Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Одеська область

Одеська область утворена 27 лютого 1932 р. Адміністративний центр - м. Одеса.

Розташована на півдні України. Поверхня області, розташованої переважно у межах Причорноморської низовини, пологохвиляста і плоска лесова рівнина. Вона поступово знижується в південно-західному напрямку від 160 до 20 м і сильно розчленована глибоко врізаними (40-70 м) річковими долинами, балками і ярами. Велика рівнина Північного Причорномор'я дуже часто різко обривається до моря, утворюючи високий (до 40 м), ускладнений численними зсувами берег.

Клімат помірно континентальний з м'якою малосніжною нестійкою зимою (середня температура січня -3оС) і спекотним сухим літом (середня температура липня +22оС). Кількість опадів, більша частина яких припадає на літній період року (часто у вигляді злив), становить 380-500 мм на рік.

Станом на 01.01.2012 р. до Одеської області входило 26 районів, 19 міст, у т.ч. 15 малих міст, 33 селища і 1125 сіл. Населення області налічувало 2388,3 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 1595,0 тис. осіб, сільське - 793,3 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 10 міст Одеської області: Одеса, Ананьїв, Балта, Білгород-Дністровський, Болград, Вилкове, Ізмаїл, Кілія, Кодима, Рені.

На території Одеської області збереглася значна кількість православних, мусульманських, католицьких, іудейських та інших культових споруд ХІІІ-ХХ ст. Тут можна помилуватися унікальними одиничними оборонними (ХІІІ-XV ст.) і палацовими (ХІХ ст.) комплексами архітектурних споруд. До наших днів збереглися архітектурні пам'ятки громадського призначення (особняки, адміністративні будинки і будівлі навчальних і лікувальних закладів), часто зустрічаються військові й цивільні монументи XVIII-ХІХ ст. В області розташований Дунайський біосферний заповідник і різноманітні природні об'єкти з нижчим охоронним статусом.


Місто Кодима Одеської області

Кодима - районний центр Одеської області. Місто розташоване на р. Окні за 233 км від обласного центру м. Одеси та 330 км від м. Києва. Станом на грудень 2001 р. тут мешкали 9 493 особи (згідно з даними Всеукраїнського перепису населення).

 

 Назва міста походить від однойменної річки, що звідси бере свій початок. З турецької слово «кодима» перекладається українською як «мочар». Існує версія, що це слово затрималося ще з половецьких часів: «кадим» означає «схід». Отже, «кодима» - «річка, що тече на схід». На думку дослідників, цей гідронім походить від удмуртського (діалектного) «куд» - «болото» й означає «річка, що протікає болотистою місцевістю». За народним переказом, у цьому краю поселився запорізький козак Кодимка й заснував з товаришами зимівник, тобто козацьке господарство, що його люди називали Кодимою.

У ХVІІІ ст. землі на лівому березі р. Кодими перейшли до володіння магнатського роду Любомирських. Саме з цих часів розпочинається активне заселення земель кодимського порубіжжя українцями, поляками, молдаванами. Тоді Кодима була відома як хутір, господарями якого були великі землевласники Конецпольські та Варвара Заморська. У 1754 р. князь Йосип Любомирський розпорядився, щоб хутір перенесли, а на його місці побудували поселення.
Після другого поділу Польщі (1793 р.) Кодима увійшла до складу Російської імперії. На початку ХІХ ст. через Кодиму проходили важливі торговельні шляхи між Поділлям, Волинню, Київщиною та чорноморськими портами. Це сприяло економічному розвитку краю. Населення Кодими та навколишніх сіл займалось землеробством та торгівлею.
Наприкінці ХІХ ст. у Кодимі були шевські, швацькі й ковальські майстерні, крамниці, вапняковий завод, паровий млин. Будівництво залізниці Одеса - Балта, яка почала діяти у 1865 р., відіграло важливу роль у розвитку економічного життя: у травні 1870 р. через Кодиму, де було споруджено залізничну станцію, розпочався регулярний рух потягів. Кодима стає важливим пунктом з перевезення різноманітних ватажів, зокрема, худоби і хліба. Швидкий господарський розвиток сприяв зростанню населення. Наприкінці ХІХ ст. в Кодимі, яка була на той час містечком Балтського повіту, мешкало понад три тисячі осіб.
Станом на 1894 р. у містечку Кодимі Балтського повіту Подільської губернії мешкало 2 919 осіб, було 433 двори. Діяли церква, костел, 2 єврейські молитовні будинки, школа, аптека, паровий млин, поштове відділення, вітряний млин.
У роки Першої світової (1914-1918) і Громадянської (1918-1920) воєн у місті неодноразово змінювалася влада. У результаті воєнних дій у лютому 1920 р. у Кодимі встановлено радянську владу.
У 1930 р. Кодима, що перебувала у складі Крутянського району, стала районним центром Молдавської автономії.
У 1938 р. віднесена до категорії селищ міського типу. У 1940 р. стала районним центром Одеської області.
У роки Другої світової війни місто окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з 22 липня 1941 р. до 22 березня 1944 р.
Наприкінці 1944 р. почалася відбудова зруйнованого війною господарства.
У 1979 р. Кодима стає містом районного підпорядкування.
Постановою Кабінету Міністрів України № 878 від 26 липня 2001 р. «Про затвердження Списку історичних населених місць України» місто Кодима включено до «Списку історичних населених місць України».
Наприкінці ХХ ст. у місті працювали завод залізобетонних виробів, плодоовочевоконсервний та комбікормовий заводи, завод продовольчих товарів, маслосироробний завод, хлібокомбінат. Діяв історико-краєзнавчий музей.
На території сучасної Кодими виявлено землеробські поселення епохи бронзи (кінець II - початок І тис. до н. е.), курган-могилу висотою понад 2 аршини (близько півтора метри).
У часи розселення слов"янських племен, ще до утворення Київської Русі, межиріччя Південного Бугу та Дністра обжили племена уличів, які у VІІІ-ІХ ст. чинили стійкий опір київським князям.


Прочитано: 2229 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Роздільна Одеської області
Місто Рені Одеської області
Місто Татарбунари Одеської області
Місто Ананьїв Одеської області
Місто Арциз Одеської області
Місто Балта Одеської області
Місто Березівка Одеської області
Місто Подільськ Одеської області
Місто Болград Одеської області
Місто Теплодар Одеської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.21 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7