Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Вінницька область

Вінницька область утворена 27 лютого 1932 р. Адміністративний центр - м. Вінниця.

Розташована у центральній частині України. Територія області знаходиться у межах Подільської і Придніпровської височин, що становлять собою хвилясту лесову рівнину (абсолютні висоти 200-362 м), нахилену в південно-східному напрямку. Рівнина поцяткована численними глибоко врізаними (до 60-130 м) долинами великих рік Дністра, Південного Бугу та їхніми численними притоками.

Клімат помірно континентальний, з м'якою зимою (середня температура січня -5оС) і теплим вологим літом (середня температура липня +19оС). Кількість опадів, три чверті яких припадає на літній період, становить 480-590 мм на рік.

Станом на 01.01.2012 р. до Вінницької області входило 27 районів, 18 міст, 29 селищ і 1466 сіл. Населення області налічувало 1634,2 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 815,8 тис. осіб, сільське - 818,4 тис. осіб, що свідчить про практично рівномірне розселення міського і сільського населення.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 13 міст Вінницької області: Вінниця, Бар, Бершадь, Гайсин, Жмеринка, Іллінці, Могилів-Подільський, Немирів, Погребище, Тульчин, Хмільник, Шаргород, Ямпіль.

У Вінницькій області на державному обліку перебуває 1434 пам'ятки археології, з них 14 - національного значення; 1798 пам'яток історії, з них 5 - національного значення; 640 пам'яток архітектури та містобудування, з них 167 - національного значення; 201 пам'ятка монументального мистецтва, з них 3 - національного значення.

На території Вінницької області збереглися давньослов'янські печерні храми, різностильові (у т.ч. оборонні) православні, католицькі, іудейські культові споруди XVI-ХХ ст. Від фортечних будівель, яких тут була значна кількість, до наших днів збереглися перебудовані фрагменти (вежі, мури) та залишки земляних валів і ровів. Громадські споруди представлені різноманітними і численними палацами та садибними будівлями, адміністративними будинками, парковими спорудами і пам'ятками XVIII-ХХ ст.


Місто Шаргород Вінницької області

У 2013 р. виповнюється 630 років від заснування м. Шаргорода Вінницької області. Нині це районний центр, розташований на р. Мурашці (притока Мурафи, басейн Дністра) за 75 км від обласного центру м. Вінниці та 303 км від м. Києва. Останній Всеукраїнський перепис населення (2001) зафіксував кількість населення міста - 6 923 особи.


 У різний час сучасний Шаргород мав різні назви: Княже, Княжа Лука, Комарівка, Карачаєве, Кучук-Стамбул. У 1579 р. поселення ввійшло до володінь канцлера Яна Замойського, який побудував тут костел на честь католицького святого Флоріана Шарого (Сірого), покровителя роду Замойський. Після цього замок і містечко дістали назву Шаргород.
Перше ж поселення на території сучасного Шаргорода, назване Княжою Лукою, у 1383 р. заснував В. Карачевський на підставі грамоти великого князя Вітовта. Згодом поселення знищили татари.
У 1497 р. Княжа Лука вже згадується як Карачева Пустинь. У 1500 р. Я. Голенищович переписав своє володіння Карачеве на внука Микиту, що підтвердив великий князь Олександр. А в 1579 р. король надав ці землі Я. Замойському та дозволив йому заснувати м. Шаргород, укріпити його для захисту від татарських нападів і на 20 років звільнив поселенців від усіх податків і повинностей. Наприкінці XVI ст. магнати Замойські збудували в Шаргороді костел, оточивши його стіною й ровами.
Як випливає з привілею Сигізмунда ІІІ на магдебургію (1588 р.), містечко засноване в 1584 р.
У 1589 р. у містечку споруджено будівлю для синагоги, що збережена донині та є пам"яткою архітектури.
У 1640-х рр. Шаргород був міцною фортецею і посідав значне місце в охороні південних кордонів від нападів кримських татар.
Під час Національно-визвольної війни 1648-1654 рр. Шаргород належав до Брацлавського полку. За Зборівським договором влада у Брацлавському воєводстві залишалася за козаками, проте польська шляхта отримала право повернутися до своїх маєтків.
За умовами Андрусівського перемир"я (1667) Шаргород відійшов до складу Польщі. Протягом 1672-1699 рр. містечко, перейменоване на Кучук-Стамбул (Малий Стамбул), входило до складу Османської імперії. Від 1699 р. - у складі Польщі.
Протягом XVIII-ХІХ ст. у Шаргороді зведено комплекс споруд Миколаївського монастиря (нині це пам"ятка архітектури).
У 1825 р. відкрито суконну вотчинну мануфактуру. У 1845 р. в Шаргороді працювали свічковий, тютюновий і цегельний заводи, 2 млини. На початку 1880-х рр. тут відкрито гуральню, пивоварний завод, 3 млини, 2 шкіряні заводи.
У роки Першої світової (1914-1918) і Громадянської (1918-1920) воєн у містечку неодноразово змінювалася влада. У результаті воєнних дій навесні 1920 р. в Шаргороді встановлено радянську владу.
У 1923 р. Шаргород став районним центром. Кількість мешканців на той час становила 2 450 осіб.
У 1930 р. створено машинно-тракторну станцію.
У роки Другої світової війни містечко було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з 22 липня 1941 р. до 20 березня 1944 р. Під час окупації на території Шаргорода було влаштовано гетто. Тут же діяли підпільні організації.
У 1970-х рр. у Шаргороді працювали районне об"єднання «Сільгосптехніки», «Міжколгоспбуд», харчокомбінат, маслозавод. Діяли Будинок культури, районна бібліотека для дорослих, бібліотека для дітей та юнацтва тощо.
Наприкінці ХХ ст. в місті працювали маслоробний завод, завод продовольчих товарів, комбінат кооперативної промисловості, міжгосподарське підприємство з виробництва продукції тваринництва, лісництво.

Прочитано: 2189 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Бар, Вінницької області
Місто Липовець Вінницької області
Місто Гнівань Вінницької області
Місто Бершадь Вінницької області
Місто Гайсин Вінницької області
Місто Жмеринка Вінницької області
Місто Іллінці Вінницької області
Місто Калинівка Вінницької області
Місто Козятин Вінницької області
Місто Ладижин Вінницької області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.17 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7