Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Бібліотечний клуб

Історія малих міст України: місто Свалява Закарпатської області

17 травня 2011 р. в читальній залі Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного відбулося чотирнадцяте засідання бібліотечного клубу «Національні святині» в рамках соціально-бібліотечного проекту «Історія малих міст України», присвяченого місту Сваляві Закарпатської обл.

У роботі клубу взяли участь архітектори, реставратори, мистецтвознавці, краєзнавці, бібліотечні фахівці з міста Києва. Велике здивування в учасників заходу викликало те, що, ледь не вперше в історії бібліотечного проекту, у засіданні клубу не взяли участь представники того міста, якому присвячувався захід, аби представити своє місто, хоча домовленість з представниками місцевої влади Сваляви була досягнута в процесі підготовки.Засідання клубу відкрила Галина Войцехівська, директор Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного, яка зазначила, що за результатами Всеукраїнського перепису населення (2001), місто Свалява Закарпатської області є малим містом. Передусім, місто відоме як бальнеологічний курорт з унікальними лікувальними водами.

На засіданні виступив Дмитро Мироненко, бібліограф Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного, який у процесі підготовки до бібліотечного клубу провів дослідження бібліотечного фонду і підготував документальний фільм «Місто Свалява Закарпатської області у виданнях фонду ДНАББ ім. В. Г. Заболотного».

Розповідаючи про заснування Сваляви, доповідач зазначив, що за різними даними вказуються різні дати першої згадки про місто - ХІІ або ХІІІ ст. (у сучасних виданнях періодом заснування вказується ХІІ ст.). Офіційно статус міста Свалява отримала лише в 1957 р. і тоді ж стала районним центром однойменного району. Площа міста - 6,59 тис. км2. Згідно з останнім переписом населення, проведеним 5 травня 2001 р., кількість населення Сваляви становила 16 983 особи.

Назва міста, ймовірно, походить від угорського слова «сольва» - «соляна вода», оскільки місцевість багата на мінеральні джерела. За іншою версією, назву виводять від слова «сіль», яку тут здавна видобували.

У перших згадках (ХІІ ст.) Свалява - невелике поселення, яке належало угорському феодалу Бет-Бетке. На початку ХІІІ ст. власником Сваляви став березький жупан Шимон. З 1214 р. вона перейшла до рук угорських королів, які дарували її різним магнатам.

У XVII ст. мешканці Сваляви бідували. Власники не надто піклувалися про його розвиток і стан населення. Крім соціально-економічних утисків, мешканці міста зазнавали й національних, і релігійних. Обурені низьким рівне життя свялявці в 1703-1711 рр. брали участь у визвольній війні проти тиранії Габсбургів, за що після поразки були піддані жорстоким репресіям і передані у власність королівської казни, яка подарувала їх графу Шьонборну-Бухгейму. Родина графа володіла містом понад 200 років.

Лише з кінця XVIII ст. почалося поступове піднесення міста. У 1790-х рр. Свалява стає значним господарським центром. На початку ХІХ ст. розпочинається будівництво мостів і доріг.

У першій половині ХІХ ст. в Сваляві починає діяти водяна молотарка, лісопилка, млин, запроваджуються сівозміни, організовується виготовлення поташу, вапна, цегли. За даними 1834 р. в селі проживало 582 особи.

У 1870-х рр. домінія Шьонборна-Бухгейма розширює вирубку лісу, який реалізується на місцевих ринках, а також в Угорщині й поза її межами.

У Сваляві починає діяти склотарне підприємство, розвиваються кустарні промисли, зокрема, виробництво дерев"яних та плетених меблів. У ХХ ст. усі ці промисли розвинуться до рівня промислових підприємств.

23 березня 1919 р. внаслідок соціальних катаклізмів у Сваляві проголошено радянську владу, але вже наприкінці квітня цього ж року місто окупувала чехословацька армія. Починається спад у розвитку міста.

У 1939 р. Закарпаття було окуповане фашистською Угорщиною. 25 жовтня 1944 р. Сваляву визволено від окупантів, проте інфраструктура міста залишилася в жахливому стані. 31 травня 1945 р. в центрі селища відкрито пам"ятник радянським воїнам, партизанам і підпільникам, які загинули в боях з фашистами.

На той час у Сваляві діють три заводи з розливу мінеральних вод Лужанського заводоуправління. Вони розливають води «Поляна квасова», «Лужанську», «Плосківську».

На території Сваляви та її околицях археологи віднайшли знахідки неолітичного часу (IV тисячоліття до н.е.), три скарби періоду бронзи (ІІ тисячоліття до н.е.) та кургани з тілоспаленням (VI-III ст. до н.е.).

Сучасна Свалява - це промисловий центр, у якому найбільше підприємств деревообробної промисловості та заводів із розливу мінеральних вод.

Туристів у Сваляві також зацікавить пам"ятка архітектури XVI ст. - дерев"яна церква Миколи Чудотворця. З документальних джерел відомо, що у XVIII ст. на південну околицю Сваляви, у присілок Бистрий із сусіднього гірського села перевезли стару лемківську Миколаївську церкву.

В обговоренні теми бібліотечного клубу взяв участь Валентин Кобзар, дослідник історії київського водогону, автор книги «Водовідведення Києва», який зазначив, що необхідно розширювати представництво клубу за рахунок земляцтв, діячів мистецтв, колекціонерів (у зв"язку з цим згадано бібліотечний клуб, присвячений м. Гадячу Полтавської обл.). У своєму виступі він зазначив, що на сучасному етапі варто говорити не про Сваляву, а Свалявщину. В районі міста діє одна із трьох вузькоколійних залізниць, єдиний в регіоні музей лісу. Валентин Кобзар висловив прикрість у тому, що не було мешканців Сваляви, «адже хотілося з першоджерел почути про місто».

Продовжив обговорення головний бібліотекар Національної парламентської бібліотеки України Віктор Халецький, який відзначив, що бібліотечний проект ДНАББ ім. В. Г. Заболотного підіймає авторитет малих міст України, робота клубу дає надію на пробудження у людей поваги й патріотизму до тих місцевостей, де вони народилися, до їх батьків і культури. Виступаючий зазначив, що варто було б звернути увагу на транскордонне співробітництво, входження України в європейський простір і роль Сваляви в цьому процесі. Інформацію про широту зв"язків і інтересів, розвиненість соціально-культурної і економічної інфраструктури мають надавати представники міст. А роль бібліотеки, в даному випадку, полягає в пробудженні громадськості, піднятті питань, пов"язаних з історією і сучасністю малих міст.

На завершення засідання Галина Войцехівська зазначила, що проведені заходи у рамках соціально-бібліотечного проекту «Історія малих міст України» продемонстрували різний рівень розвитку малих міст, що, в першу чергу, залежить від діяльності місцевої влади, впровадження самоврядування, рівня патріотичності місцевих жителів і вихідців з цих міст, бажання популяризувати своє рідне місто, використовуючи будь-який привід.


Фотогалерея заходу:

"Історія малих міст України: місто Свалява Закарпатської області"


Прочитано: 2474 раз
Дополнительно на данную тему:
Історія малих міст України: місто Кодима Одеської області
М.М. Жербін: будівельник і композитор
Історія малих міст України: місто Збараж Тернопільської області
Творча зустріч з українським кінорежисером В.І.Соколовським
Видатні українські будівельники ХХ століття: М.Д. Плєхов (1902-1968), Г.Я. Слободяник (1902-1972), Б.В.Стєфанов (1902-1986)
М.М. Дьомін (1903-1988): архітектор – містобудівник – реставратор
Засідання Вченої ради Академії будівництва України, присвячене 100-річчю від дня народження українського будівельника Михайла Сергійовича Буднікова
Історія малих міст України: місто Бар Вінницької області
Історія малих міст України: місто Хотин Чернівецької області
Історія малих міст України: місто Глухів Сумської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.18 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7