Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Презентації, лекції

Лекція Галини Шевцової26 листопада 2019 р. у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного відбулася лекція Галини Шевцової «Ґенеза української дерев"яної церкви: світовий контекст і унікальність», у межах якої проведено презентацію однойменної монографії Галини Шевцової та її фотовиставки «Українські дерев"яні храми: відбитки, плинність, світ...».

Відкрила захід Світлана Кирій, завідувач відділу соціокультурної діяльності, яка представила авторку нової книжки Галину Шевцову, докторку архітектури, професорку Київського національного університету будівництва і архітектури, гостьову професорку Кіотського університету (Японія), японістку, письменницю, перекладачку, фотохудожницю, художницю-графіка, дослідницю ґенези дерев"яних храмів світу.

Ведуча зазначила, що у доробку авторки також книжки «Україна-Японія: дерев"яна архітектура», «Стежками Басьо», «Дерев"яні церкви України», «Історія японської архітектури і мистецтва» та ін.

Під час лекції Галина Шевцова розповіла присутнім про каркасну та зрубну конструктивні системи дерев"яного будівництва. Основною закономірністю розвитку зрубної і каркасної системи дерев"яного будівництва в світі, на думку науковиці, є те, що всюди від початку з"явилися обидві конструктивні системи, надалі перевагу отримувала та, що краще відповідала місцевим умовам. Домінування зрубу чи каркасу в кожному конкретному регіоні регулювалося кліматично-сейсмологічними умовами: на користь каркасу - вологий теплий клімат, сейсмічна активність, наявність сильних вітрів чи землетрусів; на користь зрубу - сухий, холодний клімат, відсутність землетрусів, вітрів тощо.

Розповідаючи про критерії домінування зрубної чи каркасної систем будівництва в тому чи іншому регіоні, згадала дослідниця і про наявність змішаних конструктивних систем будівництва, зокрема, навела приклади будівництва норвезьких церков.

Лекторка зауважила, що існує хибна думка про те, що у регіонах, де ростуть ліси, переважає зрубна система. Вона цю думку спростовує, зокрема, на прикладі Японії, яка вся вкрита лісами і де, за припущенням, має бути зрубна конструктивна система, але насправді там каркасна система будівництва.

Галина Шевцова згадала у розповіді і про давні процеси сакралізації будівель. Нею було зазначено, що логіка сакралізації кореспондується із загальносвітовою, де спостерігаються дохристиянські ідеї обоготворення форми житла через поховальні традиції устрою «будинку померлих» і християнський шлях сакралізації хати як місця зібрань прочан. Вона наголосила, що архітектура українських дерев"яних церков генетично пов"язана з житловим будівництвом регіону.

Підсумовуючи сказане, науковець зауважила, що українська дерев"яна церква сформувалася як цілісний архітектурний феномен із нетипово високим ступенем самобутності. Це унікальний приклад монотеїстичного храму, чия архітектура безперервно продовжує духовні і архітектурно-будівельні традиції нації від анімістичних часів.

У ході лекції Галина Шевцова презентувала свою нову книжку «Ґенеза української дерев"яної церкви: світовий контекст і унікальність».

Вона зазначила, що у монографії нею зроблено спробу наукового вирішення питання ґенези української дерев"яної церкви на основі використання сучасного досвіду іноземних (в першу чергу - японських) дослідників ґенези дерев"яних сакральних споруд та оригінальних авторських підходів.

Авторка розповіла, що основою монографії є аналіз базових архітектурно-генетичних характеристик української дерев"яної церкви. Явище розглядається в контексті загального розвитку сакральної архітектури світу - його прадавніх похідних форм та ментальних архетипів формотворення.

Вона зауважила, що у книзі вміщено аналіз літературних джерел з питання генези української дерев"яної церкви, вітчизняний і світовий досвід проблеми методології дослідження генези пам"яток дерев"яної архітектури, світовий досвід становлення дерев"яного будівництва тощо.

Науковиця зазначила, що у дослідженні також йде мова про витоки і передумови формування української дерев"яної церкви, вміщено архітектурно-генетичний аналіз української дерев"яної церкви, а також розглянуто українську дерев"яну церкву в контексті традицій сакральної архітектури світу.

Підсумовуючи сказане, Галина Шевцова зауважила, що дана праця започатковує новий для вітчизняної науки напрям досліджень, котрий дозволить українським фахівцям зосередити увагу на досі нерозроблених питаннях генеалогії вітчизняної і світової сакральної архітектури. Результати дослідження науково обгрунтовують автентичність, самобутність і виключне загальнокультурне значення національного феномену української дерев"яної церкви.

Присутні також ознайомилися з фотовиставкою «Українські дерев"яні храми: відбитки, плинність, світ...» (фото Галини Шевцової, каліграфія професійної майстрині каліграфії, викладачки Оксакського університету Японії, Кейко Фукуміцу) та книжковою виставкою «Молитва в дереві», підготовленою фахівцями бібліотеки.

Фотогалерея:

Лекція Галини Шевцової «Ґенеза української дерев"яної церкви: світовий контекст і унікальність»


Прочитано: 196 раз
Дополнительно на данную тему:
ПРЕЗЕНТАЦІЯ електронних ресурсів Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г. Заболотного
Презентація книги «Анисимов А. Мой Киев. Портрет в интерьере Вечности…»
Презентація книги «Віктор Вечерський: Біобібліографічний покажчик. Графіка»
Презентація книги українського архітектора Віктора Вечерського «Православні святині Сумщини»
Презентація книги Богуслава Сланського - Техніка живопису та реставрації
Презентація книги В.П. Ієвлевої «Пам’ятки індустріального розвитку Києва кінця ХІХ – першої третини ХХ століття»
Презентація видань НДІ пам"яткоохоронних досліджень
Презентація книги «Хто є хто в будівництві та архітектурі. Вип. 4»(К., 2008)
Невідомі периферії Києва. Солом`янський район
Презентація нової книги Вікторії Порт «ЛАД»

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.17 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7