Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Черкаська область

Черкаська область утворена 7 січня 1954 р. з південних районів Київської області і лівобережного Золотоніського району Полтавської області. Адміністративний центр - м. Черкаси.

Правобережна частина території області розташована в межах Придніпровської височини (абсолютні висоти 80-260 м), що вирізняється в цьому районі величезною кількістю розгалужених і глибоко врізаних (до 160 м) річкових долин, балок і ярів. Лівобережна частина розташована на Придніпровській низовині, що становить слабохвилясту терасовану рівнину з абсолютними висотами 80-150 м. На території області розташоване Кременчуцьке і Канівське водосховища. Основні водні артерії - річки Дніпро, Рось, Вільшанка, Тясмин, Гірський Тікич і Гнилий Тікич.

Клімат помірно континентальний, з м'якою зимою з частими відлигами (середня температура січня -6оС) і теплим, трохи посушливим літом (середня температура липня +20оС). Кількість опадів, більша частина яких припадає на літній період, становить 450-520 мм на рік.

Станом на 01.01.2012 р. до Черкаської області входило 20 районів, 16 міст, у т.ч. 13 малих міст, 15 селищ і 824 села. Населення області налічувало 1277,3 тис. осіб, у т. ч. міське населення становить 718,4 тис. осіб, сільське - 558,9 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 11 міст Черкаської області: Черкаси, Городище, Звенигородка, Золотоноша, Кам'янка, Канів, Корсунь-Шевченківський, Сміла, Тальне, Умань, Чигирин.

На обліку в Черкаській області знаходиться 2403 пам'ятки археології, з них 16 - національного значення; 1818 пам'яток історії, з них 4 - національного значення; 182 пам'ятки архітектури та містобудування, з них 56 - національного значення; 358 пам'яток монументального мистецтва, з них 1 - національного значення.

На території Черкаської області збереглися різностильові православні, католицькі, іудейські культові споруди ХІІ-ХХ ст. Від оборонних будівель в основному залишилися фрагменти земляних валів і ровів, а цивільну архітектуру представлено палацами, адміністративними будинками, парковими спорудами і пам'ятками XVIII-ХХ ст.


Місто Городище Черкаської області

Місто Городище Черкаської області - районний центр, розташований на р. Вільшанці (притока Дніпра) за 59 км від обласного центру м. Черкас та 159 км від м. Києва. Відповідно до даних останнього Всеукраїнського перепису населення (2001) кількість його мешканців становила 15 491 особу.


 Назва міста походить від слов"янського слова «град», «город». На цій території були городища Жабокрич, Теличівка, Бугаївка. Наявність кількох поселень (городищ) на порівняно невеликій території й спричинила до такої назви.
Місто розташоване на території давнього городища, рештки якого зберігалися до кінця ХІХ ст. У 1527 р. воно було спалене татарами й відродилося через 106 років. Власником поселення був Конецпольський. Мешканці міста займалися бджільництвом, скотарством, виготовляли фарбу для сап"яну.
У роки Національно-визвольної війни 1648-1654 рр. Городище стало сотенним містечком Черкаського полку (від 1649 р.).
Після укладання Андрусівського перемир"я (1667 р.) Городище у складі Правобережної України увійшло до складу Польщі.
У другій половині XVII - на початку XVIII ст. в місті часто змінювалися власники. На початку XVIII ст. власниками Городища стали князі Любомирські.
Після приєднання Правобережної України до складу Російської імперії (1793 р.) Городище стало волосним центром Черкаського повіту. У 1794 р. у селищі мешкало 3 700 осіб.
У 1848 р. брати К. і Т. Яхненки та Ф. Симиренко заснували в Городищі цукроварню.
У 1860 р. кількість мешканців Городища становила 7 000 осіб, був 1 101 двір. Незабаром поряд із цукровим заводом споруджено завод з виготовлення устаткування для цукроварень.
У 1876 р. споруджено залізницю. Біля неї збудовано Маріїнський цукрозавод. У 1887 р. завод Яхненків - Симиренка припинив існування.
Наприкінці ХІХ ст. у Городищі працювали цегельний, керамічний і пивомедоварний заводи, 3 млини, 2 олійниці, інші дрібні підприємства.
У роки Першої світової (1914-1918) і Громадянської (1918-1920) воєн у місті неодноразово змінювалася влада. У результаті воєнних дій у січні 1919 р. в Городищі встановлено радянську владу.
У 1920 р. введено в експлуатацію харчокомбінат, цукрозавод. У 1922 р. на базі піскового та рафінадного цукрозаводів засновано школу фабрично-заводського учнівства.
У 1923 р. Городище стало районним центром Київської губернії, з 1925 р. - Черкаського округу, з 1932 р. - Київської, а з 1954 р. - Черкаської області.
У роки Другої світової війни місто було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з 1 серпня 1941 р. до 10 лютого 1944 р. Під час окупації на території Городища діяло партизанське з"єднання, а також підпільна група.
Вже до кінця 1944 р. відновлено роботу цукрозаводу і керамічного заводу, у 1945 р. відбудовано рафінадний завод.
У 1957 р. Городище віднесено до категорії міст.
У 1970-х рр. у Городищі працювали цукрокомбінат, маслозавод, автопідприємства, цегельний і пивоварний заводи, пересувна механізована колона, ремонтно-будівельна дільниця, заводоуправління будматеріалів, ТЕЦ. Діяли 3 будинки культури, 3 клуби, широкоекранний кінотеатр, 7 бібліотек.
Наприкінці ХХ ст. у місті працювали цукровий комбінат, маслоробний, пивоварний, хлібний, комбікормовий заводи, завод будівельних матеріалів, кар"єроуправління з видобування та обробки лабрадориту.
На початку ХХІ ст. у Городищі працювали хлібозавод, холодокомбінат, олійниця, хлібоприймальне підприємство та ін. Діяли 5 клубів, 5 бібліотек, кінотеатр, краєзнавчий музей, літературно-меморіальний музей-садиба Івана Ле, літературно-меморіальний музей С. Гулака-Артемовського та ін.

Прочитано: 2119 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Корсунь-Шевченківський Черкаської області
Місто Золотоноша Черкаської області
Місто Ватутіне Черкаської області
Місто Жашків Черкаської області
Місто Кам’янка Черкаської області
Місто Шпола Черкаської області
Місто Канів Черкаської області
Місто Монастирище Черкаської області
Місто Тальне Черкаської області
Місто Христинівка Черкаської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.17 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7