Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Івано-Франківська область

Івано-Франківська область утворена в 1939 р. після приєднання цих земель до складу Української РСР. Область є одним з найбільш густонаселених і давно освоєних регіонів України.  Адміністративний центр - м. Івано-Франківськ.

Розташована у Західній Україні на стику двох великих природно-географічних підрозділів - Східноєвропейської рівнини та Карпат. Має різноманітний рельєф і поділяється на райони, які відмінні між собою геологічною будовою, різницею висот над рівнем моря, флорою і фауною.

Поверхня області доволі різнорідна. У її західній частині розташовані гори Карпати, що підрозділяються на гірські масиви Горгани і Чорногора, уздовж північно-східного краю яких простирається 30-60-кілометрова смуга Передкарпатської височини або передгір'я, обмежена з другої сторони долиною Дністра. Південна частина області - Опілля, що є північно-західним краєм Подільської височини (абсолютні висоти до 430 м). Головні водні артерії області - Дністер і Прут зі своїми численними притоками Бистрицею, Гнилою Липою, Лімницею, Пістинькою, Черемошем та ін.

Клімат помірно континентальний. У рівнинній частині зима м'яка (середня температура січня -4оС), літо тепле (середня температура липня +19оС). У гірській частині клімат значно суворіший - середня температура січня -6оС, липня +16оС. Річна кількість опадів змінюється від 600-800 мм (Прикарпаття) до 1400 мм (Карпати) і більша їхня частина, відповідно 73% і 65%, припадає на теплий період року.

За статистичними даними станом на 01.01.2012 р. до Івано-Франківської області входило 14 районів, 15 міст, 24 селища і 765 сіл. Населення області налічувало 1380,1 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 597,7 тис. осіб, сільське - 782,4 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 14 міст Івано-Франківської області: Івано-Франківськ, Болехів, Бурштин, Галич, Городенка, Долина, Калуш, Коломия, Косів, Надвірна, Рогатин, Снятин, Тисмениця, Тлумач.

На території Волинської області знаходяться 3947 об'єктів архітектурно-культурної спадщини, з них 162 - національного значення.


Місто Галич Івано-Франківської області

Галич - районний центр Івано-Франківської області. Місто розташоване на берегах річок Дністра і Лукви, біля підніжжя і на самому плато Галицької гори. Назва міста дала назву регіону «Галичина».

 

 

 



Населених пунктів за назвою Галич є декілька: районний центр в Костромській області Російської Федерації, маленьке село біля міста Підгайці Тернопільської області на Україні та ін. Однак ці міста, містечка, села за назвою Галич з"явилися в різних місцевостях світу значно пізніше, ніж головне місто удільного князівства ХІІ ст. - Галич над Дністром.

Як свідчать джерела, північна околиця Галича (сучасне місто) була заселена вже в першій половині ХІІІ ст. Площа міста не обмежувалася невеликою укріпленою частиною, залишки якої досі збереглися у сучасному селі Крилосі. Боярські та монастирські садиби, ремісничі оселі, сторожові застави простягалися аж до Дністра, де була княжа пристань. Саме тут, на водній дорозі, що пов"язувала Галич з країнами Чорноморського і Середземного басейнів, і виник сучасний Галич.

Галицьке князівство веде свій родовід від знаменитого Любецького з"їзду князів 1097 року. Відповідно до його рішення, Галич і Галицька земля перейшли до управління нащадками князя Ростислава Володимировича, онука київського князя Ярослава Мудрого. Упродовж ХІІ - першої половини ХІІІ ст. на історичній арені виступали такі політичні діячі Галицької землі, як Володимирко Володаревич і Ярослав Осмомисл, Роман Мстиславович і Данило Романович, прозваний Галицьким. Саме вони в часи боярських чвар і розбрату, зазіхань неспокійних сусідів на багаті галицькі землі гідно тримали авторитет свого князівства.

Архітектурні пам"ятки тієї доби свідчать про неповторний, яскраво виражений характер галицької архітектурної школи. До сьогодні збереглася церква св. Пантелеймона у селі Шевченкове на околиці міста. Сама техніка будівництва Галицьких кам"яних споруд та храмів дуже відрізнялася від інших будівельних технік тих часів. Основним будівельним матеріалом Галича був дуже якісний місцевий білий вапняк. Усі будівлі були побудовані на бутових фундаментах. Всі елементи: стіни, стовпи, арки, склепіння мурували з добре обтесаних і підігнаних блоків білого каменю. Підлоги будівель викладали візерунчастими поливними плитками. Вишуканою фантазією і майстерністю вирізнялися тонкі керамічні плитки, якими облицьовували стіни літописного Успенського собору. На них галицькі митці зображували грифонів, птахів, звірів, прикрашали вигадливим орнаментом. Зодчі Галича своїм талантом дивували Східну і Західну Європу. Вони творили шедеври, обробляючи камінь і прикрашаючи ним храми. Власне вони створили оригінальну Галицьку архітектурну школу, поєднавши візантійський та романський стилі на основі місцевої будівельної традиції. Основна її риса - велика різноманітність архітектурних типів.

Вигідне розташування, близькість до західних сусідів - Польщі та Угорщини, з одного боку, сприяло економічному та культурному розвиткові міста, а з іншого - спричиняло до державно-політичних криз. Протягом багатьох років Галич був центром політичної нестабільності. Винуватцями цього були неспокійні галицькі бояри, які вели зі своїми князями тривалу боротьбу за політичну першість. Волинський князь, батько Данила Галицького, Роман Мстиславович (1199-1205), об"єднавши Галицьке та Волинське князівства і приєднавши до князівства київські землі, у 1202 році створив державу, спадкоємицю Київської Русі.

Кінець боярській смуті поклав князь Данило Романович (1238-1264). Українська історіографія вважає Данила Галицького одним з найвидатніших руських князів. У надзвичайно складних умовах він зміг перетворити князівство у високорозвинену державу, яку поважали в Європі.

Дитинець Галича після перенесення столиці Галицько-Волинської держави до Холма князі передали своїми грамотами (перша 1301 р.) у розпорядження вищого духовенства (митрополії). Галич поступово втрачає своє значення у внутрішній та зовнішній політиці.

У 1367 р. Галич отримав Магдебурзьке право, право монополії на виробництво спиртного та вільну торгівлю. У 1370 р. Галич опинився під владою угорського короля Людовіка Анжуйського. Через 17 років зусиллями польського короля Ягайла Галич на довгі роки став власністю польської корони. За першим поділом Польщі у 1772 р. Галичем заволоділа Австрія. Влітку 1919 р. місто знову опинилося у складі Польщі.

На початку ХХ ст. в Галичі побував молодий тоді ще історик Іван Крип"якевич, який згодом написав одну з перших монографій про Галицько-Волинське князівство.

У 1939 р. у Галичі встановлено радянську владу. З грудня того ж року і до сьогодні місто є районним центром Галицького району Івано-Франківської області.

Сьогодні пам"ять про давню велич Галича зберігають писемні пам"ятки, залишки потужних укріплень, архітектурні споруди, історичні назви урочищ, де колись стояли монастирі, княжі й боярські тереми, жили ремісники. Велику увагу спадщині древнього міста приділяли дослідники, серед яких у різні часи були А. Петрушевич, І. Шараневич, Ю. Захарієвич, М. Грушевський, Я. Пастернак та багато інших відомих науковців.

На околиці Галича знаходяться урочища "Королівка" та "Косова гора". Указом Президента України від 9 серпня 2004 року в межах Галицького району Івано-Франківської області з метою збереження, відтворення та раціонального використання типових, унікальних лісових, лучно-степових та водно-болотних природних комплексів і об"єктів, які мають особливу природоохоронну, наукову, історико-культурну, оздоровчу, освітню та естетичну цінності, було створено Галицький національний природний парк площею 14684,8 га. Галичина славиться однією з наймальовничіших і чистих річок - Лімницею, що занесена до державного реєстру як заповідний об"єкт. Вона є цінним джерелом питної води, має сприятливі умови для нересту риб та хутрових звірів.


«Історія малих міст України: місто Галич Івано-Франківської області




Прочитано: 2507 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Тисмениця Івано-Франківської області
Місто Косів Івано-Франківської області
Місто Рогатин Івано-Франківської області
Місто Тлумач Івано-Франківської області
Місто Снятин Івано-Франківської області
Місто Болехів Івано-Франківської області
Місто Бурштин Івано-Франківської області
Місто Городенка Івано-Франківської області
Місто Долина Івано-Франківської області
Місто Яремче Івано-Франківської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.16 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //