Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Презентації, лекції

Українські традиційні прикраси та їхні сучасні інтерпретації29 лютого 2020 р. у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного відбулася лекція Оксани Косміної «Українські традиційні прикраси та їхні сучасні інтерпретації».
Оксана Косміна - етнологиня, к. і. н., с. н. с. Інституту народознавства НАН України.
Оксана Косміна зазначила, що прикраси є невід"ємним доповненням традиційного народного одягу. Різноманітні прикраси були не лише окрасою вбрання, а й проявом майнового стану їх власників, за яким можна було визначити, з якого регіону походить людина.
Лекторка розповіла, що наприкінці XIX - початку XX ст. серед українських селян остаточно сформувались найбільш поширені традиційні прикраси: шийні та нагрудні вироби (намисто, дукач, криза, пацьорки, згарда, гердан та ін.), а також вушні прикраси.
Коштовності збирались протягом кількох поколінь та передавались у спадок як сімейна реліквія. Оксана Косміна зауважила, що нагрудні прикраси у вбранні українських жінок займали особливе місце і надавали неповторної вишуканості традиційному українському одягу. Поєднання різних прикрас було зумовлено місцевими традиціями.
Найпопулярнішою із жіночих прикрас на території України було намисто. Найбільшу цінність являло собою намисто з дорогих природних матеріалів, таких як корали, бурштин, перли, скло, смальта тощо. За намистом можна було легко визначити соціальний статус жінки.
Лекторка розповіла, що найбільш поширеною традиційною прикрасою було коралове намисто, яке ще називалося «коралі». Жінки дуже пишались такою прикрасою, адже не кожна селянка могла дозволити собі таку коштовну річ.
Вперше коралі згадувалися в переліку майна в заповітах в кінці XVII - початку XVIII ст. Коралове намисто з часом вдосконалювалося: між намистинками коралів додавалися різні металеві елементи, які називалися рифи, пугвиці, дзвоники, оковки. До коралів чіпляли монети, так звані дукачі, що значно збагачувало намисто.
Прикраси з найбільшою кількістю монет зустрічалися на Буковині і мали назву «салба».
Оксана Косміна звернула увагу на те, що у різних регіонах України віддавали перевагу різним прикрасам. На Поліссі носили коралове та бурштиное намисто; на Поділлі корали доповнювали разком «баламутів» (намисто з перламутрової мушлі), дрібним скляним намистом; на Західній Україні до коралів додавали пацьорки (намисто із скла), бісерні силянки; на Гуцульщині носили згарди (намисто з хрестами) та шелест (намисто з невеликих круглих дзвіночків); на Наддніпрянщині популярними були коралі, дукачі з бантом або скляне намисто з монетами.
Бісерні прикраси також мали свою регіональну специфіку. Вони були поширені на Поділлі, Вінничині, Хмельниччині та у західних регіонах. У лемків і бойків популярною святковою прикрасою була так звана «криза» або «кривулька» - круглий комір з бісеру, що вкривав шию, плечі і грудь жінки. На Буковині з бісеру виробляли гердани і котильони, які носили переважно чоловіки.
Лекторка наголосила, що окремої уваги заслуговує дукач - нагрудна прикраса у вигляді медалеобразної монети з металевим бантом. Неймовірно красива прикраса - медальон з портретом, прикрашений бантом, яка на початку була відзнакою за певні заслуги перед державою, згодом зазнала трансформацій і виготовлялася народними майстрами для соціально нижчих верств населення.
Дукач з бантом - великий масив прикрас, які носили в Центральній та Східній Україні. Вони різнилися або за зовнішним виглядом, або за місцем їх виготовлення. Так були дукачі ніжинського, чернігівського, вереміївського, полтавського, прилуцького, сумського, воронезського типів.
Оксана Косміна зазначила, що, крім шийних і нагрудних прикрас, українські селянки полюбляли різноманітні сережки, які виготовлялись як з металу так і зі скла, частіше у формі полумісяця чи дукача.
Насамкінець дослідниця українського побуту зазначила, що етностиль не виходить із моди і дизайнери дедалі частіше звертаються до етнографічних джерел, використовуючи етничну своєрідність у сучасних прикрасах.
Також присутні мали змогу ознайомитися з книжковими виставками «І дивний бачиться узор» та «Прикраси родом із України», які підготували фахівці бібліотеки.

Фотогалерея:


Відеозапис:

Прочитано: 209 раз
Дополнительно на данную тему:
ПРЕЗЕНТАЦІЯ електронних ресурсів Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г. Заболотного
Презентація книги «Анисимов А. Мой Киев. Портрет в интерьере Вечности…»
Презентація книги «Віктор Вечерський: Біобібліографічний покажчик. Графіка»
Презентація книги українського архітектора Віктора Вечерського «Православні святині Сумщини»
Презентація книги Богуслава Сланського - Техніка живопису та реставрації
Презентація книги В.П. Ієвлевої «Пам’ятки індустріального розвитку Києва кінця ХІХ – першої третини ХХ століття»
Презентація видань НДІ пам"яткоохоронних досліджень
Презентація книги «Хто є хто в будівництві та архітектурі. Вип. 4»(К., 2008)
Невідомі периферії Києва. Солом`янський район
Презентація нової книги Вікторії Порт «ЛАД»

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.17 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7