Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Кіровоградська область

Кіровоградська область утворена 10 січня 1939 р. Адміністративний центр - м. Кіровоград.

Розташована у центральній частині України на південних схилах Придніпровської височини, що обумовлює нерівний горбистий рельєф. На її території знаходиться велика кількість балок і ярів.

Клімат помірно континентальний, з м'якою зимою (середня температура січня -5,5оС) і спекотним літом (середня температура липня - +21оС).

Станом на 01.01.2012 р. до Кіровоградської області входило 21 район, 12 міст, 27 селищ і 996 сіл. Населення області налічувало 1002,4 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 622,9 тис. осіб, сільське - 379,5 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 5 міст Кіровоградської області: Кіровоград, Бобринець, Новомиргород, Новоукраїнка, Олександрія.

У Кіровоградській області на державному обліку перебуває 15 пам'яток архітектури та містобудування національного значення.


Місто Новоукраїнка Кіровоградської області

Місто Новоукраїнка (до 1764 р. - фортеця Павлівська, до 1773 р. - Новопавлівськ, до 1830 р. - посад Павлівський) Кіровоградської області - районний центр, розташований на р. Чорний Ташлик за 67 км від обласного центру м. Кропивницького та 283 км від м. Києва. Відповідно до статистичних даних останнього Всеукраїнського перепису населення (2001), кількість його мешканців складала 19353 особи.



Виникло як шанець Павлівський. Після ліквідації прикордонних фортець тут виникло поселення Новопавлівка. Згодом, після розташування тут Новоукраїнського військовопоселенського полку, почало зватися Новоукраїнкою.
У XVIII ст. в цій місцевості були зимівники запорізький козаків. У другій половині XVIII ст. для зміцнення південних кордонів царський уряд створив тут укріплення й фортеці. У 1754 р. біля злиття річок Помічної і Грузької з Чорним Ташликом засновано фортецю Павлівськ, навколо якої виник населений пункт. Фортеця мала два укріплення: перше - чотирикутної форми, на підвищенні між річками Грузькою і Помічною при їх впадінні у Чорний Ташлик, оточене майданом, за яким з двох боків лежало поселення з вузькими вуличками; друге - Чорноташлицьке - розташоване на протилежному березі Чорного Ташлику.
У 1769 р. татари зруйнували Новопавлівськ. У 1773 р. її відбудовано й названо посадом Павлівським.
У 1821 р. Павлівськ передано у відомство 3-ї Української уланської дивізії. Тут розмістився штаб 1-го Українського полку, у зв"язку з чим у 1830 р. посад перейменували на Новоукраїнку.
У 1859 р. Новоукраїнка увійшла до складу Єлизаветградського повіту Херсонської губернії.
У 1869 р. збудовано залізничну станцію Новоукраїнка на залізниці Одеса-Кременчук.
У другій половині ХІХ ст. в Новоукраїнці виникли майстерні з виготовлення і ремонту сільськогосподарських знарядь, млини, крупорушки, олійні, кустарні майстерні для пошиття одягу, взуття тощо. Наприкінці 1890-х рр. тут працювало шість водяних млинів, 48 вітряків, 15 кузень, винокурний і цегельний заводи та ін.
Внаслідок воєнних дій часів Громадянської війни 1917-1920 рр. у селищі встановлено радянську владу.
У 1923 р. Новоукраїнка стала центром району.
У 1925-1927 рр. у місті працювало 28 млинів, 10 крупорушок, сім олійниць, молочний завод, цегельний завод та інші підприємства.
У роки Другої світової війни місто було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з 2 серпня 1941 р. до 17 березня 1944 р.
У 1944 р. створено будівельно-монтажне управління, побутовий комбінат, промислові артілі «Перемога», «Червоний Жовтень», «Перше серпня», цехи маслозаводу та ін.
У 1970-х рр. у місті працювали цукровий, щебеневий і цегельний заводи, маслозавод, харчокомбінат, промисловий і побутовий комбінати, меблева фабрика, автопідприємство, комбінат хлібопродуктів, лісо розсадницький радгосп, гранітні кар"єри тощо. Діяли вісім клубів, чотири будинки культури, палац культури, вісім бібліотек та ін.
Наприкінці ХХ ст. у місті працювали цукровий, сироробний, два щебеневі, цегельний заводи, завод продовольчих товарів, завод залізобетонних виробів, комбінат хлібопродуктів, меблева фабрика. Діяв музей історії району.
На території міста було виявлено кам"яні знаряддя праці доби неоліту. (IV тисячоліття до н.е.).

Список використаної літератури:
1. Катана Г.К. Мала Виска / Г. К. Катана, В. О. Цись // Історія міст і сіл Української РСР. [В 26 т.] / Ін-т історії АН УРСР. - К. : Голов. ред. УРЕ АН УРСР, 1972. - Кіровоградська область. - С. 384-394 : іл., фот.
2. Коваль А.П. Знайомі незнайомці : походження назв поселень України / А. П. Коваль. - К. : Либідь, 2001. - 302 с : іл.
3. Мала Виска // Географічна енциклопедія України. В 3 т. / відп. ред. О. М. Маринич. - К. : УРЕ ім. М. П. Бажана, 1990. - Т. 2. - С. 317.
4. Мала Виска // Міста України : інформ.-стат. довід. - К. : АВК-Росток, 2007. - С. 65.


Прочитано: 2028 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Долинська Кіровоградської області
Місто Помічна Кіровоградської області
Місто Новомиргород Кіровоградської області
Місто Бобринець Кіровоградської області
Місто Світловодськ Кіровоградської області
Місто Гайворон Кіровоградської області
Місто Знам`янка Кіровоградської області
Місто Мала Виска Кіровоградської області
Місто Благовіщенське Кіровоградської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.25 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //