Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Заболотнівські читання

Інформація про заходи


Восьмі Заболотнівські читання «Архітектурна та будівельна книга в Україні»

12 жовтня 2011 р. в приміщенні Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного відбулися Восьмі Заболотнівські читання «Архітектурна та будівельна книга в Україні». Темою цьогорічного засідання стало дослідження ролі особистості в архітектурі України першого головного архітектора Києва А. І. Меленського (1766-1833).
(Біографію архітектора див. на сайті бібліотеки у розділі «Видатні особистості в будівництві та архітектурі»).




У заході взяли участь представники місцевої влади, вищих навчальних закладів, громадських організацій, музеєзнавці, архітектори, художники, мистецтвознавці, бібліотекарі.

Відкрила засідання директор ДНАББ ім. В. Г. Заболотного Галина Войцехівська, яка зазначила, що Восьмі Заболотнівські читання є превентивним заходом для відзначення у 2016 р. на належному рівні 250-річчя від дня народження першого архітектора Києва Андрія Івановича Меленського. Вона зазначила, що в біографії архітектора є чимало інформаційних лакун, які необхідно заповнити. Зокрема, невідома точна дата народження, не знайдено портрет зодчого. Галина Анатоліївна відзначила непересічне значення творчості архітектора в контексті забудови Києва загалом і, особливо, Подолу.

Учасникам була надана унікальна можливість переглянути документальний фільм «Андрій Меленський», знятий у 1997 р. присутнім на засіданні українським режисером Валентином Соколовським, який своєю діяльністю популяризує творчість українських архітекторів (на цю тему ним знято 12 документальних фільмів).

На заході виступив перший заступник Головного управління містобудування та архітектури м. Києва Олександр Вертипорох, який відзначив, що А. І. Меленський за 30 років діяльності на посаді головного архітектора заслужив повагу до своєї особистості тим, що вніс в архітектурне обличчя Києва новий стиль - класицизм.

У заході взяв участь доктор архітектури, професор, завідувач кафедри міського будівництва КНУБА, віце-президент Української академії архітектури, керівник ТАМ «М. Дьомін» Микола Дьомін, який відзначив важливість й актуальність організованого заходу, спрямованого на глибоке дослідження творчості Андрія Меленського, що може стати приводом для проведення порівняльної характеристики містобудівельної ситуації ХІХ-ХХІ століть. У своїй доповіді «Вплив творчості Андрія Меленського на розвиток Києва ХХ-ХХІ ст.» М. Дьомін зазначив, що особливістю діяльності А. І. Меленського на посаді губернського архітектора було, передусім, те, що він мислив категоріями ансамблю, а не окремого міста. Микола Мефодійович зазначив, що в забудові Києва було три епохи. Ансамблевий підхід став характерною рисою другої епохи забудови Києва, яка починається з А. І. Меленського. До цього місто розвивалося осередками. Крім того, другу епоху об"єднував матеріал - жовта цегла, завдяки якому місто набуло свого колориту. Остання епоха - сучасний Київ (після 1950-х років), коли змінився масштаб міста (виріс в десять разів), але сучасна забудова не надто зіпсувала місто. На завершення він висловив думку про те, що ідея міста в ландшафті, міста-саду, яку пропагував А. І. Меленський, має повертатися і до сьогодення.

У своєму виступі «Культові споруди А. І. Меленського у м. Києві» мистецтвознавець, провідний науковий співробітник ДІАЗ «Стародавній Київ», член Національної спілки художників України, дійсний член Нью-Йоркської академії наук Михайло Дегтярьов звернувся до ролі культових споруд у творчому спадку А. І. Меленського. Більшість із них дійшли до наших днів і, в основному, добре зберегли свої первинні форми. Найбільш значні сакральні споруди (церкви, собори, їх дзвіниці, монастирські храми), що проектувалися зодчим, зводилися за його безпосереднього авторського нагляду. Вони зведені в характерному для епохи стилі класицизму. Серед них Воскресенська церква Флорівського монастиря, Миколаївська церква-ротонда на Аскольдовій могилі та ін. На завершення, Михайло Георгійович висловив побажання, щоб поважне ставлення А. І. Меленського до київського архітектурного спадку стало для всіх сучасних і майбутніх забудовників Києва хорошим прикладом у їх, безперечно, відповідальній перед нащадками діяльності.

Про історію садиби архітектора розповіла завідувач відділу вивчення пам"яток ДІАЗ «Стародавній Київ» Марина Виноградова у своєму виступі «Садиба першого міського архітектора Андрія Меленського на Подолі». Вона простежила місця проживання А. І. Меленського в Києві. Спершу він мешкав на розі сучасних вулиць Борисоглібської і Набережно-Хрещатицької у дерев"яному будинку, що згорів під час пожежі 1811 р. Натомість для нього було виділено садибну ділянку по вул. Олександрівській у другому кварталі під № 86 (нині вул. П. Сагайдачного, 12), однак до 1817 р. ділянку не забудовано і в цьому ж році продано київському поміщику П. Лобанову. А. І. Меленський оселився в новій садибі дружини Пелагеї Іванівни (уродженої Лешкевич) навпроти Притисько-Микільської церкви. На ділянці він збудував дерев"яний одноповерховий дім (не зберігся). Крім дерев"яного одноповерхового будинку, в 1818 р. Меленський на території садиби по вул. Хорива (на розі з Костянтинівською) збудував двоповерховий кам"яний будинок, що зберігся до наших днів (вул. Хорива, 13/11) і взятий на облік як пам"ятка архітектури й історії місцевого значення відповідно до розпорядження Представника Президента України 17 лютого 1994 р. № 105, охоронний № 69.

Свої матеріали з дослідження життя і творчості А. І. Меленського, що базувалися на власних архівних розвідках у Центральному державному історичному архіві України в м. Києві, Інституті рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, Державному архіві Київської області, Державному архіві міста Києва, Російському державному історичному архіві в м. Санкт-Петербурзі, подала Амелія Шамраєва, мистецтвознавець, старший науковий співробітник інституту «УкрНДІпроектреставрація».

У виступі Дмитра Мироненка, бібліографа І категорії, в. о. завідувача відділу бібліографічної та довідково-інформаційної роботи ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, «Дослідження творчості архітектора Андрія Меленського за матеріалами фонду ДНАББ ім. В. Г. Заболотного», було охарактеризовано письмову бібліографічну довідку «Андрій Іванович Меленський (1799-1829)», підготовлену працівниками бібліотеки, а також проаналізовано й класифіковано видання з фонду бібліотеки, в яких йдеться про життя та творчість архітектора.

Антон Борисенко, завідувач відділу бібліотечно-комп"ютерних технологій ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, у виступі на тему «Презентація повнотекстового електронного ресурсу «База даних негативів»: споруди архітектора Андрія Меленського» розповів про створення на основі бібліотечного інтегрованого програмного забезпечення «IRBIS-64» повнотекстової бази даних негативів. Завдяки оцифруванню негатеки методичного фонду НДІТІАМ, переданої у фонд ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, у недалекому майбутньому до негативів буде створено доступ користувачам бібліотеки через читацькі робочі місця та Інтернет. Створена база даних дасть можливість користувачам оперативно знайомитись з необхідною їм інформацією. Наразі працівники бібліотеки активно працюють над її створенням. Серед інших матеріалів, опрацьовано й негативи, що відображають творчість А. І. Меленського.

У виступах інших учасників заходу, серед яких кандидат архітектури Тетяна Трегубова, художник-реставратор Інна Дорофієнко, кандидат мистецтвознавства Римма Лякіна, було висловлено пропозиції щодо необхідності проведення фундаментальних досліджень творчості архітектора А. І. Меленського, твори якого наразі є домінантними в архітектурі м. Києва.







На завершення заходу було оприлюднено рекомендації Восьмих Заболотнівських читань «Архітектурна та будівельна книга в Україні», в яких, зокрема, зазначено: «Враховуючи значний внесок А. І. Меленського в становлення української архітектури ХІХ ст. та вплив його творчості на архітектуру м. Києва ХХ та ХХІ століть, рекомендуємо:

Провести у 2016 р. низку ювілейних заходів для відзначення 250-річчя від дня народження А. І. Меленського.

З метою підготовки до проведення заходів пропонуємо:

1. Протягом 2011-2016 рр. галузевим навчальним закладам КНУБА (ректор А. М. Тугай), НАОМА (ректор А. В. Чебикін), НАУ (ректор М. С. Кулик) провести різнопланові дослідження діяльності А. І. Меленського, використавши бібліотечні та архівні матеріали, та оприлюднити інформацію (дисертаційні роботи, дипломні роботи, статті в наукових та науково-популярних виданнях тощо) про творчість архітектора з метою популяризації його внеску у становлення та розвиток архітектури м. Києва початку ХІХ ст.

2. Звернутися з пропозицією до КМДА (голова О. П. Попов) про влаштування в будинку-садибі А. І. Меленського (вул. Хорива, 13/11, ріг вул. Костянтинівської) меморіального музею архітектора А. І. Меленського.

3. Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного (директор Г. А. Войцехівська) підготувати бібліографічний покажчик та цикл тематичних книжкових виставок про життя і творчість А. І. Меленського (1766-1833).

4. Головкиївархітектурі (начальник С. А. Целовальник), Українській академії архітектури (президент В. Г. Штолько), Національній спілці архітекторів України (президент І. П. Шпара), Київській організації Національної спілки архітекторів України (голова В. Б. Жежерін) розробити концепцію і впровадити премію імені Андрія Меленського для відзначення досягнень студентів та молодих фахівців у галузі архітектури».

Восьмі Заболотнівські читання «Архітектурна та будівельна книга в Україні» на прикладі теми дослідження життя і діяльності українського архітектора А. І. Меленського продовжують опрацьовувати важливу тему ролі особистості у професійній діяльності, наслідків її діяльності у повсякденному житті мешканців великих і малих міст, сіл, селищ та інших населених пунктів України.

Фотогалерея:
«Восьмі Заболотнівські читання "Архітектурна та будівельна книга в Україні"»


Прочитано: 4050 раз
Дополнительно на данную тему:
Заболотнівські читання-2002
П’яті Заболотнівські читання - Архітектурна і будівельна книга в Україні
Четверті Заболотнівські читання “Архітектурна і будівельна книга в Україні”
Треті Заболотнівські читання
Другі Заболотнівські читання
Перші Заболотнівські читання « Архітектурна і будівельна книга в Україні»
ХVІІ Заболотнівські читання
Шості Заболотнівські читання «Архітектурна і будівельна книга в Україні»
Сьомі Заболотнівські читання «Архітектурна і будівельна книга в Україні»
Дев”яті Заболотнівські читання «Архітектурна та будівельна книга в Україні» Тема засідання: «Роль особистості в архітектурі України: Бекетов Олексій Миколайович (1862–1941)»

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.15 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //