Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Презентації, лекції

Історія театрально-концертних споруд Києва13 лютого 2020 р. у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного відбулася лекція Валерія Лисенка «Історія театрально-концертних споруд Києва».

Валерій Лисенко, краєзнавець, член правління Ліги екскурсоводів Києва, член Всеукраїнської асоціації гідів, автор приватного інтернет-проекту «1000-ліття української культури».

На початку своєї розповіді Валерій Лисенко зазначив, що театрально-концертні споруди Києва були і є невід"ємною частиною духовної та матеріальної культури міста, своєрідною формою громадської свідомості киян.

Лектор зазначив, що першою згадкою про світське дозвілля киян є графіті, які знаходяться у Софійському Соборі, де зображені, так звані, скоморохи - артисти, які поєднували в собі таланти музикантів, співаків, танцюристів, комедіантів.

Перші публічні концерти у Києві, не враховуючи тих, що відбувалися у будинках заможних городян, почали проводитися у Контрактовому будинку - одному із нечисленних взірців архітектури класицизму в місті. Після відкритття в 1834 р. Університету Святого Володимира містяни мали можливість насолоджуватися концертними програмами в чудовій університетській залі.

У 1838 р. в Києві відкрився Інститут шляхетних дівчат, зведений за проектом архітектора В. Беретті, де майбутні панянки отримували загальну освіту і де, заради естетичного виховання, проводилися закриті концерти для вихованок. Нині в цій будівлі розташований Міжнародний центр культури і мистецтв.

Лектор розповів, що перший Міський театр у Києві був побудований у 1804-1805 рр. за проектом архітектора А. І. Меленського. Дерев"яна споруда прослужила недовго і була розібрана у 1851 р.

На початку другої половини XIX ст. на розі вулиць Володимирської та Фундуклеївської була побудована будівля театру, яка знищена пожежею у 1896 р. Спорудження нової будівлі на місці старого театру розпочалося у 1898 р. за проектом архітектора В. О. Шретера, урочисте відкриття та освячення якої відбулося у 1901 р. (нині - Національний академічний театр опери та балету України імені Тараса Шевченка).

Лектор згадав Будинок Київського дворянського зібрання, побудованого за проектом архітектора О. Беретті в 1851 р. в стилі пізнього класицизму і зруйнованого в 1976 р., де проходили різні культурно-просвітницькі заходи, зокрема, відбувалися благодійні концерти.

Далі Валерій Лисенко розповів, що в кінці XIX cт. у Києві набуває популярності новий вид мистецтва - кінематограф. У 1897 р. відбувається один з перших «сеансів рухливих живих картин кінематографа Люм"єра» в клубі Київського дворянського зібрання.

Першим власником кіноапарата Люм"єра у Києві був керівник «Київського товариства драматичних артистів» М. М. Соловцов. В орендованому Соловцовим цирку Бергоньє на вулиці Фундуклеївській, побудованого за проектом архітектора В. М. Ніколаєва (нині приміщення Театру російської драми ім Лесі Українки), проходили кінопокази.

Лектор зауважив, що у другій половині XIX ст. в Києві бракувало театральних приміщень і у киян був запит на проведення культурного дозвілля.

У 1882 р. відомий київський архітектор В. М. Ніколаєв будує Будинок купецького зібрання, відомий нині як Національна філармонія України.

У 1898 р. за проектом відомих київських архітекторів Г. Шлейфера та Е. Брадтмана була побудована споруда нового театру, власником якої став антрепренер Микола Соловцов. На сцені театру Соловцова відбувалися великі театральні сезони та проходили гастролі відомих артистів. Нині - це приміщення Національного академічного театру ім. Івана Франка.

В кінці XIX ст. у містян набувають популярності циркові видовища, які потребують спеціально оснащених будівель. Так у Києві з"являється один з найкращих у Європі цирк Гіппо-палас дресувальника коней Петра Крутікова, на арені якого, крім циркових номерів, відбувалися концерти відомих на той час виконавців.

Валерій Лисенко також зазначив, що популярним відпочинком городян були різні київські вар"єте.

У 1901-1902 рр. у місті відбулося велике будівництво Троїцького народного дому за проектом архітектора Г. М. Антоновського на розі вулиць Великої Васильківської та Жилянської, де з 1907 по 1917 рр. містився театр М. К. Садовського, пізніше різні театральні колективи (нині Київський національний академічний театр оперети).

У жовтні 1912 р. у місті відбулося урочисте відкриття Педагогічного музею, побудованого за проектом відомого київського архітектора П. Ф. Альошина, з чудовою концертною залою.

Лектор зауважив, що на початку XX ст. активного розвитку набувало будівництво нових кінотеатрів. Так, у 1912 р. в Пасажі австрійський підприємець Антон Шанцер відкрив кінотеатр Grand Theatre Express. Роскішне двоповерхове приміщення, сучасно модернізоване, було розраховане на 1000 місць, у фойє грав великий оркестр із 60 осіб, на вході глядачів зустрічали два темношкірі швейцари в червоних лівреях, білих панчохах і рукавичках.

У 1913 р. в Києві працювало 35 сінематографів, 10 з яких знаходилися на Хрещатику, і 7 - на В. Васильківській.

Окремою темою Валерій Лисенко виділив літні концертні майданчики у парках, які були улюбленим місцем дозвілля киян.

Лектор розповів, що навіть під час драматичних революційних подій мистецьке життя у Києві не припинялося, а продовжувалися народжуватися нові заклади відпочинку для городян.

У Києві у 1914-1918 рр. будується споруда Військової льотної школи, пізніше добудована архітектором Й. Ю. Каракісом як Будинок Червоної Армії і Флоту з прекрасною концертною залою (нині Центральний будинок офіцерів Збройних Сил України.

Починаючи з 1916 р., група молодих акторів, об"єднавшись у театральну студію, активно працювала над створенням вистав і грала їх на різних майданчиках Києва. Отримавши приміщення на вулиці Прорізній, де до цього будинок функціонував як прибутковий, студійці створили Молодий театр. Це один із небагатьох будинків на Прорізній в стилі модерн, що вцілів під час Другої світової війни. Протягом 1944-1985 рр. тут працював кінотеатр «Комсомолець України», з 1986 р. повернувся театр, на той час Молодіжний, згодом - знову Молодий.

У радянські часи також споруджувалися нові будівлі для дозвілля містян.

У 1936-1937 рр. за проектом архітектора Й. Ю. Каракіса в Музичному провулку були побудовані музична школа імені Миколи Лисенка та концертний зал консерваторії, які були знищені вибухом у вересні 1941 р.

Валерій Лисенко зазначив, що багато будинків культури почали виникати при великих заводах для дозвілля працівників. За проектом відомого київського архітектора М. О. Шехоніна в 1932 р. на Контрактовій площі з"являється Клуб «Харчовик» (нині Київський муніципальний академічний театр опери та балету для дітей та юнацтва).

Відомий в Києві Клуб трамвайників функціонував з 1945 р. і до початку 2000-х рр. був розташований у колишньому Лук"янівському народному домі, побудованому у 1902 р. за проектом архітектора М. Г. Артинова (нині Київська мала опера).

Лектор згадав також про Будинок актора, який було засновано як культурно-просвітний заклад Українського театрального товариства, у 1987 р. було реорганізовано в Спілку театральних діячів України, а згодом - в Національну Спілку театральних діячів України. З 1981 р. Будинок актора розташовано в приміщенні колишньої караїмської кенаси, архітектором якої був В. В. Городецький, з концертним залом, розрахованим на 200 осіб.

У 1959 р. за проектом архітектора П. Ф. Петрушенка був споруджений Будинок архітектора, який має чудовий концертний зал для глядачів на 400 місць.

Валерій Лисенко не оминув увагою і споруди київських лялькових театрів, згадав про сучасну будівлю Київського академічного театру ляльок, розташованого у Центральному парку культури та відпочинку та Київський муніципальний академічний театр ляльок на Лівому березі Дніпра.

Лектор зазначив , що окремою подією у мистецькому житті Києва стало спорудження Національного палацу мистецтв «Україна» - найбільшої концертно-мистецької установи Києва та України. Палац споруджений у 1965-1970 рр. за проектом архітекторів Є. О. Мариченко, П. Н. Жилицького, І. Г. Вайнера.

Підсумовуючи розповідь, Валерій Лисенко зазначив, що історичне становлення, розвиток будівництва та використання театрально-концертних споруд протягом століть мало і має важливе значення в житті Києва як спосіб художнього відображення дійсності, стану міської культури в цілому, естетичного виховання й прилучення до мистецтва потенційних глядачів і слухачів усіх поколінь киян.

До заходу працівниками ДНАББ ім. В. Г. Заболотного підготовлено книжкову виставку «Історія театрально-концертних споруд Києва», на якій було запропоновано раритетні та сучасні видання про театри Києва з фонду бібліотеки.


Фотогалерея:


Відеозапис:


Прочитано: 193 раз
Дополнительно на данную тему:
ПРЕЗЕНТАЦІЯ електронних ресурсів Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г. Заболотного
Презентація книги «Анисимов А. Мой Киев. Портрет в интерьере Вечности…»
Презентація книги «Віктор Вечерський: Біобібліографічний покажчик. Графіка»
Презентація книги українського архітектора Віктора Вечерського «Православні святині Сумщини»
Презентація книги Богуслава Сланського - Техніка живопису та реставрації
Презентація книги В.П. Ієвлевої «Пам’ятки індустріального розвитку Києва кінця ХІХ – першої третини ХХ століття»
Презентація видань НДІ пам"яткоохоронних досліджень
Презентація книги «Хто є хто в будівництві та архітектурі. Вип. 4»(К., 2008)
Невідомі периферії Києва. Солом`янський район
Презентація нової книги Вікторії Порт «ЛАД»

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.17 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7