Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


А - В

Вербицький Олександр Матвійович (1875–1958)

Олександр Матвійович Вербицький - архітектор, інженер і педагог, професор, дійсний член Академії архітектури УРСР, директор Інституту аспірантури почесний член Академії будівництва і архітектури УРСР (1958), автор значної кількості споруд в Україні та поза її межами.

 

 Олександр Матвійович Вербицький народився 27 вересня 1875 р. в м. Севастополі в родині техніка-будівельника. Навчався в Севастопольському реальному училищі.
У 1898 р. закінчив Петербурзький інститут цивільних інженерів. За часи навчання отримав дві золоті і срібну медалі, а за чудову здачу випускних іспитів його ім"я викарбовано на Почесній мармуровій дошці інституту.
Після закінчення інституту О. Вербицький переїхав до Києва, де на запрошення професора І. Кітнера брав участь у проектуванні інтер"єру актового залу та інших приміщень Київського політехнічного інституту, згодом працював десятником і помічником виконроба академіка В. Ніколаєва  на будівництві Київського оперного театру.
У 1901-1902 рр. у співавторстві з архітектором О. Кобелєвим спорудив будівлю Державного банку в м. Києві (розробив проект головного фасаду до надбудови).
Протягом 1904-1913 рр. О. Вербицький розробив низку проектів і безпосередньо займався зведенням багатоповерхових житлових будинків на вулиці Енгельса, на розі вулиць Стрілецької та Рейтарської у м. Києві.
Проектував архітектор споруди і поза межами України: в Москві, Батумі, Кишеневі, Гомелі. Наприклад, на Чорноморському узбережжі Кавказу, неподалік від Батумі, в 1903 р. за проектом О. Вербицького зведено двоповерхову дачу з відкритими верандами й терасами в сторону моря.
Згодом О. Вербицький працював в Управління Південно-Західної залізниці в м. Києві спочатку архітектором служби шляхів, а потім головним архітектором. За понад 30 років роботи в управлінні він запроектував і збудував за власними проектами значну кількість споруд різного призначення: віадук і вокзал на станції Ковель, вокзали на станціях Глоби і Балти, товарні контори, численні паровозні депо, заводи, навчальні заклади, лікарні, житлові будинки.
Серед промислових споруд, зведених у цей період, - комплекс паперової фабрики в м. Малині, цукровий завод на станції Верхнячка зі службовими та допоміжними приміщеннями, паровозне депо в Дарницькому районі м. Києва, проект оформлення елеватора в м. Одесі.
У 1907 р. архітектор розробив проект двоповерхової будівлі товарної контори на станції Київ. Зведено споруду за його керівництва.
У 1909 р. О. Вербицький читав лекції з цивільної архітектури на вищих технічних курсах професора В. Пермінова.
У 1910 р. О. Вербицьким споруджено будинок для міської квиткової каси на вул. Пушкінській, 14 у м. Києві.
У 1910-1916 рр. за проектами архітектора в зведено приміщення школи в м. Ковелі, приміщення притулку для сиріт у м. Черкасах.
У 1911 р. О. Вербицький здійснив подорож у Францію, Італію, Німеччину, Австрію, де ознайомився з новинками будівельної техніки, вивчав пам"ятки архітектуру Риму, Венеції та інших міст.
У 1920-х рр. О. Вербицький брав участь у створенні Архітектурного інституту, де згодом викладав архітектурне проектування.
У 1923-1924 рр. внаслідок об"єднання Інституту пластичних мистецтв з Архітектурним інститутом було створено Київський державний художній інститут, на архітектурному факультеті якого О. Вербицький працював до 1930 р., після чого викладав у Інженерно-будівельному інституті.
Паралельно з викладацькою діяльністю архітектор плідно проектував: розробляв проекти численних робітничих клубів, брав участь у конкурсах. За його участі зведено міст через р. Волгу в м. Горький, під час будівництва якого він співпрацював з інженером Є. Патоном.
У 1927 р. О. Вербицький брав участь і переміг у закритому конкурсі на проект Київського залізничного вокзалу. До участі в конкурсі було запрошено дев"ять архітекторів: П. Альошин , О. Вербицький, Д. Дяченко , О. Кобелєв, П. Андрєєв, О. Бекетов , С. Кравець, М. Покорний, І. Роттарт. Першу премію присуджено проекту О. Вербицького за участі П. Альошина, другу - проекту П. Альошина за участі О. Вербицького, третю - І. Роттарту. В архітектурному вирішенні вокзалу повно відображено його функціональне призначення. Центральне місце в симетричній композиції займає вестибюль висотою до 37 метрів. Конструктивною основою вокзалу є монолітний каркас. На багажними залами вперше застосоване грибоподібне перекриття великих прогонів. При відновленні вокзалу після Другої світової війни інтер"єри основних приміщень були перероблені за проектом архітектора Г. Домашенка. Протягом 1928-1933 рр. за його керівництва споруду збудовано.
У 1929 р. архітектор розробив конкурсний проект нового типу споруди - фабрики-кухні, основний простір якої відводився для залу їдальні, а також були передбачені інші зали, великий магазин.
У 1937 р. О. Вербицькому присвоєно вчене звання «професор».
Протягом 1937-1953 рр. О. Вербицький незмінно керував навчально-творчою майстернею архітектурного проектування на архітектурному факультеті Київського художнього інституту.
У 1945 р. О. Вербицького обрано дійсним членом Академії архітектури УРСР. Протягом 1945-1948 рр. він працював директором Інституту аспірантури Академії.
Після Другої світової війни О. Вербицький викладав у Київському державному художньому інституті. Серед його учнів - Я. Штейнберг, В. Заболотний , П. Юрченко , І. Грабовський, М. Гречина , П. Костирко, М. Холостенко, Й. Каракіс , Н. Манучарова, І. Малозьомов, А. Добровольський, Н. Чмутіна, В. Гопкало , Ю. Асєєв , О. Ігнатов, А. Мілецький, Г. Слуцький та ін.
Зодчий також тривалий час консультував у Діпромісті, Діпроцивільпромбуді, Гідротресті, в архітектурно-планувальному управлінні м. Києва, інших проектних організаціях.
У 1958 р. О. Вербицького обрано почесним членом Академії будівництва та архітектури УРСР.
Крім архітектурно-будівельної діяльності, зодчий захоплювався живописом: він часто малював кольоровими олівцями, олійними фарбами, аквареллю.
Помер О. Вербицький внаслідок хвороби 9 листопада 1958 р. в м. Києві. Похований на Лук"янівському кладовищі (автори пам"ятника - професор П. Костирко та скульптор І. Макогон).


Список використаної літератури:
1. Биографические справки о жизни и деятельности архитекторов : отчет за 1962 г. / НИИТИ ; исполн. Э. Я. Полонская. - 1962. - 33 л. - Библиогр. в конце ст.
2. Войцехівська Г.А. Працювали на перспективу: Академії архітектури УРСР - 65 років / Г. А. Войцехівська // Міське господарство України. - 2010. - № 3. - С. 44-45 : іл.
3. Грицай М. Олександр Матвійович Вербицький: (До 80-річчя з дня народження) / М. Грицай, О. Ігнатов // Архітектура і будівництво. - 1955. - № 5. - C. 35 : портр.
4. Кохан С.В. О.М. Вербицький - архітектор і педагог / С. В. Кохан, С. К. Кілессо. - К. : Будівельник, 1966. - 28 с.
5. Олександр Матвійович Вербицький // Вісник Академії будівництва і архітектури УРСР. - 1958. - № 4. - C. 79 : портр.
6. Творчество архитекторов Украинской ССР. Вып. 1. : науч.-техн. отчет за 1977 год. Тема № 4.2 / НИИ теории, истории и перспект. проблем совет. арх-ры в г. Киеве ; исполн.: С. К. Килессо [и др.].Прочитано: 3761 раз
Дополнительно на данную тему:
Бекетов Олексій Миколайович (1862–1941)
Асєєв Юрій Сергійович (1917–2005)
Вайнгорт Арій-Леон Семенович (1912-1994)
Будиловський Михайло Пейсахович (Петрович) (1928 р.н.)
Агуф Марк Михайлович (1919–1986)
Альошин Павло Федотович (1881–1961)
Власов Олександр Васильович (1900–1962)
Вязьмітіна Марія Іванівна (1896–1994)
Безсонов Сергій Васильович (1885–1955)
Бурка Михайло Йосипович (1914–1988)

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.17 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7