Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Рівненська область

Рівненська область утворена 22 вересня 1937 р. Адміністративний центр - м. Рівне.

Розташована на північному заході України. За висотою своєї поверхні область поділяється на північну частину, що розташована в межах Поліської низовини, у тому числі Клесівської рівнини (переважні висоти 140-180 м, мінімальна висота 134 м у долині р. Горинь), та південну частину, яка розташована на Волинській височині (переважні висоти 200-300 м). Найвищими її ділянками, що піднімаються понад 300 м, є Повчанська височина (до 361 м), Мізоцький кряж (до 342 м), а також Рівненське плато і Гощанське плато. На крайному півдні в межах області заходять схили Подільської височини, зокрема Вороняки, де розташована найвища точка Рівненщини - 372 м.

Клімат помірно континентальний з вологим теплим літом і м'якою зимою з частими відлигами. Середня температура січня -4,8, -5,6оС, середня температура липня +18,1, +18,6оС). Річна кількість опадів складає 600-650 мм на рік.

Станом на 01.01.2012 р. до Рівненської області входило 16 районів, 11 міст, 16 селищ і 1000 сіл. Населення області налічувало 1154,3 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 551,3 тис. осіб, сільське - 602,0 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 6 міст Рівненської області: Рівне, Дубно, Дубровиця, Корець, Острог, Радивилів.

У Рівненській області на державному обліку перебуває 106 пам'яток архітектури та містобудування національного значення, 20 пам'яток археології, 3 історико-культурні заповідники.


Місто Корець Рівненської області

Корець - районний центр Рівненської області. Місто розташоване на р. Корчик (притока Случі, басейн Дніпра) за 64 км від обласного центру м. Хмельницького та за 257 км від м. Києва. Кількість населення станом на 1 січня 2011 р. складало 7 428 осіб.

 

 



Існує декілька версій походження назви, в основі яких - корінь «корч», що в українській мові має декілька значень, основне з яких - «пень, викорчуваний з корінням; кущ, який має дуже розвинуте, покручене коріння». Підходить і білоруське тлумачення слова «корч» - «нова земля на місці, розчищеному від лісу». Можливо, саме на такому місці було закладено давній Корчеськ. Досить поширеною є і гідронімічна версія - від назви річки Корчик.
Вперше згадується в Іпатіївському літописі під 1150 р., коли великий князь київський Ізяслав Мстиславович в час міжусобної війни з владимиро-суздальським князем Юрієм Долгоруким перебував тут зі своїм сином Мстиславом.
У ХІІ ст. Корець входив до Володимиро-Волинського князівства.
У 1258 р. в місті певний час перебував зі своєю дружиною Данило Галицький, який готував оборону від монголо-татар, що в свою чергу підтверджує стратегічне значення Корця.
У XIV ст. місто входило до складу Литовського великого князівства.
З 1380 р. литовський князь Ягайло передав Корець у володіння князю Федору Острозькому. У 1386 р. на місці давнього городища збудовано добре укріплений замок, оточений глибоким ровом, наповненим водою, а р. Корчик відвели у нове русло.
На початку XV ст. Корець став власністю удільних князів-магнатів Корецьких, які володіли містом до 1651 р.
У 1495 р. Корець відбив напад татарських орд.
Після Люблінської унії 1569 р. Корець перейшов до складу Луцького повіту Волинського воєводства Польщі.
Під час Національно-визвольної війни 1648-1654 рр. у Корці перебували загони князя С. Корецького. Вони з королівськими військами брали участь у битвах під Жовтими Водами й Корсунем.
Наприкінці XVII ст. місто потерпало від нападів турецько-татарських військ. Особливо відчутним був їхній напад в 1699 р.
Після приєднання Корця у складі Правобережної України до Російської імперії він став волосним центром Новоград-Волинського повіту Волинської губернії.
У 1797 р. у місті було три шкіряні мануфактури, суконна мануфактура князя Й. Чарторийського, полотняна мануфактура.
Наприкінці 1780-х рр. на березі р. Корчика було відкрито поклади каолінової глини. У 1788 р. введено в дію фарфоро-фаянсовий завод, який діяв до 1831 р.
У 1887 р. в місті працювали 2 шкіряні заводи, суконна фабрика, пивоварний завод, 5 водяних і парових плинів. У 1898 р. збудовано цукровий завод.
У роки Громадянської війни 1917-1920 рр. у місті неодноразово змінювалася влада. У 1920 р. Корець захопили польські війська. Згідно з Ризьким мирним договором місто залишилося у складі Польщі як центр гміни Ровенського повіту Волинського воєводства.
У 1939 р. Корець у складі Правобережної України відійшов до Української РСР. З 1940 р. Корець - районний центр, йому присвоєно статус міста.
У роки Другої світової війни місто було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з 08 липня 1941 р. до 12 січня 1944 р. Під час окупації на території міста діяли підпільні групи.
У 1959 р. з Корцем злилися села Зарів"я і Закорчицьке.
У 1970-х рр. у місті працювали цукровий завод, завод пластмасових виробів, райпромкомбінат, харчокомбінат, хлібозавод, комбінат побутового обслуговування, 3 будівельні організації. Діяли будинок культури, 2 клуби, 4 бібліотеки, краєзнавчий музей тощо.
Наприкінці ХХ ст. у Корці працювали завод пластмасових виробів, завод промислових товарів, цукровий завод. Діяли краєзнавчий музей, обласна лікарня реалібілітації, міжколгоспний санаторій.
З 1612 р. по 1634 р. (з перервами) в місті жив відомий український поет, педагог, церковний діяч Лаврентій Зизаній Тустановський - автор першої української граматики і першого в Україні букваря із словником. Помер і похований у Корці.
Основні пам"ятки Корця
Замок Корецьких
Заснований у XV ст. першими князями Корецькими. Був закладений на території давньоруського городища мисового типу. Ансамбль замкових споруд розміщено на досить високій кам"яній скелі, яка майже вертикально обривається на південь до долини р. Корчик. Від міста замок був ізольований - його відділяє глибокий рів, через який до в"їзної брами первісно вів дерев"яний міст, замість якого у XVIII ст. було споруджено трипрольотний арочний цегляний міст.
Замковий двір мав форму, котра наближається до багатокутника.
До нашого часу збереглися підвальні приміщення, частина оборонних мурів, триярусна в"їзна башта й руїни стін першого та частково другого ярусів замкового палацу, зверненого в бік міста. У XVI ст., при князі Іоахимі Корецькому, замок було значно підсилено, а площу дещо збільшено.
Мури найдавнішої частини замку викладені з каменю-пісковику на вапняному розчині (товщина близько 3 м).
Великі перебудови комплексу, проведені князями Чарторийськими після пожежі замку в XVIII ст., докорінно змінили вигляд його споруд - замок втратив оборонну функцію і став типовою магнатською резиденцією.
Костел св. Антонія (Вознесіння Богоматері)
Заснований князем Каролем Корецьким у 1533 р.
У 1915 р. пам"ятка зазнала докорінної перебудови, внаслідок чого повністю змінився її первісний вигляд: до нової споруди, котра, напевно, значно перевершує за розмірами давній костел, було включено окремі, найбільш збережені об"єми та фрагменти будівлі XVI ст.
Нині костел являє собою однонефну споруду з однією напівциркульною апсидою та нартексом. Подвійна підпружна арка ділить неф на дві рівновеликі частини, перекриті складним зірчастим склепінням з нервюрами. До нефу з півдня примикає восьмикутна у плані каплиця, перекрита восьмигранним куполом з ліхтариком, а з півночі - прямокутний низький притвор.
Комплекс споруд Троїцького монастиря
Сформувався протягом XVII - початку ХХ ст. Знаходиться в центральній частині міста і є одним із найвизначніших стародавніх архітектурних ансамблів Корця.
Монастир засновано як православний у 1620 р. З 1622 р. до 1831 р. - це чоловічий францисканський монастир. З 1867 р. - переданий православній церкві. Нині жіночий монастир.
Монастирський ансамбль складається з Троїцького собору, головного корпусу келій, церкви Різдва Іоанна Предтечі («Тепла» церква), другого мурованого корпусу келій, монастирської дзвіниці з мурами.
Троїцький собор
Засновано в 1620 р. Це велична мурована базиліканська прямокутна в плані споруда з однією напівциркульною апсидою та баштою-дзвіницею над входом. Планово-просторова структура типова для костьольного будівництва XVII-XVIII ст. Чотири квадратних у плані стовпи ділять основний обсяг храму на три нефи таким чином, що центральний неф майже вдвічі ширший та значно вищий за бічні.
Портал головного фасаду вирішено у формах, характерних для епохи бароко: величний двоколонний портик увінчує розірваний фронтон.
Головний корпус келій
Це «Г»-подібна в плані мурована двоповерхова споруда, заснована в XVII-XVIII ст. Ця будівля не зазнала перебудов наприкінці ХІХ ст. і, в основному, збереглася в первісному вигляді. Характерними для католицького монастирського будівництва даного періоду є розташування корпусу келій - він під прямим кутом примикає до західної частини північного фасаду Троїцького собору, завдяки чому утворилося напівзамкнене затишне подвір"я.
Розміщення келій на першому та другому поверхах одностороннє; коридори та келії першого поверху перекрито хрещатими склепіннями; кухня та трапезна мають плоскі стелі. Північно-західний ріг будівлі зовні підсилено двома контрфорсами.
Вікна першого та другого поверхів мають обрамлення з «вушками» та замковими каменями; фасади завершено розвиненим карнизом.
Церква Різдва Іоанна Предтечі («Тепла»)
Цей невеликий за обсягом мурований центричний, хрещатий у плані одноверхий храм, прибудовано до східного торця головного корпусу келій. Церква Різдва відзначається виразною композицією об"ємів.
Над середхрестям підноситься верх, котрий складається з восьмигранного підбанника, завершеного наметом; його увінчує декоративна маківка.
Архітектурні форми «Теплої» церкви типові для кінця ХІХ - початку ХХ ст. Вони відбивають ту течію в сакральному будівництві України, що базувалася на використанні конструкцій та деталей російського сакрального будівництва XVII ст. та ігноруванні місцевих будівельних традицій. Зовнішнє оздоблення церкви відзначається насиченістю деталями, поєднанням різноманітних форм.
Миколаївська церква
Збудована в 1834 р. у стилі ампір. Це хрещатий у плані, центричний одноверхий храм з двоярусною, квадратною у плані дзвіницею над центральною частиною західного фасаду, увінчаною тонким шпилем.
Над центральною частиною церкви, на прямокутному стилобаті підноситься характерний для даного періоду купол, що має 2 особливості: дещо витягнуту по осі схід-захід форму (а не сферичну), купол зроблено з дощок, а не з цегли.
Воскресенська церква
Збудована у 1886 р. на місці давнішої, зведеної в 1738 р. Її престол з визолоченим хрестом досі зберігається під кам"яним ковпаком поряд із сучасною церквою.
Церква тризубна, одноверха з дзвіницею над бабинцем. Дзвіниця і нава увінчані наметовими верхами. Церкву прикрашає різьблений фриз.

Прочитано: 4795 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Костопіль Рівненської області
Місто Сарни Рівненської області
Місто Березне Рівненської області
Місто Дубно Рівненської області
Місто Дубровиця Рівненської області
Місто Здолбунів Рівненської області
Місто Вараш Рівненської області
Місто Острог Рівненської області
Місто Радивилів Рівненської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.19 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //