Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Щ - Я

Яблонська Галина Людвигівна (1913-1999)

18 листопада 2013 року виповнилося 100 років від дня народження Яблонської Галини Людвигівни, відомого бібліофіла, директора Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного (1963-1991), людини, яка понад 50 років віддала служінню бібліотечній справі.


Г. Л. Яблонська народилася 18 листопада 1913 року в с. Пчельня Теплицького району Вінницької області в сім"ї польських переселенців. Батько, Людвіг Андрійович, працював слюсарем у цукрових і спиртових заводах. Мати, Марія Станіславівна, працювала вчителькою.
У 1931 році Галина Людвигівна закінчила садівничий технікум. У 1934 році закінчила курси хіміків, після чого працювала завлабораторією і хіміком-аналітиком на заводах і в лабораторії Вінницького спиртотресту. У 1937 році вийшла заміж за Хшановського Феліціана Антоновича, інженера-технолога, переїхала в Київ і працювала хіміком в лабораторіях Наркомхарчопрому.
У січні 1945 року почала працювати у щойно створеній (26 березня 1944 року) Науковій бібліотеці Академії архітектури УРСР на посаді бібліотекаря, згодом - завідувача відділу книгозберігання. На практиці освоїла всі технологічні процеси бібліотечної справи - інвентаризацію, каталогізацію, комплектування фонду, виконувала велику бібліографічну роботу (укладала картотеки, готувала бібліографічні покажчики), досконало вивчила бібліотечний фонд, обслуговувала користувачів на абонементі та в читальних залах.
У 1946 році народила сина Леопольда.
У 1950-1954 роках навчалась у Харківському державному бібліотечному інституті і отримала спеціальність бібліографа.
Під час роботи в бібліотеці працювала пліч-о-пліч з першим директором М. І. Вязьмітіною (1944-1948), другим директором М. Ф. Грідіною (1948-1963), людьми високої культури і ерудиції, висококваліфікованими фахівцями бібліотечної справи, у яких навчалася азам бібліотечної справи і була незамінним їхнім помічником у нелегкій справі становлення Наукової бібліотеки Академії архітектури УРСР. Тому логічним кроком стало те, що у 1963 році, після ліквідації Академії будівництва і архітектури УРСР і звільнення М. Ф. Грідіної, яка переїхала до Ленінграда (нині Санкт-Петербург), стала третім директором бібліотеки (посаду обіймала протягом 28 років, до квітня 1991 року).
У квітні 1991 року у 78-річному віці за власним бажанням звільнилась з посади директора і її було призначено на посаду завідувача відділу рідкісної книги і краєзнавства, а через два роки (червень 1993 року) за станом здоров"я переведена на посаду бібліотекаря І категорії цього ж відділу. 26 квітня 1995 року закінчила трудовий шлях в бібліотеці і вийшла на пенсію.
Але стан здоров"я Галини Людвигівни погіршувався і 15 липня 1999 року на 86 році життя тихо відійшла у вічність. Похована на Лісовому цвинтарі.
Практично все своє життя Г. Л. Яблонська присвятила галузевій книзі і користувачам бібліотеки.
Вона була відомим бібліофілом, досконало знала історію галузевої книги, брала активну участь у комплектуванні бібліотечного фонду, «особисто відбирала книги в книжкових, букіністичних магазинах, вела листування з комплектаторами, які працювали в різних містах колишнього Союзу і розшукували для бібліотеки профільну літературу. Особлива увага приділялась поповненню фонду бібліотеки цінними та рідкісними виданнями, класичними зразками видавничої продукції, книжковими шедеврами архітектурно-будівельної думки та декоративно-прикладного мистецтва» [1]. Завдяки такій кропіткій роботі у бібліотеці зібрано унікальний фонд рідкісних і раритетних видань XVI-XIX століть, якими гордиться Україна.
Особливої уваги заслуговують «оригінальні роботи архітекторів, художників, а також багатий ілюстративний матеріал: листівки, поштівки, гравюри, офорти тощо» [2]. Велика частина ілюстративного матеріалу лягла в основу унікальних альбомів, виготовлених працівниками типографії Академії архітектури УРСР. З часом цінність альбомів ілюстрацій збільшилася, оскільки багато об"єктів архітектурної спадщини, на жаль, залишилися тільки в ілюстраціях.
Архітектори, будівельники, інженери, мистецтвознавці, історики, археологи, краєзнавці та фахівці інших спеціальностей, які працювали в бібліотеці, досі пам"ятають невтомного директора, яка досконально володіла своєю професією, була вимогливою до себе і підлеглих, ініціативною, енергійною, небайдужою до долі бібліотеки та проблем будівельної галузі, готовою в будь-який момент прийти на допомогу користувачеві у пошуку необхідних йому матеріалів.
Відмінно знаючи бібліотечний фонд, Г. Л. Яблонська, людина творча, часто особисто готувала тематичні добірки літератури на прохання користувачів. Ці добірки лягали в основу створення унікальних книг і фільмів. Варто назвати хоча б фундаментальне видання «Крізь віки. Київ в образотворчому мистецтві ХІІ-ХХ століть» (автори Ю. В. Белічко та В. П. Підгора, 1982 р.) або цикл документальних фільмів про архітектурну спадщину режисера В. І. Соколовського.
Користувачі часто згадують книжкові виставки, які готувала Г. Л. Яблонська. Кожна виставка за її участі ставала «сенсацією. Відвідувачі таких виставок, навіть найстаріші її читачі, щоразу відкривали для себе щось нове» [3]. Книжкові виставки «часто доповнювались мистецькими творами українських художників, графіків, архітекторів. Унікальна виставкова діяльність Галини Людвигівни неодноразово відзначалась у публікаціях читачів - мистецтвознавців та журналістів. Вона мала власні публікації, була ініціатором і активним учасником підготовки фундаментальних бібліографічних покажчиків з галузевих проблем» [4].
Відомий її науковий підхід при дослідженні будь-якої галузевої теми. Результатом дослідження актуальних проблем будівельної галузі за її участі стали питання потокового будівництва, використання нових будівельних матеріалів, ландшафтної архітектури тощо і створення бібліографічних видань.
Г. Л. Яблонська була ентузіастом бібліотечної справи, стояла у витоків створення унікальної галузевої бібліотеки поряд з президентом Академії архітектури УРСР В. Г. Заболотним, бібліографом О. Б. Шинкаренко, перекладачем М. А. Новіковим, бібліотекарем І. Д. Папір, академіками, членами-кореспондентами, аспірантами академії, які опікувались питаннями розвитку академічної Наукової бібліотеки.
Діяльність Г. Л. Яблонської неодноразово відзначалась почесними нагородами Держбуду СРСР, Держбуду УРСР, Мінбудархітектури України, Науково-дослідного інституту будівельного виробництва, Українського республіканського правління науково-технічного товариства будіндустрії тощо.
У 1997 році Г. Л. Яблонська стала лауреатом премії імені академіка М. С. Буднікова Академії будівництва України [5].

Використана література:
1. Войцехівська Г.А. Покликання - бібліотекар / Г. А. Войцехівська, С. С. Артамонова // Будівництво України. - 1998. - № 6. - С. 47.
2. там само. - С. 48.
3. там само. - С. 48.
4. Войцехівська Г.А. Історія ДНАББ імені В. Г. Заболотного в постатях // Видатні українські вчені та інженери-будівельники / голов. ред. М. М. Жербін ; АБУ, КНУБА, ДНАББ ім. В. Г. Заболотного. - К. : КНУБА, 2005. - Вип. 7. - С. 19.
5. Особова справа Яблонської Г.Л. // Архів ДНАББ ім. В. Г. Заболотного.

За матеріалами статті Галини Войцехівської «Особистість в історії галузевої бібліотеки (до 100-річчя від дня народження Г. Л. Яблонської)», опублікованої в журналі «Будівництво України» (2013, №6).


Прочитано: 4216 раз
Дополнительно на данную тему:
Юрченко Петро Григорович (1900-1972)
Яблонський Дмитро Нилович (1921–2001)
Ягн Олександр-Едуард Юлійович

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.15 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //