Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Про бібліотеку

Приміщення бібліотеки



На початку створення бібліотеки фонд зберігався у трикімнатній квартирі одного з київських житлових будинків по вул. Великій Житомирській. Незабаром бібліотека переїхала до Митрополичого будинку, розміщеного на Софіївському подвір"ї, де була розташована і Академія архітектури УРСР. Бібліотеці було виділено перший і частину другого поверху у Митрополичому будинку.

Митрополичий будинок, розміщений навпроти головного входу в Софіївський собор, є однією із найдосконаліших пам"яток українського зодчества ХVIII століття. Будівництво його було розпочате в 1722 р. одночасно з трапезною, південними в"їзними воротами та будинком консисторії і тривало понад тридцять років, аж до 1758 року. Споруджений у 1722-1730 роках за митрополита Варлаама Ванатовича, він не раз перебудовувався. Спочатку він був одноповерховим. У 1731-1948 роках за митрополита Рафаїла Заборовського, який знав будівельну справу і брав участь у складанні проектів, споруджено другий поверх (очевидно, це робив Й. Шедель). У 1748-1758 роках за митрополита Г. Щербацького за проектом архітектора С. Антонова надбудовано мансарду, зроблено новий дах "з заломом", а на східному і західному фасадах споруджено пишні барочні фронтони, які були прикрашені пілястрами, волютами, ліпним орнаментом, настінним розписом, визолоченими рипідами (сонцями). На кінець першої половини ХVIII століття митрополичий будинок являв собою окремо розташовану споруду, усі фасади якої були однаково парадно оздоблені і прикрашені. У ХІХ столітті до південно-західної частини митрополичого будинку прибудовано нові двоповерхові приміщення, що дуже змінили первісний вигляд будинку. Хоч добудови і переробки в якійсь мірі змінили його первісну архітектуру, він є одним із кращих зразків цивільної української архітектури першої половини ХVIII століття.

У ХХ столітті в колишньому митрополичому будинку розміщувався Український архітектурний інститут (1918-1923 рр.), один з відділів Центрального історичного архіву (1924-1930-і рр.), після цього аж до початку Великої Вітчизняної війни - комендатура м. Києва. З 1944 р. у митрополичому будинку було розміщено Президію Академії архітектури УРСР, яка знаходилась там до її ліквідації (1963 р.).

У приміщенні Митрополичого будинку бібліотека функціонувала до 1985 року. Уже в 1960-х роках у результаті стрімкого зростання бібліотечного фонду виникла проблема дефіциту книгосховищ. Книгосховища у Митрополичому будинку були розташовані на першому поверсі, у колишніх келіях з високою стелею. Саморобні дерев"яні стелажі, на яких розміщувався фонд, сягали майже самої стелі і були вщент заповнені. Вільного місця практично не було. Сама будівля Митрополичого будинку також потребувала термінового ремонту. І уже в цей час адміністрація бібліотеки, НДІ будівельного виробництва, якому була підпорядкована бібліотека, та Держбуду України намагались вирішити питання щодо нового приміщення для бібліотеки.

У травні 1979 р. на даху Митрополичого будинку сталася пожежа. Від води постраждали перекриття між першим та другим поверхами, і бібліотеку з другого поверху перемістили на перший, де всі працювали у страшенній тісняві. У Митрополичому будинку розпочався ремонт.

Саме тоді ще оперативніше почали шукати приміщення для бібліотеки. На Софійському подвір"ї, ліворуч від Митрополичого будинку, навпроти трапезної знаходиться будівля, яку ще називають "корпус № 3". Це двоповерховий будинок з цокольним поверхом та мансардою. У 1981 р. київською проектною організацією "Гіпроцивільпромбуд" було розроблено передпроектну пропозицію, відповідно до якої передбачалося провести реконструкцію та пристосування до потреб бібліотеки "корпусу № 3". У 1982 р. керівництвом НДІ будівельного виробництва було прийнято рішення щодо розробки техно-робочого проекту розміщення бібліотеки. Але проект не було реалізовано.

У цей час завершили поточний ремонт Митрополичого будинку і бібліотеці повернули її приміщення. У процесі ремонту у читальній залі на другому поверсі було відкрито фрагменти чудових фресок XVIII ст., їх було реставровано і вони стали гордістю бібліотеки і окрасою читальної зали.

Саме в цей час розпочалися підготовчі роботи щодо відновлення приміщень пам"ятки архітектури ХІХ століття - Гостиного двору, що розташований на Контрактовій площі, у центрі Подолу, мальовничому районі древнього Києва, як його ще називали - "нижнє місто". Історія спорудження Гостиного двору починається з XIХ ст., проект вважався престижним і його розробка була запропонована петербурзькому архітектору Луїджі Руска. У 1809 р. проект було затверджено. За проектом передбачалось спорудження двоповерхової прямокутної будівлі з великим внутрішнім двориком. На внутрішніх і зовнішніх фасадах розміщено галереї-аркади. Проект виконано на найкращих традиціях класичного стилю, завдяки чому архітектор зміг досягти вишуканості фасадів, витонченості пропорцій. Не зважаючи на великі розміри будинку, споруда створює враження монументальної і разом з тим легкої. Низка причин (пожежа на Подолі 1811 року, Вітчизняна війна 1812 року, економічна розруха) призвела до того, що будинок зводився довго, і до 1826 року було зведено тільки перший поверх. За новим проектом головного київського архітектора Андрія Меленського у 1933 р. було завершено будівельні роботи, хоча і після цього перебудовувались купецькі лавки, що знаходились у Гостиному дворі. Неодноразово він перебудовувався і у радянський час.

На період останніх реставраційних робіт Гостиний двір повністю втратив свій первісний облік і знаходився в аварійному стані. Після детального вивчення ситуації, проведення експертних робіт, визначення громадської думки було прийняте рішення про відновлення двоповерхового Гостиного двору за проектом архітектора Л. Руска. Відновлення пам"ятки взяв на себе Держбуд України з тією умовою, що у цьому приміщенні будуть розміщені реставраційні майстерні і бібліотека.

Відбудова пам"ятки проводилась під опікою Ради Міністрів України. У серпні 1983 р. наказом голови Держбуду України Г.К. Злобіна було затверджено проект відновлення Гостиного двору, в якому передбачено розміщення бібліотеки. Проект виконав інститут "Укрпроектреставрація" (реставрацію виконувала архітектор В. Шевченко, пристосування - архітектор Ю. Лосицький).

У червні 1985 р.р. на правах оренди бібліотека переїхала до Гостиного двору, а 31 серпня відбулось урочисте відкриття нового бібліотечного приміщення, бібліотека отримала від тодішнього голови Подільської районної державної адміністрації І.М. Салія символічний ключ від Гостиного двору.

Площа приміщень бібліотеки 1586 кв. м. Бібліотека займає перший поверх і підвал. На першому поверсі розташовані читальна зала, зала абонементу, в якій розміщено електронний та класичні каталоги, службові приміщення та, частково, книгосховища. У підвальному приміщенні, у якому встановлена система вентиляції, розташовано книгосховища.

У зв"язку з реконструкцією будівлі Гостиного двору у жовтні 2013 р. бібліотека переїхала в реконструйовану будівлю колишньої їдальні ДВ «Преса України» за адресою: проспект Перемоги, 50.
Світла простора будівля площею 3048,3 м² має чотири поверхи, розрахована на розширення функцій бібліотеки. Її внутрішній простір створює умови для виконання соціокультурної функції (проведення презентацій, конференцій, семінарів, круглих столів, книжкових виставок, майстер-класів, тренінгів, мистецьких заходів тощо). Для цього передбачено актову залу, дві читальні зали, абонемент, вестибюль, ігрову кімнату для дітей та читацьку кав"ярню. Книгосховища оснащено сучасними технічними системами, у т. ч. й системою клімат-контролю. Під час розробки проекту також враховано обслуговування осіб з обмеженими фізичними можливостями, для чого облаштовано пандус, зручні підходи до читацького місця та спеціальний санвузол.

Прочитано: 1698 раз
Дополнительно на данную тему:
Шановні користувачі!
Віртуальна довідка

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.15 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //