Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Закарпатська область

Закарпатська область утворена 22 січня 1946 р. після приєднання цієї території до складу Української РСР. Адміністративний центр - м. Ужгород.

Розташована в Західній Україні на південно-західних схилах і передгір'ях Українських Карпат. Близько двох третин території області займають Карпатські гори, решту - Притисянська низовина. На території області знаходиться найвища вершина Українських Карпат і України - гора Говерла (2061 м).

Клімат помірно континентальний, середня температура січня -4оС, липня +21оС.

Станом на 01.01.2012 р. до Закарпатської області входило 13 районів, 11 міст, 19 селищ і 579 сіл. Населення області налічувало 1250,8 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 465,3 тис. осіб, сільське - 785,5 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 9 міст Закарпатської області: Ужгород, Берегове, Виноградів, Іршава, Мукачеве, Рахів, Свалява, Тячів, Хуст.

У Закарпатській області на державному обліку перебуває 137 пам'яток архітектури національного значення.


Місто Свалява Закарпатської області

У 2013 р. місту Сваляві Закарпатської області виповнилося 777 років. Воно розташоване на р. Латориці при впадінні в неї р. Свалявки (басейн р. Тиса) за 75 км від м. Ужгорода. Згідно з останнім Всеукраїнським переписом населення, проведеним 5 грудня 2001 р., кількість населення міста становила 16 983 особи.


 


 Свалява - одне з найдавніших міст Західної України. Засноване в ХІІ ст. Тоді це було невелике поселення, що належало угорському феодалу Бет-Бетке. Згодом, на початку ХІІІ ст., воно належало березькому жупану Шимону, а з 1214 р. стало власністю угорських королів, які час від часу дарували її різним магнатам. У другій половині ХІІІ ст. Свалява належала «Михайлу, сину Микова» і до 1264 р. знаходилася «по ту сторону засіки [кордону]» (зазначено в одній з королівських грамот). Вірогідно, вона входила до складу Галицько-Волинського князівства. Згодом її власником став магістр Владар, потім - рід Перені і, зрештою, трансільванські князі (у XVI ст.).
Ймовірне походження назви «Свалява» від угорського «сольва», що в перекладі означає «соляна вода» (місцевість, де розташоване місто, багате на мінеральні джерела). Існує інша версія щодо походження назви - від слова «сіль».
У XVII ст. власники містечка не переймалися його розвитком і станом життя його мешканців. Більшість населення бідували й зазнавали соціально-економічних, національних і релігійних утисків.
У 1657 р. Свалява була спустошена військами магната Любомирського.
1703-1711 рр. ознаменувалися тим, що мешканці Сваляви брали участь у визвольній боротьбі проти тиранії Габсбургів. Після поразки вони були піддані жорстоким репресіям і передані у власність королівської казни, яка подарувала їх графу Шьонборну-Бухгейму. Родина графа володіла містом понад 200 років.
Лише з кінця XVIII ст. почалося поступове піднесення міста. У 1790-х рр. Свалява стає значним господарським центром. Тут відкрито винокурню. На початку ХІХ ст. розпочинається будівництво мостів і доріг.
У першій половині ХІХ ст. в Сваляві починає діяти водяна молотарка, лісопилка, млин, запроваджуються сівозміни, організовується виготовлення поташу, вапна, цегли. За даними 1834 р. в селі проживало 582 особи.
У 1870-х рр. домінія Шьонборна-Бухгейма розширює вирубку лісу, який реалізується на місцевих ринках, а також в Угорщині й поза її межами.
У 1881 р. через Сваляву прокладено залізницю Львів - Відень. Ця обставина розширила можливості експорту мінеральної води за межі регіону, завдяки чому було налагоджено виробництво пляшок - у містечку починає діяти склотарне підприємство. Розвивалися і кустарні промисли, зокрема, виробництво дерев"яних та плетених меблів. У ХХ ст. усі ці промисли розвинуться до рівня промислових підприємств.
У 1908 р. у Сваляві створено акціонерне товариство «Сольва», яке протягом 1910-1911 рр. побудувало у містечку лісохімічний завод для сухої перегонки дерева.
23 березня 1919 р. у Сваляві проголошено радянську владу, але вже наприкінці квітня цього ж року місто окупувала чехословацька армія.
У роки Другої світової війни з 1939 р. до Закарпаття було окуповане фашистською Угорщиною. 25 жовтня 1944 р. Сваляву визволено від окупантів. Внаслідок воєнних дій інфраструктура міста була зруйнована.
У 1945 р. СРСР анексував території Підкарпатської Русі. Свалява відійшла до складу УРСР.
Після Другої світової війни неподалік від Сваляви функціонував концтабір.
У другій половині ХХ ст. у Сваляві діяли три заводи з розливу мінеральних вод Лужанського заводоуправління. Вони розливали води «Поляну квасову», «Лужанську», «Плосківську».
На території Сваляви та її околицях археологи знайшли знахідки неолітичного часу (IV тисячоліття до н.е.), три скарби періоду бронзи (ІІ тисячоліття до н.е.) та кургани з тілоспаленням (VI-III ст. до н.е.).
У Сваляві збереглася пам"ятка архітектури XVI ст. - дерев"яна церква Миколи Чудотворця. З документальних джерел відомо, що у XVIII ст. на південну околицю Сваляви, у присілок Бистрий із сусіднього гірського села перевезли стару лемківську Миколаївську церкву.Прочитано: 1617 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Берегове Закарпатської області
Місто Виноградів Закарпатської області
Місто Іршава Закарпатської області
Місто Перечин Закарпатської області
Місто Рахів Закарпатської області
Місто Тячів Закарпатської області
Місто Хуст Закарпатської області
Місто Чоп Закарпатської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.18 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7