Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

 Меню
Loading Flash Menu

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

E-mail для повідомлень про корупційне правопорушення: korupciya_dnabb@ukr.net

Телефон: (044) 456 01 72


 До Всеукраїнського дня бібліотек


Урядова гаряча линія

Сайт Мінрегіону

  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас
Мистецька діяльність В. Г. Кричевського (до 145-річчя від дня народження)

(12.01.1873 (31.12.1872) - 15. 11.1952)
Архітектор, дизайнер, графік, живописець, художник театру та кіно, дослідник, педагог...
Усі ці таланти поєдналися в одній особистості, були органічним виявом непересічного творчого духу Василя Григоровича Кричевського - ідеолога українського Відродження 1920-х років.Його багатогранна діяльність була такою мірою з`єднана з українською культурою першої половини ХХ століття, що здавалось, то саме він, немов диригент, керував її величезним оркестром, задавав тональність і ритміку на етапах її становлення.
14 жовтня 1908 року, на козацьке свято Покрову, був освячений будинок Полтавського губернського земства, побудований за проектом 35-річного архітектора Василя Кричевського, що став першим значним успіхом майстра, за плечима якого не було художніх академій - лише роки навчання у Харківському залізнично-технічному училищі, а також праця у приватних архітектурних бюро.
Творчий шлях Кричевського-живописця розпочався ще у 1890-х роках. Тоді ж митець визначився зі своїм улюбленим жанром - пейзажем. Свій живопис він починає з акварелі, протягом десяти років вивчаючи техніку. Лише ставши зрілим художником, постійним учасником виставок «Товариства російських акварелістів», В. Кричевський береться за олійний живопис.
Не кидаючись у новаторські шукання, Кричевський поступово, рік за роком, вдосконалював свою індивідуальну манеру, періодично експонував свій доробок у Петербурзі, Києві, Львові.
Митець формувався в епоху найбільшого поширення імпресіонізму. Він пише багато етюдів невеликого формату, пронизаних безпосередністю враження від побаченого мотиву. Такими імпресіоністичними мініатюрами є пейзажі Харківщини та Полтавщини 1900-х років. З часом крізь малярське начало все помітніше пробивається графічне - форми окреслюються контуром, простір будується кулісами планів. Наприкінці 1910-х Кричевський випрацьовує свій особливий графічно-малярський стиль, у якому значну роль відіграє контрастна фактура олійних мазків, створених не лише пензлем, а й мастихіном.
Невичерпним джерелом натхнення був для Василя Кричевського український краєвид, що гармонійно поєднував природу і людську присутність: дерева і стрункі силуети церков, пагорби і вкриті соломою хати.
З перших подорожей до Криму митець захопився його своєрідною красою. Кричевського приваблювали романтичні картини морського узбережжя, особливий колорит кримськотатарських селищ, у яких будинки були невід`ємною частиною гірських краєвидів.
У 1941-му Василь Кричевський з дружиною залишився в окупованому нацистами Києві, та з наступом радянських військ погодився емігрувати спочатку до Львова, потім жив у Парижі де мешкав ще з двадцятих років один з синів, Микола Кричевський, і, зрештою, далекий Каракас - таким був його шлях до нової батьківщини, Венесуели, де Кричевський з родиною опинився 1 квітня 1948 року й оселився в своєї доньки Галини Лінде-Кричевської.
Останні п`ять років життя Майстра пройшли у спогадах про Україну, які він залишив у численних етюдах, написаних з пам`яті. Тут, у Каракасі, дав місцевій газеті єдине в житті інтерв`ю, захопивши місцевого журналіста дивовижною розповіддю про українську минувшину, звичаї, усе, що знав та любив, і що довелося покинути.


Кінематографія
Відомо, що з ім"ям В. Г. Кричевського пов"язаний і розвиток української кінематографії.
Велике значення для нашого мистецтва має оформлення В.Г. Кричевським українських історичних кінофільмів: картини «Тарас Шевченко», «Тарас Трясило» (за Шевченком), «Межигір"я», «Сорочинський ярмарок». Навесні 1925-го року Всеукраїнське Фото-Кіно Управління (ВУФКУ) запросило В. Г. Кричевського бути художнім керівником і консультантом двосерійного фільму режисера Петра Чардиніна «Тарас Шевченко».
Так в його життя прийшло кіно. Талант митця розкрився ще однією гранню - він виявив себе органічним майстром кінематографічного образу, будь то природа, історико-архітектурний ансамбль, події минулого чи образи учасників цих подій. Кричевський, мав переважну більшість тих даних, без яких неможливий художник кіно: будучи архітектором, бездоганно знав історичні стилі, був живописцем і розумів роль світла і освітлення, був «прикладником» і досконально знав ремесло, тонко відчував музику, розумівся на будівельній техніці і був знавцем еволюції інтер"єру, нарешті, володів секретами сценографії і до тонкощів знався на «будівельному кресленні і деталіровці».
Продовжував малювати, з натури - переважно місц. природу, з пам"яті - рідне село Ворожбу на Сумщині, дідове обійстя в Лебедині, працював над альбомом українських селянських хат. У Каракасі його твори експонувалися на трьох оглядових виставках.
Помер В. Кричевський у місті Каракас 15 листопада 1952 року, там був і похований.
Про життя та творчі пошуки митця досить вичерпно та цікаво йдеться у виданні Валентини Рубан-Кравченко «Кричевські і українська художня культура ХХ століття» (2004). Також у каталозі виставки «Василь Кричевський. Між авангардом і традицією» (2013) - можна знайти нарис про життя і творчість майстра, репродукції вибраних малярських та графічних творів. Перший том двотомовика «Василь Григорович Кричевський: хрестоматія» - містить текстові праці В. Г. Кричевського, вибрані розвідки про нього, автобіографічну спадщину, інформацію про персональні виставки митця 1940-1941 рр., архівні біографічні матеріали тощо.
Це лише невеликий обсяг матеріалу, що знаходиться в фондах Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки ім. В. Г. Заболотного.
Ласкаво просимо!Використана література:
1. Василь Григорович Кричевський: хрестоматія : у 2 т. - Харків: Видавець Савчук О. О., Харків, 2016. - 532 с.
2. Василь Кричевський. Між аваргардом і традицією : кат. виставки, 4 жовт. -10 листоп. / Нац. худож. музей України ; упоряд. С. Селєзньов. - Київ, 2013. - 60 с.
3. Живі традиції: Українські радянські художники про себе і свою творчість / авт.- упоряд.: І. М. Блюміна, Л. В. Владич. - Київ, 1985. - 173 с.
4. Каленюк О. Архітектурна спадщина: (До 130-річчя від дня народження В. Г. Кричевського) / О. М. Каленюк // Проблемы теории и истории архитектуры Украины: сб. науч. тр. - Одесса, 2003. - Вып. 4. - С. 194-196.
5. Куниця К. Художнє оформлення будинку історичної секції при ВУАН у Києві за проектом проф. В. Г. Кричевського / К. Куниця. - К., [192-]. - С. 384-388
6. Павловський В. Василь Григорович Кричевський = Vasyl H. Krychevsky : життя і творчість : монографія / Вадим Павловський; Укр. Вільн. Акад. Наук у США, 1974. - 353 с.
7. Персональна виставка творів заслуженого діяча мистецтв доктора мистецтвознавчих наук, професора В. Г. Кричевського (період творчості 1892-1940 рр.): Каталог/ ред. Г. Радіонов; фото І. Касперович. - Київ, 1940. - 56 с.
8. Рубан-Кравченко, В. В. Кричевські і українська художня культура ХХ століття.- Київ: Криниця, 2004. - 702 с.
9. Скібіцька Т. Це справжній палац мистецтв та ремесел, виконаний для людей казково-яскравим, розкішним, водночас теплим і затишним / Т. В. Скібіцька // Архітектурний феномен Василя Кричевського: спец. вип. журн. "Мармур салон": з нагоди 100-ліття освячення будинку Полтавського земства. - Київ, 2008. - С. 16-17.
10. Ткачук Р. "Камяний літопис" українського духу / Р. Ткачук // Архітектурний феномен Василя Кричевського: спец. вип. журн. "Мармур салон" : з нагоди 100-ліття освячення будинку Полтавського земства. - Київ, 2008. - С. 22-30.


Прочитано: 265 раз
Дополнительно на данную тему:

«Забудова Києва доби класичного капіталізму»
Шановні користувачі!
До уваги користувачів!
Всім небайдужим! Скликаємо на Толоку!
Толока триває!
Засідання експертної комісії Мінрегіону України
Всеукраїнська селекторна нарада
ВІДКРИТИЙ ЛИСТ ДО ВСІХ АРХІТЕКТОРІВ ТА ДИЗАЙНЕРІВ УКРАЇНИ
«Будівлі українських бібліотек»

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.21 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //