Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


К - М

Меленський Андрій Іванович (1766-1833)

Андрій Іванович Меленський - відомий український архітектор, перший головний архітектор м. Києва, «батько» нової епохи в розвитку архітектури - доби українського ампіру. Зведені за його проектами чи за його нагляду будівлі прикрашають сучасний Київ.

 

 

 





Майбутній зодчий народився в 1766 р. в Москві (наразі потребують дослідження точна дата народження А. І. Меленського, його дитячі та юнацькі роки). З документальних джерел відомо, що навчався майбутній архітектор у таких визначних зодчих, як В. Баженов, М. Казаков, К. Бланк, Дж. Кваренгі.

 

У 1790-х рр. у складі містобудівельної комісії молодий архітектор виїхав в Україну для проведення обмірів історичних пам"яток, їх пристосування під губернські адміністративні установи. В результаті копіткої роботи А. І. Меленський у 1793 р. став волинським губернським архітектором. Проте працював він на цій посаді недовго.

У 1799 р. тридцятитрирічного архітектора призначено на посаду міського архітектора м. Києва. А. І. Меленського відзначають як архітектора, який мислить містобудівними категоріями. Саме він на початку ХІХ ст. об"єднав три незалежні частини міста в єдину містобудівничу цілісність: Старе місто, Поділ і Печерськ. Саме згідно з генеральним планом, розробленим головним міським архітектором, головною вулицею став майбутній Хрещатик. Він прокладав Володимирський узвіз, пов"язавши Печерськ з Подолом через Хрещатик, одночасно подовжив місто в майбутніх вирішальних напрямках його розвитку - через Васильківський і Брест-Литовський шляхи. За «усердие и труды, оказанные при устроении в Киеве дорог» А. І. Меленський нагороджений царською адміністрацією діамантовою каблучкою.

Протягом 1802-1808 рр. головний міський архітектор м. Києва проектує на замовлення київського магістрату пам"ятник Магдебурзькому праву на честь підтвердження Олександром І привілеїв у київському самоврядуванні, даних місту ще в XV ст. литовськими князями. Пам"ятник має й іншу назву - нижній пам"ятник святому Володимиру. В основу пам"ятника архітектор вбудував невелику каплицю з джерелом «святої води».

У 1804 р. на власній садибній ділянці архітектора збудовано перший у Києві стаціонарний театр, зведений на новій площі, що об"єднала Хрещатик і Володимирський узвіз (нині - Європейська). Згідно з документами, у січні 1805 р. основні будівельні роботи було закінчено, а у 1806 р. завершено опорядження інтер"єрів і декорацій. У 1851 р. за ветхістю театр розібрано.

У квітні 1804 р. А. І. Меленський подав на розгляд губернатора кошториси, плани і фасади київських присутственних місць, будівництво яких розпочато в 1805 р.

У 1804 р. головний міський архітектор Києва взявся до упорядкування Флорівської садиби, плануючи замість хаотичної дерев"яної забудови спорудження кам"яних келій.

У 1807 р. А. І. Меленський перебудовує церкву Миколи Доброго на Подолі.

У 1809 р. розпочалося будівництво двоповерхового Гостиного двору за проектом Л. Руска. Через два роки керівництво зведенням будівлі доручили А. І. Меленському. Проте через пожежу, що сталася в 1811 р., а згодом через Франко-російську (Вітчизняну) війну 1812 р. воно було призупинене. У 1826 р. А. І. Меленський подає цивільному губернатору пропозиції щодо завершення будівництва Гостиного двору: пропонує звести лише перший поверх, а замість другого - зробити кам"яну надбудову, вкриту чорним листовим залізом. Ухвалений Будівельним комітетом проект здійснено в 1829-1833 рр.

У 1810 р. А. І. Меленський проектує церкву-ротонду святого Миколая на Аскольдовій могилі. Тут було розташоване і давнє міське кладовище. Місце поховання багатьох відомих киян у 1930-х рр. перетворили на парк, проте церква збереглася до наших днів.

У 1811 р. на Подолі сталася велика пожежа, внаслідок якої згоріли майже всі дерев"яні споруди району. Розроблений А. І. Меленським проект перепланування і відбудови Подолу не був затверджений царським урядом, проте ліг в основу конфірмованого в 1812 р. проекту петербурзького зодчого В. Гесте. В цьому плані петербурзький архітектор нехтував перспективним замиканням вулиць архітектурними спорудами, як це було передбачено планом А. І. Меленського. Він розбив територію Подолу на прямокутні квартали з правильною мережею вулиць.

Як міський архітектор А. І. Меленський також здійснює низку заходів з ремонту, впорядкування, проектування, дослідження і фіксації пам"яток Києво-Печерської лаври. Протягом 1811-1818 рр. зодчий спроектував нові кам"яні пономарські келії на Ближніх печерах і братські - на Дальніх. Також за керівництва міського архітектора було здійснено надбудову галереї входу до Ближніх печер.

У 1812 р. А. І. Меленський здійснив перепланування території Флорівського монастиря, розширивши її межі, збудував 4 дерев"яних на кам"яних фундаментах корпуси для черниць, конюшинний двір. У 1814 р. проведено відновлювальні роботи на соборному храмі, а в жовтні 1816 р. завершено ремонтні роботи на трапезній Флора і Лавра. У 1819 р. архітектором споруджено будинок ігумені, а в 1824 р. - Воскресенську церкву. У 1821 р. А. І. Меленським була відновлена дзвіниця монастиря.

У 1812 р. А. І. Меленський здійснив проект перепланування території Братського монастиря, що передбачав розширення і упорядкування його садиби, розкриття північного фронту забудови. У квітні 1819 р. 12 планів Меленського з фасадами і описом старих і новоспланованих монастирських будівель було затверджено митрополитом Серапіоном. Загалом, за керівництва міського зодчого було реконструйовано корпус настоятеля, старий академічний корпус, трапезну з церквою Святого духа, зведено новий академічний корпус (за проектом Л. Шарлеманя). У 1828-1829 рр. встановлено дзвони на відремонтованій після пожежі Братській дзвіниці.

У 1813-1814 рр. за проектом А. І. Меленського збудовано дзвіницю церкви Спаса на Берестові. У 1829-1833 рр. надбудовано четвертий ярус дзвіниці Видубицького монастиря, дерев"яна баня якої завершувалося шпилем з хрестом.

Протягом 1815-1817 рр. під наглядом А. І. Меленського велося будівництво Контрактового будинку (для чого, до речі, використовували цеглу з розібраної будівлі Київського магістрату) за проектом архітектора В. Гесте. Київський міський архітектор вносить свої корективи у проектний задум, зокрема в організацію внутрішнього простору споруди: він розширює зали, збільшує кількість опорних колон для зміцнення перекриттів першого поверху тощо.

Крім суто проектної роботи, А. І. Меленський здійснював і обміри київських пам"яток, зокрема, брами Заборовського Софійського монастиря, дзвонів Андріївської церкви тощо. Головний міський архітектор реконструював і Хрестовоздвиженську церкву (1811; 1823-1841), і церкву Різдва Христового (1808-1814), і церкву Миколи Доброго (1800-1807) на Подолі.

Помер А. І. Меленський 1 січня 1833 р. Був похований на кладовищі на горі Щекавиці. За документальними свідченнями, надгробок на його могилі був одним із найцікавіших надгробків у вигляді піраміди з урною під нею. Проте могила не збереглася.


 




Прочитано: 8681 раз
Дополнительно на данную тему:
Новаківський Ярослав Олексійович (1920–1982)
Іполит Владиславович Моргилевський
Коллі Микола Джемсович (Якович) (1894–1966)
Каракіс Йосип Юлійович (1902 – 1988)
Кричевський Василь Григорович (1872-1952)
Коренєв Борис Григорович (1910-1998)
Кілессо Сергій Костьович (1931-2012)
Жаннере Грі Шарль Едуард (Ле Корбюзьє) (1887–1965)
Мілецький Авраам Мойсейович (1918–2004)
Кульський Леонід Адольфович (1903-1993)

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.15 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //