстрації, підготовлені працівниками відділу.
Протягом року по МБА бібліотека обслуговувала 236 колективних абонентів. Отримано 1170 замовлень, з них 578 замовлень – від київських організацій, 592 – від іногородніх (відповідно 49% і 51%). Із фондів ДНАББ видано 1109 прим. видань (95%). Такий високий показник виданої по МБА літератури свідчить про якісну роботу працівників відділів обслуговування і комплектування та тематичну відповідність запитів абонентів. Протягом року постійно відслідковувались відсутні у фонді, але необхідні читачам документи, проводилось їх доукомплектування. Абоненти, які замовляли недіючу нормативну документацію, отримували вичерпну інформацію про її відміну або заміну іншим документом, про можливість придбання нових видань у київських видавництвах “Укрархбудінформ”, “Інпроект”, „Основа” тощо.
Разом з безоплатними послугами читачі користувались послугами, що надавала бібліотека на платній основі. У цьому періоді найбільш популярними були послуги з бібліотечно-інформаційного обслуговування організацій за договорами, тематичні добірки літератури, бібліографічні довідки та ксерокопіювання матеріалів.
Тематичні добірки літератури, що виконувались працівниками на замовлення різних організацій та читачів, носили виробничий та дослідницький характер. Наприклад, були підготовлені такі добірки: „Музеї народної архітектури і побуту України“, „Многоэтажные гаражи”, ”Рішення Київради щодо погодження розміщення об’єктів“, ”Нормативні документи з побутової електропроводки та освітлення будівлі“, ”Довідники з будматеріалів“ тощо. На замовлення читачів виконувались також письмові бібліографічні довідки, наприклад, ”Реконструкція житлових будинків перших масових серій“, “СНИПы по монтажу и проектированию инженерных систем электроснабжения и освещения” та ін.
БІБЛІОГРАФІЧНА ТА ДОВІДКО-ІНФОРМАЦІЙНА РОБОТА
У звітному періоді бібліографічне та довідково-інформаційне обслуговування читачів бібліотеки здійснювали такі структурні підрозділи: відділ бібліографічної та довідково-інформаційної роботи, рідкісної книги та краєзнавства, обслуговування читачів, комплектування і наукової обробки літератури та філія.
Бюлетені
У звітному періоді продовжено підготовку традиційних інформаційних бюлетенів: „Нові надходження до фондів ДНАББ” та „Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство”, що видаються з метою оперативного інформаційного забезпечення фахівців будівельної галузі та житлово-комунальної сфери України.
Підготовлено, надруковано та розповсюджено 12 випусків щомісячника “Нові надходження до фондів ДНАББ”, в яких розміщено інформацію про 1159 документів, також видано 52 випуски бюлетеня анотованої бібліографічної інформації „Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство”, що вмістив інформацію про 1546 документів.
Бібліографічні довідки
Працівниками відділів бібліографічної та довідково-інформаційної роботи, рідкісної книги та краєзнавства, обслуговування читачів і комплектування та наукової обробки літератури виконано 1563 довідки (173,7 відносно плану і на 39% більше, ніж у 2002 р.), в яких використано 5066 джерел.
Усні бібліографічні довідки відображали інформаційний інтерес фахівців до різноманітних тем. В основному читацькі запити стосувались питань будівельного законодавства, системи правової охорони інтелектуальної власності, авторського права, охорони праці, культурної спадщини, історії архітектури, архітектурних стилів, житлового будівництва та приватизації житла, архітектурного розпланування міст та населених пунктів, проектування окремих споруд і конструкцій, будівельних робіт, зарубіжного досвіду у будівництві та архітектурі, вартості будівництва в умовах ринкових відносин, інженерного забезпечення об’єктів, що будуються, визначних постатей в історії архітектури, науки і техніки, мистецтва.
Значний читацький інтерес представляли різноманітні теми, що стосувались архітектури Києва: районів (Поділ, Березняки, Вітряні гори, Бабин яр), окремих вулиць (Хрещатик, Прорізна, Інститутська), київських укріплень, передмість (Китаєво, Пуща Водиця), пам’яток архітектури (пам’ятник Володимиру, Михайлівський Золотоверхий монастир), урядових споруд та ін.
У тематичних довідках, наданих читачам, відобразився архітектурно-краєзнавчий аспект історії України: населені пункти, історичні області тощо.
Працівниками відділу бібліографічної та довідково-інформаційної роботи за читацькими запитами підготовлено 12 письмових бібліографічних довідок (546 джерел). Серед них: “Трансформація будівельного комплексу України в ринкових умовах”, „Мандрівні розважальні споруди”, „Архітектура і будівництво Китаю”, „Проблеми монолітного бетону і залізобетону: технологія і механізація робіт”, „Ландшафтні парки Франції XVIII ст.” та ін.
Тематичні добірки літератури
Працівниками відділів бібліографічної та довідково-інформаційної роботи і рідкісної книги та краєзнавства на запити читачів підготовлено 77 тематичних добірок (148,0% відносно плану і на 10% більше, ніж у 2002 р.), при підготовці яких опрацьовано 877 джерел. Тематичні добірки літератури відображали такі теми, як основи підприємницької діяльності, прогнозування та макроекономічне планування, сучасні ковані вироби, лауреати державних премій в галузі архітектури, науки і техніки, торговельно-розважальні центри, проектування шкільних приміщень, сучасний інтер’єр котеджів, з історії архітектурного конкурсу “Золотое сечение”, проектування покрівель, визначення розцінок на вентиляційні роботи в будівництві, використання досвіду малоповерхового будівництва при спорудженні власного будинку, багатоповерхові гаражі, порядок створення благодійного фонду та ін.
Значне місце займали добірки про відбудову повоєнного Києва, забудову Хрещатика, культову архітектуру (Володимирський собор, Спас на Берестові, куполи православних храмів), малі архітектурні форми. Крім того, готувались матеріали з історичної та географічної тематики. Наприклад, були підготовлені добірки: “Крим”, “Столиці світу”, “Видавництво Ситіна”, “Російські мандрівники”, “Гетьмани України”, “Іван Піддубний”, “Тарас Бульба”, “Переяславська Рада”, “Одяг наших предків”, “Українська хустка” тощо.
Читачі мали інтерес і до персоналій архітекторів та художників. Зокрема були підготовлені добірки про архітекторів Г. Шлаканьова, Л. Лисицького, П.Ф. Альошина, О.В. Власова, Д.М. Дяченка, А.В. Добровольського, Н.Д. Манучарову, художників – О.І. Корзухіна, К. Моне та ін.
Бібліотечні рубрики в періодичних виданнях
У звітному періоді продовжено роботу з інформування про фонди бібліотеки за допомогою засобів масової інформації. Проводилась робота з ведення бібліотечних рубрик в галузевих періодичних виданнях, що дало змогу ознайомити з фондом бібліотеки значну кількість фахівців України, проінформувати їх про фонди бібліотеки та її послуги.
В “Інформаційному бюлетені Держбуду України” бібліотека продовжувала вести рубрику “Книжковий світ в Гостиному дворі” (1996), де опубліковано інформацію про 204 книжкових новинки, що надійшли до бібліотеки протягом року. Інформація готувалась працівниками відділу бібліографічної та довідково-інформаційної роботи і була подана в 10 випусках бюлетеня за 2003 р. (№№1-5, 7-11).
У рубриці „Книжные новости”, що ведеться ученим секретарем бібліотеки С.С. Артамоновою на сторінках спеціалізованої газети “Строительство & реконструкция” (1999), у №№ 3, 6, 7, 9 було надруковано анотовану інформацію про 79 новинок з фонду книгозбірні.
У бібліотечній рубриці „Книжкова полиця фахівця” в журналі „Будмайстер” (2002) у №№ 10, 11, 12, 17 була опублікована інформація про 80 назв галузевих видань, що надійшли до фонду бібліотеки (укладач С.С. Артамонова).
У журналі “Бетон и железобетон в Украине“ (№ 4) у рубриці “Библиографическая страница” опублікована письмова бібліографічна довідка з актуальної теми “Ячеистые бетоны. Пенобетоны” (вміщено 81 джерело – інформація про книги, автореферати, журнальні та газетні статті, статті із збірників за 1992-2002 роки). Довідка підготовлена працівниками відділу бібліографічної та довідково-інформаційної роботи.
У 2003 р. започаткована нова бібліотечна рубрика “Новини з бібліотечної полиці” в журналі “Курьер строительный” (з № 4 – “Кур’єр будівельний”), в якій в №№ 1, 2, 3, 4 опублікована інформація (укладач С.С. Артамонова) про бібліотечні новинки (52 джерела).
Таким чином, у 23 публікаціях бібліотечних рубрик на шпальтах галузевих періодичних видань вміщена інформація про 496 фондових новинок.
Книжкові виставки. Виїзні заходи
З метою широкого інформування про фонди бібліотеки активно використовувалась така традиційна форма бібліотечно-інформаційного обслуговування як книжкові виставки, яких у звітному періоді організовано 104, що на 4,0% більше запланованого і на 18,2% більше, ніж у 2002 р. Основна увага була приділена книжковим виставкам, що експонувались в приміщенні бібліотеки. Було організовано 87 виставок нових надходжень, на яких демонструвались нові книжкові та періодичні видання, та 17 тематичних виставок. Всього на виставках експонувалось 3875 джерел.
Книжкові виставки готували працівники відділів обслуговування, бібліографічної та довідково-інформаційної роботи, рідкісної книги та краєзнавства і філії.
“Дари шанувальників бібліотеки” – традиційна щорічна виставка ДНАББ, на якій експонувались дари 2002 року від приватних осіб, організацій, підприємств, видавництв, редакцій. На виставці представлена значна частина видань, що були подаровані протягом 2002 р. Експонувались збірники наукових праць, монографії, підручники та навчальні посібники, довідкова література, бібліографічні посібники, альбоми, путівники, офіційні нормативні документи галузевого спрямування тощо. Книжкова виставка – висловлення бібліотечними працівниками вдячності своїм шанувальникам і дарувальникам, а також своєрідна реклама видавничої діяльності та поваги до бібліотеки її шанувальників. Поповнення фонду бібліотеки за рахунок дарів (майже кожне видання з дарчим написом) робить його зібрання унікальним і неповторним.
Оновлено експозицію постійно діючої книжкової виставки „Ваш дім (котедж, будинок, дача)”, на якій представлено літературу з питань проектування, спорудження, опорядження окремих житлових приміщень, екстер’єру та інтер`єру індивідуального житла, благоустрою прибудинкової території, садового дизайну, ландшафтної архітектури. Серед видань, що представлені на виставці, великим попитом користувались видання 2001-2002 років, а саме: “Ланге Б. Деревянный дом от мала до велика”, “Фундаменты и кладка: Универсальная иллюстрированная энциклопедия”, “Мещеряков В. Реконструкция вашего дома: усиление и надстройка”, “Мансарды, чердаки, мезонины”, “Шелдон К. Дизайн и архитектура современного сада” та ін.
До 70-річчя від дня народження доктора технічних наук, професора КНУБА Всеволода Євдокимовича Михайленка організована книжкова виставка “З творчого доробку В.Є. Михайленка”. Переглянувши виставку, можна скласти повне враження про копітку і наполегливу працю вченого, життєвий шлях, його внесок до розвитку нарисної та прикладної геометрії, інженерної та комп’ютерної графіки, будівельної науки. В.Є. Михайленко – автор підручників “Курс начертательной геометрии”, “Технічне креслення, ”Інженерна та комп’ютерна графіка“ та ін., за якими сьогодні навчаються студенти. Його ім’я серед авторів та укладачів багатьох довідкових видань, таких як ”Справочник по машинной графике в проектировании“ (1984), тритомного видання ”Развитие строительной науки и техники в Украинской ССР“ (1990), багатьох монографій. Крім того, він є редактором республіканського міжвідомчих науково-технічних збірників “Инженерная геодезия”, “Прикладная геометрия и инженерная графика”, Серії історичних нарисів “Видатні українські вчені та інженери-будівельники”. Про життя вченого розповідає автобіографічна книга “У щастя два крила: сторінки життя”, видана автором у 1998 р. накладом 22 прим.
22 травня 2003 р. відбулись перші Заболотнівські читання “Архітектурна і будівельна книга в Україні”, організовані на пошану першого президента Академії архітектури В.Г. Заболотного. Інформаційним приводом цього заходу стало 50-річчя виходу книги М.П. Цапенка “Архитектура Болгарии” і творчість автора. До цієї події була приурочена книжкова виставка “Творчий доробок М. Цапенка у фондах ДНАББ імені В.Г. Заболотного”. Присутні мали можливість ознайомитись з авторськими працями М.П. Цапенка (“О реалистических основах советской архитектуры” (1952), “Некоторые вопросы советской архитектуры” (1955), “Архитектура Левобережной Украины XVII-XVIII веков” (1967) тощо), та виданнями, редактором яких він був (”Архитектурное творчество” (1953), “Архитектурное наследство” (1952), “Зодчество Украины” (1954), “Архітектура Радянської України за 40 років” (1957) тощо).
У 2003 р. виповнилося 100 років від дня народження Мефодія Михайловича Дьоміна – родоначальника династії архітекторів Дьоміних, що стало темою засідання бібліотечного клубу „Національні святині”. Працівниками відділу бібліографічної та довідково-інформаційної роботи підготовлена виставка “М.М. Дьомін: архітектор – містобудівник – реставратор”. Не зважаючи на невелику кількість видань, що експонувались на виставці, за допомогою таких матеріалів як “Зберегли для нащадків” М.І. Орленка та І.П. Дорофієнко (2001), “Святині київські” П. Утевської (2000), “Архітектура Києво-Печерської Лаври кінця XVII-XХ століть” О.В.Сіткарьової (2001), “50 років корпорації ”Укрреставрація“ (1996), а також детальних публікацій в журналах ”Будмайстер“, ”Архитектура и престиж“ вималювалась постать справжнього фахівця своєї справи. Саме за його безпосередньої участі було виконано науково-дослідні та проектно-вишукувальні роботи з реставрації типографії, Ковнірівського та Економічного корпусів Києво-Печерської Лаври, Андріївської та Троїцької церков, Володимирського собору.
До Дня преси в стінах бібліотеки експонувалась книжкова виставка ”Сучасні будівельні видавництва“, що інформувала читачів про найхарактерніші видання видавничих підприємств, що видають галузеву літературу. Серед них ”Укрархбудінформ“, ”Техніка“, ”Інпроект“, ”Екобуд“, ”Форт“, “Основа”, “Созидатель”, а також редакції галузевих журналів та газет. Читачі бібліотеки та відвідувачі виставки мали можливість ознайомитись зі зразками друкованої галузевої продукції, що зберігається у фонді ДНАББ.
25 червня в бібліотеці було відкрито виставку “Проблеми сучасного бетону та залізобетону: світовий досвід (матеріали конгресу Міжнародної федерації із залізобетону fib). Матеріали конгресу, що відбувся 13-19 жовтня 2002 р. в Осаці (Японія), були передані до бібліотеки учасником конгресу, кандидатом технічних наук, професором, директором НДІБК П.І. Кривошеєвим. Увазі читачів було запропоновано зібрання матеріалів та доповідей, в яких розглянуто досвід вирішення проблем сучасного бетону різними країнами світу, такими як Норвегія, Словакія, Португалія, Японія, Франція, Україна, Чехія, Угорщина тощо. Читачі також мали змогу ознайомитись з організаційними матеріалами конгресу (звіт, список учасників, програма, путівник виставки, рекламні матеріали). Майже вся представлена література видана англійською мовою. Крім того, на виставці експонувались українські журнали ”Бетон и железобетон в Украине“, ”Будівництво України“ та ін., в яких вміщено статті, що висвітлили роботу конгресу.
У 2003 р. виповнилось 105 років від дня народження академіка архітектури, першого президента Академії архітектури Володимира Гнатовича Заболотного, чиє ім’я 5 років носить Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека. Про це розповіла виставка, організована працівниками відділу бібліографічної та довідково-інформаційної роботи, на якій виставлено матеріали про творчість В.Г. Заболотного, видані протягом останніх 5 років. Серед них такі унікальні видання як ”Документи з історії заснування та присудження державних премій за визначні архітектурні твори в Україні (1941-2001 рр.) “, ”Головні та міські архітектори Києва. 1799-1999“ за редакцією М.М. Дьоміна, дослідження В. Вечерського ”Втрачені об’єкти архітектурної спадщини України“, спогади В. Єжова “Полвека глазами архитектора”, путівник М. Кальницького і А. Григорука “Прогулка по Киеву”, архівні розвідки В. Ковалинського “Київські мініатюри”, дослідження К. Третяка “Київ: Путівник по зруйнованому місту”, монографія В. Чепелика “Український архітектурний модерн” тощо. Також досліджено і представлено збірники та періодичні видання, в яких розповідається про особистість видатного архітектора та його творчу діяльність. Одним із них був “Бюлетень Української академії архітектури” (2000, №12), присвячений урочистій сесії УАА, приуроченій до 100-річчя від дня народження В.Г. Заболотного, що проходила у ДНАББ.
До Дня будівельника відкрито актуальну галузеву виставку “Висотне будівництво: вітчизняний та зарубіжний досвід”. В експозиції представлені найпопулярніші публікації на сторінках вітчизняних і зарубіжних періодичних видань, видань органів інформації за останні два роки (зокрема, російських – ВИНИТИ, ВНИИНТПИ), що користуються активним читацьким попитом, а також інші матеріали, що містять детальну та змістовну інформацію щодо проблеми і можуть бути корисними для фахівців.
З метою поширення зарубіжного досвіду з історії виготовлення та використання будівельних матеріалів (як говорить народна мудрість, “нове – це добре забуте старе”) у приміщенні бібліотеки відкрита виставка зарубіжних видань “Іноземна література з фондів ДНАББ імені В.Г. Заболотного”. Представлені на виставці видання розкрили перед читачами бібліотеки (науковцями, виробничниками, студентами) історичний аспект питання технології виготовлення будівельних матеріалів, застосування їх у будівництві різних країн світу, наукові дослідження технологічних характеристик і можливостей окремих матеріалів та компонентів. В експозиції виставки демонструвались монографії зарубіжних авторів, збірники праць з проблем матеріалознавства, матеріали з’їздів і конференцій з питань будівельних матеріалів, видані англійською, французькою, німецькою, польською, чеською та ін. іноземними мовами. Хронологічні рамки представлених на виставці видань – кінець ХІХ - ХХ ст.ст.
Продовжуючи роботу з популяризації творчості видатних зодчих, працівники відділу бібліографічної та довідково-інформаційної роботи підготували виставку “Невтомний будівничий”, присвячену 290-річчю від дня народження І.Г. Григоровича-Барського і відкриту в бібліотеці 1 жовтня. Матеріали виставки характеризували митця як одного з творців архітектурного обличчя України та Києва, зокрема, його старовинного району Подолу. Про це свідчать авторські проекти, серед яких Покровська церква і Храм Миколи Набережного на Подолі, дзвіниці церкви Олени і Костянтина та Кирилівської церкви, фонтан “Самсон”, собор у Козельці тощо. Вагомим підтвердженням професійної досконалості архітектора в експозиції виставки були книги та періодика, а саме: дослідження М.П. Цапенка “Архитектура Левобережной Украины XVII-XVIII веков” (1967), Т. Геврика “Втрачені архітектурні пам’ятки Києва” (1991), Г. Логвина “По Україні” (1968), І. Марголіної “Кирилівська церква в історії середньовічного Києва” (2001), П. Утевської “Київські святині” (1999), “Храми України” (2000), путівник М. Кальницького “Знакомьтесь, Киев. Подол” (1996), буклет “Іван Григорович-Барський у Києві”, виданий музеєм “Стародавній Київ”, та ін.
2003 року на засіданні НТР Держбуду України було заплановано розглянути питання щодо системи утеплення фасадів “Сайдинг”. На допомогу фахівцям галузі працівниками відділу бібліографічної та довідково-інформаційної роботи на основі вивчення нових надходжень до фонду бібліотеки та аналітичної бази даних було підготовлено книжкову виставку “Поширення системи утеплення фасадів ”Сайдинг“ у практику будівництва і реконструкції будинків”. На виставці систематизовано матеріали щодо технічних рішень навісного вентильованого фасаду “Сайдинг”, технологічних якостей утеплювачів у вентильованих фасадах будинків, видів фасадної обшивки – “сайдинг“, а також питань, що виникають при проектуванні, монтажі та експлуатації вентильованих фасадів. Матеріали виставки неодноразово використовувались читачами, в т.ч. й студентами при підготовці ними рефератів та курсових робіт.
Своєрідним відзначенням ювілейної дати галузевого періодичного видання стала виставка “Журналу ”Будівництво України“ – 10 років”. Журнал став правонаступником періодичного видання Держбуду УРСР, Мінтяжбуду УРСР та Мінпромбуду УРСР “Промышленное строительство и инженерные сооружения”, що виходив з 1959 по 1992 рр. Під час підготовки виставки працівниками відділу бібліографічної та довідково-інформаційної роботи було проведене дослідження того, як змінювався журнал, як формувались його рубрики, які авторитетні фахівці виступали авторами на його сторінках, які галузеві проблеми на вимогу часу піднімались і вирішувались. За час свого становлення журнал став також необхідним довідковим джерелом щодо нормативних документів України, відлунням всіх подій, нелегких буднів і проблем будівельного комплексу України.
Питання охорони пам’яток історії та культури займає чільне місце в популяризації видань і публікацій, що характеризують найцінніші архітектурні надбання. Саме цій темі присвячена книжкова виставка “Пам’ятник Володимиру Великому” (до 150-річчя відкриття знаменитого київського монумента). Історія і сьогодення величного пам’ятника Києва, відомості про його творців – скульпторів П. Клодта і В. Демут-Малиновського, архітектора Б. Тона – були представлені цікавими виданнями, серед яких “Пам’ятники і монументи України. 1811-1812 рр.” (1982), “Самин Д.К. Сто великих памятников” (2001), “Пам’ятники Києва” (1982), “Клодт Г.А. Лепил и отливал П. Клодт…” (1989), “Шмидт И. В.И. Демут-Малиновский” (1960), “Комарова И.И., Железнова Н.Л. Художники” (2001), “Укротители коней” (1962) тощо. Виставка багато ілюстрована фотографіями та листівками, доповнена довідковим матеріалом та публікаціями з періодичних видань, що публікувались до ювілейної дати.
Працівниками відділу рідкісної книги та краєзнавства були підготовлені книжкові виставки, присвячені пам’ятним датам російських та українських міст.
Першою такою виставкою була експозиція, присвячена 300-річчю заснування перлини світової архітектури м. Санкт-Петербурга (детально про відкриття виставки див. розділ “Презентації”).
З великою зацікавленістю відвідувачі бібліотеки ознайомились з книжковою виставкою “Херсону – 225”, що вмістила видання другої половини ХІХ-ХХ ст.ст. з історії створення міста, походження назви, будівництва корабельної верфі та кріпості. Матеріали виставки містили цікаві розповіді про першого генерал-губернатора Г.О. Потьомкіна; про будівничих кріпості і міста генерал-цехмейстера І.А. Ганнібала та інженер-полковника М.І. Корсакова; про видатних воєначальників О.В. Суворова і Ф.Ф. Ушакова, з іменами яких пов’язані перші сторінки історії міста. Виставка ілюстрована планами різних періодів, матеріалами з реконструкції, поштовими листівками поч. ХХ ст., а також сучасними видами міста. На виставці були представлені фотоальбоми, путівники по місту, його музеях, вулицях, заповідних місцях, що розповідали про забудову та архітектуру міста.
У 2003 р. архітектурна громадськість відмітила 220-річний ювілей міста Севастополь. Назва міста в перекладі з грецької мови означає „величне місто”, „місто, гідне поклоніння”. Своєю героїчною історією місто цілком виправдовує свою назву. До цієї дати в бібліотеці була підготовлена книжкова виставка, що експонувала видання другої половини ХIХ та ХХ ст.ст. Вони розповіли про історію заснування, розвитку та забудови міста, про героїчні сторінки оборони в період Кримської (1854-1855) та Великої Вітчизняної (1941-1945) воєн, повоєнну відбудову міста. Значна частина експозиції присвячена пам’ятним місцям Севастополя, архітектурним пам’яткам. Виставка ілюстрована поштовими листівками, картами міста, фотографіями.
Велику зацікавленість викликав у відвідувачів Севастопольський альбом М. Берга (1858), виданий К. Солдатенковим і М. Щепкіним в типографії Каткова і Кº. У альбомі вміщені літографії, віддруковані в літографічній майстерні В. Бахмана в Москві за малюнками, виконаними з натури художником М. Бергом, що відображають період розрухи в місті після Кримської війни.
Серед книг значний інтерес представляли видання Ф.В. Ліванова, путівники Г. Москвича та Є.В. Венікєєва, дослідження відомих українських мистецтвознавців Ю.С. Асєєва та С.К. Кілессо. Альбоми з видами Севастополя розповіли про причали, готелі, собори, монастирі, музеї та інші споруди міста.
Архітектурна історія міста викладена також на сторінках періодичних видань, серед яких „Строительство и архитектура”, „Жилищно-коммунальное хозяйство”, „Будівництво і архітектура”, „Архитектура и престиж” та ін.
З метою привернення уваги бібліотечних працівників і фахівців галузі до проблем бібліотечно-інформаційного забезпечення будівельного комплексу та діяльності галузевих бібліотек в приміщенні ДНАББ експонувались книжкові виставки: “26 березня – день створення ДНАББ імені В.Г. Заболотного” (приурочена до Дня бібліотеки), “Бібліотеки у сучасному інформаційному просторі” (роль і місце бібліотек сьогодення).
Протягом року здійснено 4 виїзних інформаційних заходи. Це участь ДНАББ у роботі конференцій, виставок, що проводились Держбудом України та іншими галузевими організаціями, а також проведення Днів інформації та Днів фахівця.
8 квітня у приміщенні НДІБМВ відбулась міжнародна науково-практична конференція “Зовнішні огороджуючі конструкції. Фасади, фасадні системи, будівельні матеріали та вироби з них”, організована Держбудом України, Українською державною корпорацією “Укрбудматеріали”, ХК “Київміськбуд”, Українським науково-дослідним і проектно-конструкторським інститутом будівельних матеріалів та виробів (НДІБМВ). До цієї події ДНАББ підготувала виставку книг та матеріалів за темою конференції. Представлена література розкривала питання захисних конструкцій будівель, фасадів та фасадних систем, їх опорядження – утеплення, облицювання, оздоблення, використання нових сучасних фасадних елементів, матеріалів та технологій. Серед експонованих видань нормативні документи, книги, видання органів НТІ, періодика, в т.ч.: “Технология облицовки фасадов и внутренних поверхностей зданий плитами из известняка и туфа в зимних условиях. РСН 350-88” (1988), “Технология отделки наружных стеновых панелей и деталей фасадов зданий в заводских условиях. РСН 302-85” (1986), “Методические рекомендации по проектированию и технологии производства работ по отделке фасадов” (1989), “Родіонцев А.Б. Технологія реставрації керамічних великорозмірних елементів облицювання фасадів багатоповерхових будинків” (2002). На виставці представлена російська експрес- та оглядова інформація “Зарубежный и отечественный опыт в строительстве” (ВНИИНТПИ). Галузеві періодичні видання, серед яких “Будівництво України”, “Нові технології в будівництві”, “Технологии строительства”, “Будмайстер”, “Ватерпас”, “Особняк”, “Известия вузов. Строительство”, “Строительные материалы, оборудование, технологии ХХI века”, “Строительные материалы и изделия”, “Стройка”, “Рынок строительный”, Строительство & реконструкция“, ”Строительный эксперт“, ”Строительство и бизнес“ та ін., також доповнювали тему конференції.
Актуальною була П’ята міжнародна галузева виставка-конференція “Реконструкція житла-2003”, організована 4–6 червня в приміщенні Українського дому Держбудом України, Київською міською держадміністрацією, Українською державною корпорацією ”Укрбудматеріали“, НДІБМВ та ”НДІпроектреконструкція“. Бібліотека взяла участь у цьому заході з книжковою виставкою, на якій була представлена література з проблем містобудування, житлового будівництва, будівельних конструкцій, інженерного оснащення споруд, проведення будівельних робіт, реконструкції будівель. Особливу увагу відвідувачів виставки привернула література останніх років видання: ”Білоконь Ю.М. Проблеми містобудівного розвитку територій“ (2002), ”Губина М.В. Основы градостроительного менеджмента и мониторинга“ (2002), ”Колобок С.С. Жилищное ипотечное кредитование: состояние и перспективы развития” (2002), ”Кривошеєв П.І. САПР в будівництві: Вибір розрахункових схем і визначення внутрішніх зусиль в елементах будівельних конструкцій із застосуванням програмного комплекса “Лира” (2003), “Свердлов В.Д. Спеціальні металеві конструкції” (2002), “Типові регіональні правила забудови” (2002), та ін.
Повернутися до початку
Подивитися профіль Відправити Особисте повідомлення
Показати повідомлення:   
Цей форум закритий, ви не можете писати повідомлення, відповідати і редагувати теми.   Ця тема закрита, ви не можете писати відповіді і редагувати повідомлення.    Список форумів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного -> Діяльність ДНАББ ім. В.Г. Заболотного Годинний пояс: EET (Europe)
Сторінка 1 із 1

 
Перейти:  
Ви не можете починати теми
Ви можете відповідати на повідомлення
Ви не можете редагувати свої повідомлення
Ви не можете видаляти свої повідомлення
Ви не можете голосувати в опитуваннях


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com
Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.06 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7