Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Конференції, семінари

Конференції та семінари, що проводяться Державною науковою архітектурно-будівельною бібліотекою імені В.Г. Заболотного


Науково-практична конференція «Будівництво бібліотек в сучасних умовах: проблеми і перспективи»

Все человеческие знания и открытия
пересекаются, материализуются
и воплощаются в архитектуре.
Машины стареют, хлеб съедается,
платье изнашивается, люди умирают, - остаются
города и книги, написанные в этих городах
и хранимые в зданиях библиотек.
А. Буров, архітектор.

 

  25 вересня 2008 р. у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В.Г. Заболотного проведено науково-практичну конференцію «Будівництво бібліотек в сучасних умовах: проблеми і перспективи». У роботі конференції взяли участь представники владних структур, науково-дослідних і проектних інститутів, архітектурно-будівельної громадськості, викладачі та студенти галузевих вищих навчальних закладів, краєзнавці, бібліотекарі, які виступили з доповідями на тему будівництва бібліотек в сучасних умовах.



Необхідно зазначити, що ДНАББ ім. В.Г. Заболотного постійно піднімає питання будівництва бібліотек в Україні: досліджуються інформаційні джерела, публікуються проблемні статті з цієї тематики, працівники виступають з доповідями на різних наукових заходах.

Наприкінці 2007 р. працівники ДНАББ ім. В.Г. Заболотного зініційювали проведення Всеукраїнської акції «Кожній бібліотеці - сучасну будівлю», яка спрямована на створення позитивної громадської думки щодо пріоритетності спорудження сучасних бібліотечних будівель. На сайті бібліотеки розміщено віртуальну рубрику «Бібліотечні споруди: будівництво, проектування, реконструкція», на сторінках якої вміщено бібліографічну інформацію щодо бібліотечних будівель різних країн світу, що базується виключно на матеріалах ДНАББ ім. В.Г. Заболотного.

З метою привернення уваги архітектурної та бібліотечної громадськості до вирішення проблем будівництва бібліотечних споруд в Україні працівниками бібліотеки було підготовлено бібліографічний покажчик «Будівлі бібліотек: проектування, будівництво, реконструкція» (2008).

директор ДНАББ ім. В.Г. ЗаболотногоВідкрила конференцію Г.А. Войцехівська, директор ДНАББ ім. В.Г. Заболотного, доповіддю на тему «Фонд ДНАББ ім. В.Г. Заболотного - джерельна база з проектування, будівництва та дизайну бібліотечних будівель», у якій охарактеризувала видання, що досліджують питання проектування, спорудження та реконструкції бібліотечних будівель у різних країнах світу, і акцентувала на тому, що фонд ДНАББ ім. В.Г. Заболотного є вагомою джерельною базою з проектування, будівництва та дизайну бібліотечних будівель.

У конференції взяла участь М.Г. Височанська, головний спеціаліст відділуголовний спеціаліст відділу аналізу та прогнозування діяльності бібліотек Міністерства культури і туризму України аналізу та прогнозування діяльності бібліотек Міністерства культури і туризму України, яка в своєму виступі дала високу оцінку організованій конференції, покликаній привернути увагу фахівців та громадськості до проблеми спорудження бібліотек в Україні, і акцентувала увагу присутніх на тому, що питання спорудження будівель бібліотек дуже актуальне, особливо, це стосується сільських бібліотек, тому назріла потреба вирішувати його негайно.

Питання нормативного забезпечення будівництва бібліотек розкрив   заступник директора з питань наукової діяльності ВАТ «КиївЗНДІЕП»заступник директора з питань наукової діяльності ВАТ «КиївЗНДІЕП» В.В. Куцевич, який виступив з темою «Питання проектування та нормативного забезпечення будівель бібліотек» і, зокрема зазначив: «Вважаю, що для проектування бібліотек в Україні основні нормативні документи є, але це - вчорашній день в бібліотечній нормативній базі. Ні в Україні, ні в інших республіках колишнього Радянського Союзу немає окремого сучасного ДБН з проектування бібліотек. Чи є практична потреба його мати? Так, він необхідний, зокрема і для того, щоб врахувати реалії технічного прогресу, новітні бібліотечні технології, а також фактичне розширення напрямів діяльності сучасних бібліотек. Чому б нам не стати першою країною, яка започаткує цей документ? Ми повинні зробити все для того, щоб мережа українських бібліотек, яка нараховує 45 тисяч установ, була сильною».

У роботі конференції взяла участь  асистент кафедри дизайну архітектурного середовища (ДАС) Інституту архітектури Національного університету «Львівська політехніка» асистент кафедри дизайну архітектурного середовища (ДАС) Інституту архітектури Національного університету «Львівська політехніка» І.С. Черпінська, яка виступила з темою «Класифікація існуючих типів бібліотек і сучасні тенденції формування архітектури бібліотечного середовища». Доповідач охарактеризувала різні типи бібліотек, що дуже важливо враховувати при розробці проекту бібліотеки, та зупинилася на зарубіжному досвіді бібліотечного будівництва і тенденціях формування архітектури сучасної бібліотеки. Вона акцентувала увагу на тому, що сучасній бібліотеці притаманні різноманітні функції: культурно-просвітницька, освітня, відпочинкова, торговельно-розважальна, які необхідно враховувати при розробці планувально-просторової структури та проекту сучасної бібліотеки.

У роботі конференції взяли участь студенти вищих навчальних закладів м. Києва, які вивчають основи проектування бібліотечних будівель. Одним з таких навчальних закладів є Київський національний університет будівництва і архітектури (КНУБА), на двох кафедрах якого було виконано навчальні проекти Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г. Заболотного: кафедрі ДАС та кафедрі основ архітектури та архітектурного проектування. Необхідно відзначити важливу роль О.А. Крижанівського, канд. архітектури, викладача кафедри ДАС, який підтримав ідею ДНАББ ім. В.Г. Заболотного щодо створення навчальних проектів будівлі бібліотеки і доклав максимум зусиль для втілення цієї ідеї в життя.

На конференції було представлено один із студентських проектів будівлі бібліотеки, про який розповіли студенти VІ курсу кафедри ДАС КНУБА  студенти VІ курсу кафедри ДАС КНУБА Т. Акатьєва та Н. Шульга (науковий керівник - канд. архітектури, доцент кафедри ДАС Т.В. Малік) у виступі «Архітектурно-планувальне вирішення бібліотек (на прикладі ДНАББ ім. В.Г. Заболотного). Проект розглядався студентами в двох напрямах: перший - це реконструкція бібліотеки, другий - нова будівля бібліотеки. Було виявлено місце для бібліотеки по вулиці Смирнова-Ласточкіна в м. Києві. Будинок, який обрано для реконструкції, представляє собою одну фасадну стінку, що збереглася. Цей будинок і будівлю нової бібліотеки розглядали в комплексі. Студенти уважно вивчили ландшафт, щоб використати його в проекті. При розробці проекту врахували потреби людей з обмеженими фізичними можливостями: було запроектовано два входи до приміщення бібліотеки, один - з боку НАОМА, другий - з вулиці Смирнова-Ласточкіна. На першому поверсі розташовано каталожні зали, зроблено зручні проходи до читального залу та абонементу, місце для охорони, щоб виключити винос книг. Сама будівля впирається в пагорб, - враховуючи це, студенти розробили проект зимового саду. На четвертому поверсі на даху врахували п»ятий фасад, а це величезний схил, і розробили зелену зону, де відвідувачі могли б відпочити або працювати з книгою. Спроектували ліфт для підняття книг із сховища. На другому поверсі розробили проекти виставкових залів, а також антикварного салону, де відвідувач, який чекає на книгу, може переглянути експозицію.

Учасники конференції заслухали також виступстудентка факультету архітектури та дизайну Національного авіаційного університету  студентки факультету архітектури та дизайну Національного авіаційного університету А.О. Домославської - дипломна робота на тему «Проект бібліотеки в м. Києві на 890 читацьких місць». Доповідач зазначила, що бібліотека розрахована на 4 тисячі читачів університету. У проекті бібліотеки є конференц-зал, приміщення для виставок, розроблена комерційна частина, до якої входить кав»ярня з книжковим магазином.

На конференції було оприлюднено інформацію представників Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури про те, що з 1 жовтня 2008 р. до розробки навчальних проектів бібліотечних будівель долучається цей вищий навчальний заклад, студентами якого буде розроблено 30 проектів бібліотек різного призначення.

Тему проектування бібліотечних будівель продовжила Н.М. Кондель-Пермінова, канд. архітектури, старший науковий співробітник Інституту проблем сучасного мистецтва АМУ, яка виступила з темою «Проектування та будівництво бібліотек: актуальне питання українського сьогодення (на прикладі ДНАББ ім. В.Г. Заболотного).Доповідач, зокрема зазначила: «Сьогодні всі ми стали свідками і учасниками історичної події: поруч з тим, що маємо в реальності (а це розбудова численних розважальних комплексів, насичених споживацькими функціями тощо), здійснюються розробки нових інтелектуальних соціокультурних інституцій. Сьогодні на конференції відбулася презентація проектів нового типу, які конче потрібні суспільству, про які заявляє нова генерація наших архітекторів. Ми відчуваємо, що нам всім це потрібно: бібліотеки такого ґатунку - з новітнім обладнанням, з новим розпланувальним вирішенням внутрішнього простору, з зимовими садами на дахах. Таким чином, сьогодні вже є ідеологічно сформована і презентована концепція сучасної бібліотеки.

Чому саме Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В.Г. Заболотного розпочала цю акцію? По-перше, ця бібліотека має міцне історичне підґрунтя: 1944 - рік створення бібліотеки у складі Академії архітектури, наукової спеціалізованої архітектурно-будівельної структури. До конференції бібліотека ініціювала багато інших заходів, спрямованих на розробку засад сучасної бібліотеки. Так, у 2001 р. була розроблена програма проектування іміджу ДНАББ ім. В.Г. Заболотного як сучасного соціокультурного центру архітектурно-будівельної сфери України. Наступним кроком був зініційований бібліотекою і архітектурною громадськістю у 2003 р. конкурс на інтер»єр бібліотеки. Саме тоді студенти КНУБА відгукнулися і зробили проекти інтер»єру архітектурно-будівельної бібліотеки ім. В.Г. Заболотного. Сьогодні зроблено нові кроки, і саме для цього є нові підстави: ми знаємо і бачимо, що бібліотеці потрібна нова будівля. У нас є уявлення, що саме потрібно для діяльності бібліотеки, є концептуальні засади, і сьогодні ми побачили прекрасну презентацію одного з проектів бібліотеки».

У конференції взяв участь  києвознавецькиєвознавець М.Б. Кальницький, який виступив з темою «Розміщення бібліотек Києва на початку ХХ ст.»і охарактеризував будівництво будівель бібліотек, серед яких бібліотека Київського університету (нині філія № 1 Національної бібліотеки України ім. В.І.Вернадського), бібліотека Києво-Могилянської академії, публічна бібліотека (нині Національна парламентська бібліотека України).

На конференції виступив М.М. Мосунов, заступник директора Інституту заступник директора Інституту місцевої демократії, директор Центру соціокультурного проектування і комунікативних технологіймісцевої демократії, директор Центру соціокультурного проектування і комунікативних технологій, який, зокрема відзначив, що тема будівництва бібліотек в Україні є також актуальною темою культурного сьогодення різних країн світу.

Бібліотечне приміщення очима бібліотекаря галузевого інституту: соціологічне дослідженняДо учасників конференції було доведено результати соціологічного дослідження, проведеного фахівцями ДНАББ ім. В.Г. Заболотного, яка є методичним центром мережі бібліотек підприємств та організацій будівельного комплексу України. Матеріали висвітлено у доповіді І.П. Облап та І.В. Войцехівської «», в якій зазначено, що метою проведення дослідження стала практична необхідність дослідити та проаналізувати стан приміщень бібліотек науково-дослідних і проектних інститутів, а також вищих навчальних галузевих закладів. Досліджувалися 23 бібліотеки, 20 з яких знаходяться у підпорядкуванні Мінрегіонбуду, 3 - Міносвіти та науки України.

У результаті проведеного дослідження та аналізу стану приміщень бібліотек зроблено висновок про те, що всі бібліотеки працюють у приміщеннях, які не лише не відповідають реальним технологічним потребам установ, але також і загальноприйнятим нормам з освітлення, температурно-вологісного режиму та площі. Тому закономірним є те, що працівники бібліотек бажають збільшити площу приміщень для книгосховищ та розміщення читачів або реконструювати наявні. Важливого значення в сучасних умовах набуває той факт, що дві з трьох досліджуваних бібліотек вищих навчальних закладів потребують будівництва нових відокремлених бібліотечних будівель.

За результатами науково-практичної конференції було ухвалено рішення.



Прочитано: 16822 раз
Дополнительно на данную тему:
Науково-практична конференція «Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В.Г. Заболотного в контексті розвитку будівельного комплексу України»
Круглий стіл на тему «Сучасна будівля бібліотеки України через призму архітектурно-проектувальних вирішень та нових функціональних бібліотечних особливостей»
Cемінар для працівників мережі галузевих бібліотек та органів науково-технічної інформації підприємств архітектурно-будівельної й житлово-комунальної галузі України
«Бібліотечна будівля в умовах інформаційного суспільства: погляд архітектора»
Прес-реліз
Учбово-методичний семінар з підведення підсумків роботи науково-технічних бібліотек та органів науково-технічної інформації
Бібліотека і час
Семінар в архітектурно-будівельній бібліотеці
Бібліотека і час
Зустріч з колегами

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.16 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //