Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Проекти бібліотеки

«База даних «Листівки»
У фонді Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного зберігаються близько 7 тис. примірників унікальних мініатюрних ілюстрацій – поштові картки або листівки з видами визначних пам"яток архітектури кінця ХІХ – початку ХХ ст.
Починаючи з 1946 р., ілюстративний матеріал надходив у фонд бібліотеки з різних джерел. Листівки активно придбавалися в магазинах «Облкнигокультторг» у м. Києві, воєнкниги Київського Воєнного Округу (КВО), київського бібліотечного колектора та у магазинах міст Москви та Ленінграду (магазин «Академкнига»), а також у приватних осіб.
Пізніше, на початку 1950-х рр., листівки надходили із запасників великих бібліотек Радянського Союзу шляхом ретельного відбору та перегляду. Ціна однієї листівки на той час коливалася від 2,50 рублів до 10 рублів.

Колекційне бібліотечне зібрання листівок вражає своїм тематичним та видовим розмаїттям. Умовно його можна поділити на такі основні розділи: види міст і місцевостей України, Росії, Білорусі; види міст Європи (Польщі, Румунії, Латвії та ін.); зображення споруд та вулиць давнього Києва; зображення творів декоративного мистецтва, малярства, ткацтва, писанкарства; живопис, скульптура; роботи італійських митців; портрети видатних особистостей України та світу тощо.
При атрибуції художніх зображень на листівках звертається увага на написи на звороті: назви творів, видавництв, прізвища авторів, дати випуску тощо. Слід зауважити, що інколи такі дані є неповними або зовсім відсутні. Для їхнього визначення аналізуються поліграфічні ознаки листівок (серійні й видавничі номери, емблеми, абревіатури видавництв, папір, зіставляють з іншими однотипними листівками тощо). Важливе значення мають колір і група друкарського шрифту, написи різними мовами, письмові повідомлення з датами, описами подій, а також датований поштовий штемпель.


Для аналізу форми та змісту листівки корисним є весь масив інформації: підписи, ініціали, дарчі написи, присвяти, екслібриси, штампи, відбитки родових печаток, рукописні чи друковані емблеми тощо.
Листівки, що зберігаються у фонді бібліотеки, майже всі пронумеровані, а також мають назву об"єкта ілюстрації, видавництва чи типографії.
Вражають багатством ілюстрацій серійні поштівки під загальними назвами «Українські типи і краєвиди», «Типи і види Малоросії». Зустрічаються й вітальні листівки «З днем ангела!», «Веселих свят!», «Христос Воскрес!», «З Різдвом Христовим!» Але, напевно, найбільш зворушливими є листівки із заздалегідь надрукованими посланнями «На спомин рідного краю», «Не забуду рідну Україну!», «Поклон из Лавры!» «Привіт із Києва!» та ін.
Значна кількість листівок, що зберігаються у фонді бібліотеки, видані київськими видавцями А. Ріхтером, К. Дітріхом, Ч. Ящевським, С. Климовичем, Гудшоном і Губчевським, Ф. Чернухою, видавництвами «Хромосвіт» та «Розсвіт», хромолітографією Києво-Печерської лаври та ін. На листівках не завжди зазначався рік видання (за винятком продукції «Хромосвіту» та видавництва «Шерер, Набгольц і Кº») і визначити час видання можливо лише за штемпелями.
Серед видових поштових листівок колекції бібліотеки вагоме місце займають листівки кінця ХІХ – початку ХХ ст. з краєвидами Києва та його околиць, які дають уявлення про те, яким був Київ у давнину.


Старовинні листівки допомагають уявити столичні пейзажі на межі ХІХ–ХХ ст., зануритися в атмосферу тогочасного буття, побачити, якими були легендарна київська Десятинна церква та історичне Межигір"я.
Відомо близько ста видавництв, що друкували листівки з видами м. Києва. Перші листівки із зображеннями Києва – це монтажі з двох-трьох міських сюжетів, прикрашені художньою віньєткою. Вони виконані літографським способом і видані у відомих на той час видавництвах С. Кульженка, П. Барського. Найбільшу кількість листівок про Київ видав київський фотограф Дмитро Тимофійович Марков, він тиражував також багато листівок під загальною назвою «Типи й види України». Його ательє розташовувалося на вул. Хрещатик, 41 в м. Києві.
Справжньою візитівкою найпопулярнішої в кінці ХІХ ст. друкарні Кульженка стали неймовірні панорами м. Києва, які прикрашали його альбоми, путівники та листівки. Навіть у наші дні вони вражають своєю якістю, а головне – відображають безцінну інформацію про архітектуру Києва у ХІХ ст. Значна кількість таких ілюстрацій зберігається у фонді бібліотеки.
До речі, листівки з видами Київщини друкувалися не лише в Україні, а й у багатьох іноземних видавництвах країн Європи, наприклад, «Акціонерне товариство Ернст», «Гранберг» у Стокгольмі, листівки Крігера в Кракові та ін.


Характерною особливістю старих листівок є розмаїтість сюжетів. Тут і загальні види Києва, і широко відомі архітектурні та історичні пам"ятки, і міські краєвиди, і закутки передмість, і, навіть, Лук"янівська в"язниця (важко уявити собі таке зображення в сучасному комплекті листівок). Цінними є зображення історичних моментів з життя міста: відкриття пам"ятників, паради тощо.
Родзинкою колекції листівок у фонді бібліотеки є поштове листування. Подекуди нерозбірливі тексти на листівках допомагають нам доповнити інформацію про ту чи іншу історичну постать, містять цікаві дані про подорожі різними країнами, ціни того часу. У давнину то було буденне побутове листування, а зараз ці факти допомагають у наукових дослідженнях.
На кожній листівці зображена своя маленька історія міста. А старі поштівки та архівні фотографії представляють дуже цікаві сюжети і види міст, які з плином часу назавжди змінюють своє обличчя…
Збереження листівок як історичного артефакту має важливе значення не тільки для фахівців, а й для майбутніх поколінь дослідників.
У листопаді 2020 року в електронному каталозі бібліотеки для користувачів розміщена нова база даних – «Листівки», до якої увійшло понад 1000 примірників видових зображень м. Києва кінця ХІХ ст. – початку ХХ ст.
Наразі робота з опрацювання листівок триває, продовжується оцифрування листівок та наповнення бази даних цінного інформаційного ресурсу.
Різнобічне дослідження листівок дозволяє зробити висновок про те, що цей матеріал є унікальним інформаційним скарбом для дослідників архітектури, краєзнавства, історії та інших суміжних наук. Ці мініатюрні ілюстрації досить яскраво візуалізують архітектуру України і світу на межі століть, передають неповторну та особливу атмосферу того часу.

Прочитано: 568 раз

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.19 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7