Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Львівська область

Львівська область утворена 4 грудня 1939 р. Адміністративний центр - м. Львів.

Розташована у західній частині України. Рельєф області сформований з трьох географічних окраїн: Розточчя, Побужжя та Львівської височини. Розточчя - високий вал, що з'єднує Поділля з Люблінською височиною. В околицях Львова Розточчя має вигляд узгір'їв, порослих лісом, сильно порізаних глибокими долинами і ярами, які підіймаються до 400 м і тягнуться в напрямі з південного заходу на південний схід. Побужжя тягнеться на схід від Розточчя і має в околиці Львова назву Грядового Побужжя. Характеризується різнобіжними грядами, що пальцеподібно виступають з Розточчя на схід. Львівська височина утворює вище розташовану плоску рівнину, що простягається між південною частиною Побужжя, Опіллям, Львівсько-Люблінською депресією і південним кінцем Розточчя. На території області знаходиться Верхньодністровська улоговина.

Клімат помірно континентальний, з м'якою зимою з відлигами (середня температура січня -5оС) і теплим літом (середня температура липня - +18оС). Річна кількість опадів коливається від 600 мм на рівнині до 1000 мм в горах.

Станом на 01.01.2012 р. до Львівської області входило 20 районів, 44 міста, 34 селища і 1850 сіл. Населення області налічувало 2540,9 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 1544,8 тис. осіб, сільське - 996,1 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 36 міст Львівської області: Львів, Белз, Бібрка, Борислав, Броди, Буськ, Великі Мости, Винники, Глиняни, Городок, Добромиль, Дрогобич, Жидачів, Жовква, Золочів, Кам'янка-Бузька, Комарне, Миколаїв, Моршин, Мостиська, Перемишляни, Пустомити, Рава-Руська, Рудки, Самбір, Сколе, Сокаль, Старий Самбір, Стрий, Судова Вишня, Турка, Угнів, Хирів, Ходорів, Червоноград, Яворів.

У Львівській області на державному обліку перебуває 822 пам'ятки архітектури та містобудування національного значення, 7 пам'яток історії, 14 пам'яток археології, 7 історико-культурних заповідників.


Місто Моршин Львівської області

Місто Моршин Львівської області - місто обласного підпорядкування, розташоване на р. Бережниці (притока Дністра) за 82 км від обласного центру м. Львова та 561 км від м. Києва. Відповідно до статистичних даних останнього Всеукраїнського перепису населення (2001), кількість його мешканців складала 4963 особи.Щодо походження назви існує кілька версій. За першою, назва походить від прізвища Моршин. У документах 1396 р. згадується Петро Моршин, а в 1459 р. - Юрій Моршин, німець за походженням, який отримав у оренду від польського короля Казимира жупи (солеварні). За другою версією, назва Моршина пов"язана з якістю ґрунту, який у видолинках є болотистим, і в ньому відбуваються процеси гниття. Це явище відповідає польському виразу «муршенє», «змуршенє», а походить цей вираз від німецького «morsch», що означає - гниття.
Перша згадка про Моршин відноситься до 1482 р. - в судовому записі, вказувалось, що Моршин та навколишні села належали українському шляхтичу Юхнові Нагваздану.
У 1533 р. власники Моршина - шляхтичі Бранецькі - отримали дозвіл від королівської канцелярії на видобування соляної ропи і виварювання з неї солі. Сіль була доволі прибутковим товаром, оскільки добували її в малій кількості. Було викопано п"ять шахтних колодязів. Однак промисел не виправдав себе - моршинська сіль була гіркою та непридатною для вживання, не могла конкурувати з сіллю з інших міст. Гіркого смаку солі додавав мірабіліт - глауберова сіль. Згодом Й. Р. Глаубер хімічним способом добув мірабіліт, який у Моршині добували натуральним способом. У 1692 р. в Моршині було лише 12 дворів селян.
У 1875 р. через Моршин прокладено залізничну лінію Стрий - Станіслав. Купець Б. Штіллер почав привертати увагу людей до мальовничої місцевості, з якою тепер було добре сполучення. У газетах за 1877 р. було розміщено повідомлення про відкриття в Моршині кліматичного курорту для хворих на сухоти.
Запрошені лікарі В. Пясецький та С. Дзіковський розпочали організацію в Моршині клімато- і водолікування на зразок західних курортів. У травні 1878 р. С. Дзіковський доповідає про можливість організації курорту в Моршині на засіданні «бальнеологічної комісії» в м. Кракові. Мінеральні води з джерел Моршина стають предметом вивчення.
У 1879 р. було очищено та впорядковано два шахтні колодязі, котрі названо іменами власника курорту Штіллера та його дружини - джерела «Боніфацій» та «Магдалена». Виявлено джерело з ультрапрісною водою - джерело Матері Божої або джерело № 4. На околицях Моршина знайдено торф"яну грязь - «боровина». У 1880 і 1881 рр. вийшли перші брошури-проспекти про новий «солянково-боровиновий» курорт.
Воду мінеральних джерел почали застосовувати для ванн, а торф"яну грязь - для грязьових ванн і аплікацій. Моршин перетворився на бальнеогрязьовий курорт.
У 1880-1881 рр. були зроблені перші спроби внутрішнього вживання вод джерела «Боніфацій», а з 1883 р. вода продавалась у пляшках.
Моршин став відомим, про нього знали не тільки в Австро-Угорщині, а й за її межами. В рекламних проспектах, що виходили перед Першою світовою війною, Моршин порівнювали з найпопулярнішими європейськими курортами, називали його «галицьким Спа» та «галицьким Карлсбадом».
У 1930-х рр. на курорті були збудовані водолікарня, грязелікарня, інгаляторій і бювет мінеральних вод.
У 1935 р. за проектом інженера Никодимовича розпочалося будівництво пансіонату «Курортний дім» (нині санаторій «Мармуровий палац»). У 1938 р. «Курортний дім» було здано в експлуатацію.
Під час Другої світової війни місто було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з червня 1941 р. до серпня 1944 р.
У 1979 р. збудовано новий санаторний комплекс «Пролісок» для батьків з дітьми. У 1980-х р. - санаторій «Лаванда».
У 1996 р. Моршин стало містом районного значення.
У 2002 р. Моршин віднесено до категорій міст обласного значення.
На початку ХХІ ст. у місті працювали підприємства: Прикарпатське дочірнє підприємство СКК «Моршин» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», до складу якого, крім санаторно-курортних закладів Моршина, входять також оздоровниці «Любінь Великий», «Немирів», «Розділ», «Львів» Львівської області, а також лікувальні оздоровчі заклади в Івано-Франківській області (санаторії «Черче», «Водоспад»), діють санаторії: ТзОВ «Санаторій для дітей з батьками «Пролісок», ДП«Санаторій Моршинський», «Санаторій «Мармуровий Палац», пансіонати «Динамо», «Зорецвіт», «Моршин», «Борис», готель «Дюк», МПП «Нік». Промисловість міста в основному представляють ВАТ «Моршинський завод мінеральних вод « Оскар» та ВАТ «Нова», яке здійснює продаж продукції ВАТ «Моршинський завод мінеральних вод «Оскар».
На околиці міста є родовища торф"яної грязі, що використовується для лікувальних ванн.

Список використаної літератури:
1. Варивода И.М. Моршин : путеводитель по всесоюз. здравнице / И. М. Варивода ; фото Н. С. Жебрака. - Львов : Каменяр, 1980. - 47 с. : 8 вкл. л.
2. Горбенко Ф.П. Курорт Моршин / Ф. П. Горбенко, С. Ю. Пилькевич. - 2-е изд., испр. и доп. - К. : Госмедиздат УССР, 1959. - 64 с. : ил.
3. Гоян Я. Моршин / Я. Гоян ; худож. Е. Удин ; фот.: М. О. Жебрак, В. Пылипьюк. - Львов : Каменяр, 1973. - 43, [18] с. : ил.
4. Ісаєвич Я.Д. Моршин / Я. Д. Ісаєвич, М. М. Левицький // Історія міст і сіл УРСР. В 26 т. / АН УРСР, Голов. ред. укр. рад. енцикл. - К. : УРЕ, 1968. Львівська обл. - С. 824-832 : фот. - Бібліогр. в підряд. прим.
5. Моршин // Географічна енциклопедія України. В 3 т. / відп. ред. О. М. Маринич. - К. : УРЕ ім. М.П. Бажана, 1990. - Т. 2. - С. 391. - Бібліогр. в кінці ст.
6. Моршин // Міста України : Інформ.-стат. довід. - К. : АВК-Росток, 2007. - С. 69.


Прочитано: 1508 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Мостиська Львівської області
Місто Жовква Львівської області
Місто Белз Львівської області
Місто Судова Вишня Львівської області
Місто Броди Львівської області
Місто Борислав Львівської області
Місто Бібрка Львівської області
Місто Буськ Львівської області
Місто Глиняни Львівської області
Місто Добромиль Львівської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.18 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7