Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Львівська область

Львівська область утворена 4 грудня 1939 р. Адміністративний центр - м. Львів.

Розташована у західній частині України. Рельєф області сформований з трьох географічних окраїн: Розточчя, Побужжя та Львівської височини. Розточчя - високий вал, що з'єднує Поділля з Люблінською височиною. В околицях Львова Розточчя має вигляд узгір'їв, порослих лісом, сильно порізаних глибокими долинами і ярами, які підіймаються до 400 м і тягнуться в напрямі з південного заходу на південний схід. Побужжя тягнеться на схід від Розточчя і має в околиці Львова назву Грядового Побужжя. Характеризується різнобіжними грядами, що пальцеподібно виступають з Розточчя на схід. Львівська височина утворює вище розташовану плоску рівнину, що простягається між південною частиною Побужжя, Опіллям, Львівсько-Люблінською депресією і південним кінцем Розточчя. На території області знаходиться Верхньодністровська улоговина.

Клімат помірно континентальний, з м'якою зимою з відлигами (середня температура січня -5оС) і теплим літом (середня температура липня - +18оС). Річна кількість опадів коливається від 600 мм на рівнині до 1000 мм в горах.

Станом на 01.01.2012 р. до Львівської області входило 20 районів, 44 міста, 34 селища і 1850 сіл. Населення області налічувало 2540,9 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 1544,8 тис. осіб, сільське - 996,1 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 36 міст Львівської області: Львів, Белз, Бібрка, Борислав, Броди, Буськ, Великі Мости, Винники, Глиняни, Городок, Добромиль, Дрогобич, Жидачів, Жовква, Золочів, Кам'янка-Бузька, Комарне, Миколаїв, Моршин, Мостиська, Перемишляни, Пустомити, Рава-Руська, Рудки, Самбір, Сколе, Сокаль, Старий Самбір, Стрий, Судова Вишня, Турка, Угнів, Хирів, Ходорів, Червоноград, Яворів.

У Львівській області на державному обліку перебуває 822 пам'ятки архітектури та містобудування національного значення, 7 пам'яток історії, 14 пам'яток археології, 7 історико-культурних заповідників.


Місто Перемишляни Львівької області

Місто Перемишляни Львівської області - районний центр, розташований на р. Гнилій Липі (притока Дністра) за 47 км на південний захід від обласного центру м. Львова та 486 км від м. Києва. Відповідно до статистичних даних останнього Всеукраїнського перепису населення (2001), кількість його мешканців складала 7499 осіб.


За однією із версій, назва міста походить від давнього імені Перемисл.
Вперше у документах про Перемишляни згадується в 1437 р. В пізніших документах XVI-XVII ст. Перемишляни згадуються як велике село, що в різний час належало польським магнатам Уляницьким, Поляновським, Куропатницьким та ін. Протягом XVI-XVII ст. воно потерпало від частих набігів татар, зокрема в 1515 р. татари істотно поруйнували Перемишляни з усіма його укріпленнями. В 1620 та 1626 рр. відбувались також дуже спустошливі напади татар. Приблизно в середині XVII ст. Перемишляни укріплені земляним валом і ровом, вони стають центром, де оселяються ремісники і дрібні торговці.
У 1623 р. Перемишляни отримали магдебурзьке право.
Наприкінці XVII ст. Перемишляни вже були укріпленим містом із земляними валами й ровами, про що свідчить Ульріх Вердум в 1671 р.
У 1690-х рр. в місті налічується вже близько сотні дворів. Основне заняття жителів - хліборобство. Займалися мешканці й ремеслами: ковальством, кушнірством, ткацтвом.
У середині ХІХ століття в місті було 372 двори з населенням 2922 особи. Більша частина земель Перемишлян належала графу Потоцькому (647 га із 1438 га землі).
Перемишляни входили до Золочівської округи, а після 1860 р. р. стають повітовим центром.
Перемишляни були заселені в основному поляками. Хоча були й єврейська та українська громади. У місті наприкінці ХІХ ст. діяла польська школа та приватна школа бджільництва.
У 1909 р. через місто була прокладена залізниця Львів - Потутори (Підгайці) що позитивно позначилось на економіці міста. Перемишляни стають одним із центрів лісозаготівлі.
Після Першої світової війни Перемишляни ввійшли до складу Польщі. Протягом серпня-вересня 1920 р. місто займала Червона армія, але після розгрому червоних кіннотників під Варшавою Польща закріплює ці землі за собою до 1939 р.
У роки Другої світової війни місто було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з 1941 р. до 23 липня 1944 р.
У післявоєнні роки в Перемишлянах розвивалася місцева промисловість, базою якої була переробка місцевої сировини. У місті працювали такі промислові підприємства: деревообробна артіль ім. Боженка, цегельно-черепичний завод, промкомбінат, електростанція, харчокомбінат, спиртовий завод, млин, маслоцех.
У 1959 р. переобладнано цегельний завод.
У жовтні 1960 р. на базі деревообробної артілі ім. Боженка була створена меблева фабрика, яка в 1963 р. стала філією Золочівського меблевого об"єднання.
У 1963 р. в місті було реконструйовано водопровід.
Наприкінці ХХ ст.. у місті діяли меблевий комбінат, завод «Модуль» Львівського виробничого об"єднання «Мікроприлад, цегельний і комбікормовий завод, завод продовольчих товарів, паркетний цех Золочівського меблевого об"єднання.
На території міста виявлені археологічні знахідки доби неоліту (ІІІ тисячоліття до н.е.) - досить великі за розміром землеробські поселення трипільської культури. На території самого міста та на околицях виявлено також глиняний посуд і знаряддя праці періоду бронзи (ІІ тисячоліття до н.е.) і ранньозалізного часу (І тисячоліття до н.е.), а також могильник перших століть н.е.

Список використаної літератури:
1. Баран В.Д. Перемишляни / В. Д. Баран, А. В. Понежа // Історія міст і сіл УРСР. В 26 т. / АН УРСР, Голов. ред. УРЕ. ­ К., 1968. ­ Львівська область. ­ С. 540­549 : фот.
2. Коваль А.П. Знайомі незнайомці : походження назв поселень України / А. П. Коваль. ­ К. : Либідь, 2001. ­ 302 с : іл.
3. Панченко В.О. Гербівник міст України / В. О. Панченко. - К. ; Нью­Йорк : Вид­во М. П. Коць, 1996. ­ 179 с. : герби.
4. Перемишляни // Географічна енциклопедія України. В 3 т. / відп. ред. О. М. Маринич. ­ К., 1993. ­ Т. 3. ­ С. 20.
5. Перемишляни = Peremyshlyany : місто, район. центр Львів. обл. // Герби міст України, (XIV ­ I пол. XX ст.) = The emblems of Ukrainian towns, (14­th ­ first half of 20­th century) : наук.­попул. вид. / А. Б. Гречило, Ю. К. Савчук, І. І. Сварник. ­ К., 2001. ­ С. 277 : герби.
6. Перемишляни // Міста України : інформ.­стат. довід. ­ К., 2007. ­ С. 80.


Прочитано: 2026 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Мостиська Львівської області
Місто Жовква Львівської області
Місто Белз Львівської області
Місто Судова Вишня Львівської області
Місто Броди Львівської області
Місто Борислав Львівської області
Місто Бібрка Львівської області
Місто Буськ Львівської області
Місто Глиняни Львівської області
Місто Добромиль Львівської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.17 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7