Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Львівська область

Львівська область утворена 4 грудня 1939 р. Адміністративний центр - м. Львів.

Розташована у західній частині України. Рельєф області сформований з трьох географічних окраїн: Розточчя, Побужжя та Львівської височини. Розточчя - високий вал, що з'єднує Поділля з Люблінською височиною. В околицях Львова Розточчя має вигляд узгір'їв, порослих лісом, сильно порізаних глибокими долинами і ярами, які підіймаються до 400 м і тягнуться в напрямі з південного заходу на південний схід. Побужжя тягнеться на схід від Розточчя і має в околиці Львова назву Грядового Побужжя. Характеризується різнобіжними грядами, що пальцеподібно виступають з Розточчя на схід. Львівська височина утворює вище розташовану плоску рівнину, що простягається між південною частиною Побужжя, Опіллям, Львівсько-Люблінською депресією і південним кінцем Розточчя. На території області знаходиться Верхньодністровська улоговина.

Клімат помірно континентальний, з м'якою зимою з відлигами (середня температура січня -5оС) і теплим літом (середня температура липня - +18оС). Річна кількість опадів коливається від 600 мм на рівнині до 1000 мм в горах.

Станом на 01.01.2012 р. до Львівської області входило 20 районів, 44 міста, 34 селища і 1850 сіл. Населення області налічувало 2540,9 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 1544,8 тис. осіб, сільське - 996,1 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 36 міст Львівської області: Львів, Белз, Бібрка, Борислав, Броди, Буськ, Великі Мости, Винники, Глиняни, Городок, Добромиль, Дрогобич, Жидачів, Жовква, Золочів, Кам'янка-Бузька, Комарне, Миколаїв, Моршин, Мостиська, Перемишляни, Пустомити, Рава-Руська, Рудки, Самбір, Сколе, Сокаль, Старий Самбір, Стрий, Судова Вишня, Турка, Угнів, Хирів, Ходорів, Червоноград, Яворів.

У Львівській області на державному обліку перебуває 822 пам'ятки архітектури та містобудування національного значення, 7 пам'яток історії, 14 пам'яток археології, 7 історико-культурних заповідників.


Місто Глиняни Львівської області

Місто Глиняни Львівської області - місто, розташоване на р. Перегноївці (притока Полтви, басейн Західного Бугу) за 41 км від обласного центру м. Львова та за 487 км від м. Києва. Відповідно до статистичних даних останнього Всеукраїнського перепису населення (2001), кількість його мешканців складала 3372 особи.
Назва селища, за переказами, походить від слова «глина». Хати поселення будувалися з глини, звідси й пішла назва міста.
Перші письмові згадки про Глиняни відносяться до 1379 р.
У першій половині XIV ст. Глиняни входили до складу Галицько-Волинського князівства.
У другій половині XIV ст. місто стало власністю польських феодалів.
У 1397 р. Глинянам було надано магдебурзьке право. У місті почали розвиватися ремесла й промисли. Особливо поширеним було виноробство. На річці, що протікає через Глиняни, було побудовано кілька млинів. Зростання ремесел і промислів сприяло розвиткові торгівлі.
Глиняни не раз зазнавали спустошливих нападів татар, турків, польської шляхти. Для боротьби з ворожими ордами мешканці Глинян на початку XVI ст. збудували навколо міста укріплення: глибокий рів наповнений водою, вал, який частково зберігся до наших днів.
Мешканці міста брали активну участь у Національно-визвольній війні 1648-1654 рр.
У 1772 р., після першого поділу Польщі, Глиняни перейшли до складу Австрії. З 1772 до 1866 рр. входили до складу Золочівського округу, починаючи з 1867 р. - до складу Перемишлянського повіту.
У другій половині XVIII ст. у Глинянах значного розвитку набрало ткацтво. У 1886 р. в місті організовано художньо-промислове «Ткацьке товариство», яке займалося виробництвом льняних скатерок та рушників з візерунками, а з 1890 р. - килимів. У 1887 р. засновано Промислово-ткацьку школу. Перша світова війна припинила діяльність товариства та школи.
У 1896 р. граф Бадені побудував спиртозавод, графиня Потоліцька - паровий млин.
Після розпаду Австро-Угорщини в 1918 р. Глиняни увійшли до складу ЗУНР, у 1919 р. відійшли до Польщі.
У 1921 р. на базі промислового підприємства, що належало ткацькому товариству, створено килимарську фабрику. Килими фабрики на початку XX ст. експонувалися на міжнародних виставках у Парижі, Варшаві та Нью-Йорку. На міжнародній виставці 1929 р. в Познані глинянські килими одержали золоту медаль.
У 1939 р. Глиняни увійшли до складу Української РСР.
Під час Другої світової війни місто було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з липня 1941 р. до липня 1944 р. У роки окупації у Глинянах діяли радянські підпільні організації.
У 1940-1962 рр. Глиняни були райцентром, з 1993 р. - місто районного підпорядкування.
На початку ХХІ ст. в місті працювали птахофабрика, цегельний завод.
У межах міста виявлено пам"ятку археології: стоянку верхнього палеоліту.Список використаної літератури:
1. Глиняни // Географічна енциклопедія України. В 3 т. / відп. ред. О. М. Маринич. - К., 1989. - Т. 1. - С. 275.
2. Глиняни = Hlyniany : селище міського типу Золочівського району Львівської області // Герби міст України, (XIV - I пол. XX ст.) = The emblems of Ukrainian towns, (14-th - first half of 20-th century) : наук.-попул. вид. / А. Б. Гречило, Ю. К. Савчук, І. І. Сварник. - К., 2001. - С. 120 : герби.
3. Глиняни // Міста України : інформ.-стат. довід. - К., 2007. - С. 27.
4. Дідула В.П. Глиняни / В. П. Дідула // Енциклопедія Сучасної України / Ін­т енциклопед. дослідж. НАН України. - К., 2006. - Т. 5. - С. 669-670 : іл.
5. Коваль А.П. Знайомі незнайомці : походження назв поселень України / А. П. Коваль. - К. : Либідь, 2001. - 302 с. : іл.
6. Матюшенко П.І. Глиняни / П. І. Матюшенко // Історія міст і сіл УРСР. В 26 т. / АН УРСР, Голов. ред. УРЕ. - К., 1968. - Львівська область. - С. 386-397 : фот.
7. Панченко В. Міські та містечкові герби України / В. Панченко ; авт. передм. П. Мовчан. - К. : Просвіта, 2000. - 186 с. : герби.


Прочитано: 1804 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Мостиська Львівської області
Місто Жовква Львівської області
Місто Белз Львівської області
Місто Судова Вишня Львівської області
Місто Броди Львівської області
Місто Борислав Львівської області
Місто Бібрка Львівської області
Місто Буськ Львівської області
Місто Добромиль Львівської області
Місто Жидачів Львівської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.19 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7