Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Бібліотечний клуб

Історія малих міст України: місто Цюрупинськ (нині Олешки) Херсонської області

23 червня 2011 р. в читальному залі Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного відбулося п"ятнадцяте засідання бібліотечного клубу «Національні святині» в рамках соціально-бібліотечного проекту «Історія малих міст України», присвячене місту Цюрупинську Херсонської області.

 

 



Організаторами заходу стали Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Херсонська обласна державна адміністрація, Цюрупинська міська рада та Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В. Г. Заболотного.

У заході взяла участь Ірина Корольова, начальник управління культури і туризму Херсонської облдержадміністрації. Місто Цюрупинськ представляла делегація, очолювана Ольгою Петриченко, заступником голови Цюрупинської міської ради. До складу делегації ввійшли: Ірина Кудревська, молодший науковий співробітник Цюрупинського краєзнавчого музею, Ольга Лаухіна, директор Цюрупинської гімназії, Народний фольклорний колектив «Золоте гроно», представлений тріо виконавців у складі Надії Усенко, Тетяни Гурин, Варвари Долганової та керівником Наталією Ремішевською.

Мінрегіонбуд представляла Наталія Сєдак, головний спеціаліст Управління реставрації та збереження історичної спадщини.

У засіданні клубу також взяли участь київські архітектори, реставратори, мистецтвознавці, археологи, краєзнавці, бібліотекарі провідних бібліотек Києва та вихідці з Цюрупинська, які нині мешкають в Києві.


Цюрупинськ - райцентр у Херсонській області, до 1928 р. - Олешки. Розташоване на лівому березі р. Кінки (рукав Дніпра), за 9 км від залізничної станції з однойменною назвою. Є пристань. За статистичними даними станом на 05.12.2001 р. у місті проживає 24 011 мешканців.

Є дендропарк, сосновий бір - заповідне урочище місцевого значення, Нижньодніпровська науково-дослідна станція залісення пісків і виноградарства на пісках, місцерозташування Олешківської Січі (1711-1728).

Герб. Останній герб, на якому зображено запорізьку галеру, затверджено імператорським указом від 21 липня 1893 р.

З історії. Це одне з найдавніших міст Південної України. Вважається, що воно було засноване греками у X ст. Уперше згадується у 1084 р., як град Олешшя, у якому князь Давид «захопив греків і забрав у них все майно». Олешшя відігравало значну роль у стосунках Русі з Візантією. У 1164 р. тут зустрічали нового митрополита Іоанна й посла кесаря. У 1219 р., під час голоду в Галицькому князівстві, з Олешшя прийшли по Дністру човни з рибою й вином до града Кучелмина, де стояв князь Данило. Місто було відоме й генуезьким поселенцям на березі Чорного моря, які у XIII-XIV ст. називали його Ереске.

Після монголо-татарської навали й оселення татар у Причорномор"ї місто занепало і згадується знову лише у 1711 р., як урочище Олешки, де запорізькі козаки, які приєдналися у 1708 р. до Мазепи й разом з ним покинули Україну,  заснували Олешківську Січ. Це сталося після зруйнування Бутурліним і Скоропадським Кам"янської Січі. В Олешках козаки перебували до 1728 р., згодом повернулися на Кам"янську Січ, а у 1734 р. заснували свою останню Нову Січ на р. Підпільній. Ситуація запорожців під владою хана була складною: їм заборонили будувати в Олешках постійну церкву, мати в Січі гармати, змушували брати участь у татарських походах і укріплювати Перекоп, накладали значні податки й обмежували в торгівлі. В Олешках до 1845 р. існували залишки козацьких укріплень: рови, вали й редути, однак згодом їх заорали й засадили шелюгою, щоб затримати наступ піску на місто. Після завоювання Криму Росією на місці козацьких укріплень у 1784 р. оселили державних селян, село отримало давню назву Олешки. У 1876 р. Олешки отримали статус міста.

Сучасну назву місто отримало на відзначення пам"яті про більшовика, наркома продовольства О. Цюрупи (1870-1928), який тут народився.

У виступі Ірини Корольової, начальника управління культури і туризму Херсонської облдержадміністрації, яка коротко охарактеризувала місто, його історичне минуле та сьогодення, прозвучали й слова подяки організаторам «за дуже актуальний соціально-бібліотечний проект «Історія малих міст України», що допомагає зберегти історію та культуру українського народу для нащадків» і «матиме важливе значення не лише для територіальної громади міста, а й сприятиме відновленню історичної пам"яті, збереженню, вивченню і популяризації періоду українського козацтва в Україні та за кордоном, вихованню молоді в дусі любові до свого народу, його культурних та історичних цінностей, гордості за минуле».

Ольга Петриченко, заступник голови Цюрупинської міської ради, розповіла про сучасний стан міста, провела віртуальну екскурсію містом, охарактеризувала підприємства, організації та установи, що функціонують у місті, розповіла про підготовку до відзначення 300-ліття Олешківської Січі, що відзначатиметься у вересні 2011 р.

З історією міста та експонатами Цюрупинського краєзнавчого музею ознайомила присутніх мол. наук. співробітник музею Ірина Кудревська.

Директор Цюрупинської гімназії Ольга Лаухіна розповіла проісторію гімназії, її першу будівлю, викладачів та випускників гімназії у різні періоди, знаних не тільки в Україні, а й далеко за її межами, які своєю працею звеличували свою малу батьківщину.

У заході взяв участь Олег Бажан, заступник головного редактора журналу «Краєзнавство», ст. наук. співробітник Інституту історії України НАН України, канд. іст. наук, доцент, який розповів про наукову експедицію та круглий стіл, проведені в м. Цюрупинську 16-17.06.2011 р., та присвячені 300-літтю Олешківської Січі.

Обговорення теми Олешківської Січі продовжив Ігор Симоненко, канд. іст. наук, який зазначив, що тільки за допомогою проведення серйозних археологічних досліджень можна буде визначитись, якою насправді має стати у майбутньому унікальна пам"ятка козацької доби.

У процесі підготовки заходу велику моральну підтримку організатори отримали від Міжнародної громадської організації «Земляцтво Херсонщини» та, зокрема, її президента Миколи Рожка. На заході виступила член Ради Земляцтва, редактор відділу культури журналу «Жінка» Ніка Крижанівська, яка у своєму виступі згадала про відомих цюрупинчанок, серед яких блаженна Домніка Олешківська, яка мала незвичайні здібності - вміла бачити невидиме і пророчила майбутнє.

Спеціально до заходу була підготовлена книжкова виставка про місто Цюрупинськ, яку презентував Дмитро Мироненко, бібліограф І категорії, в.о. завідувача відділу ДНАББ ім. В. Г. Заболотного.

На завершення заходу всі присутні стали учасниками лабораторії фольклорної творчості Херсонщини, яку провів Народний фольклорний колектив «Золоте гроно» (керівник Наталія Ремішевська, заслужений працівник культури України, директор Цюрупинського будинку культури). Народний фольклорний колектив «Золоте гроно» є переможцем Національного фестивалю-конкурсу автентичного співу, що проходив у Сорочинцях. У 2011 р. отримав Гран-прі ІІІ Всеукраїнського фестивалю автентичних творів імені Гната Танцюри. Прослухавши виконані пісні, журі фестивалю було прийнято рішення відрядити творчу експедицію на Цюрупинщину з метою вивчення автентичного пісенного матеріалу Цюрупинського району для подальшого використання у роботі навчальних закладів.

У виконанні тріо прозвучали автентичні твори «Не видно Олешок, видно тільки верби», «Летіла зозуля, край бережка сіла», «Із-за гори вітрець повіває», «Зійшла чорна хмара», «Моє рідне село», «А вже вечір той, та й повечоріло» та ін. Виконані твори дали змогу учасникам заходу доторкнутися до унікальної автентичної пісні Херсонщини, почути знеболену душу української жінки, побачити силу і міць українського народу.

Інна Дорофієнко, головний художник-реставратор корпорації «Укрреставрація», зазначила, що виконані пісні мають бути почуті в усій Україні, тому що несуть в собі високу культуру української нації.


Фотогалерея:

«Історія малих міст України: місто Цюрупинськ Херсонської області»



Прочитано: 3116 раз
Дополнительно на данную тему:
Історія малих міст України: місто Кодима Одеської області
М.М. Жербін: будівельник і композитор
Історія малих міст України: місто Збараж Тернопільської області
Творча зустріч з українським кінорежисером В.І.Соколовським
Видатні українські будівельники ХХ століття: М.Д. Плєхов (1902-1968), Г.Я. Слободяник (1902-1972), Б.В.Стєфанов (1902-1986)
М.М. Дьомін (1903-1988): архітектор – містобудівник – реставратор
Засідання Вченої ради Академії будівництва України, присвячене 100-річчю від дня народження українського будівельника Михайла Сергійовича Буднікова
Історія малих міст України: місто Бар Вінницької області
Історія малих міст України: місто Хотин Чернівецької області
Історія малих міст України: місто Глухів Сумської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.17 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //