Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Івано-Франківська область

Івано-Франківська область утворена в 1939 р. після приєднання цих земель до складу Української РСР. Область є одним з найбільш густонаселених і давно освоєних регіонів України.  Адміністративний центр - м. Івано-Франківськ.

Розташована у Західній Україні на стику двох великих природно-географічних підрозділів - Східноєвропейської рівнини та Карпат. Має різноманітний рельєф і поділяється на райони, які відмінні між собою геологічною будовою, різницею висот над рівнем моря, флорою і фауною.

Поверхня області доволі різнорідна. У її західній частині розташовані гори Карпати, що підрозділяються на гірські масиви Горгани і Чорногора, уздовж північно-східного краю яких простирається 30-60-кілометрова смуга Передкарпатської височини або передгір'я, обмежена з другої сторони долиною Дністра. Південна частина області - Опілля, що є північно-західним краєм Подільської височини (абсолютні висоти до 430 м). Головні водні артерії області - Дністер і Прут зі своїми численними притоками Бистрицею, Гнилою Липою, Лімницею, Пістинькою, Черемошем та ін.

Клімат помірно континентальний. У рівнинній частині зима м'яка (середня температура січня -4оС), літо тепле (середня температура липня +19оС). У гірській частині клімат значно суворіший - середня температура січня -6оС, липня +16оС. Річна кількість опадів змінюється від 600-800 мм (Прикарпаття) до 1400 мм (Карпати) і більша їхня частина, відповідно 73% і 65%, припадає на теплий період року.

За статистичними даними станом на 01.01.2012 р. до Івано-Франківської області входило 14 районів, 15 міст, 24 селища і 765 сіл. Населення області налічувало 1380,1 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 597,7 тис. осіб, сільське - 782,4 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 14 міст Івано-Франківської області: Івано-Франківськ, Болехів, Бурштин, Галич, Городенка, Долина, Калуш, Коломия, Косів, Надвірна, Рогатин, Снятин, Тисмениця, Тлумач.

На території Волинської області знаходяться 3947 об'єктів архітектурно-культурної спадщини, з них 162 - національного значення.


Місто Долина Івано-Франківської області

Місто Долина Івано-Франківської області - районний центр, розташований на р. Сивці (притока Дністра) за 58 км від обласного центру м. Івано-Франківська та 561 км від м. Києва. Відповідно до статистичних даних останнього Всеукраїнського перепису населення (2001), кількість його мешканців складала 20969 осіб.




За переказом, територія міста належала князеві, який наказав вирубати навколишній ліс і оселився в долині біля соляних джерел. Від місця виникла й назва.
Місто виникло приблизно в другій половині Х ст. Заселення цих земель було певною мірою зумовлене наявністю покладів солі серед густих лісів. Люди, які переселялися сюди, вирубували ліс і споруджували житла. Тут було збудовано Вознесенський монастир.
Наприкінці ХІІ ст. на цьому місці виникло поселення, жителі якого видобували сіль, займалися землеробством і скотарством.
На горі Знесіння (458 м над рівнем моря; з неї проглядається вся стара частина міста) був збудований Вознесенський монастир ЧСВВ (не зберігся; нині там каплиця), у якому монах Теоклій у 1112 р. розпочав писати своєрідний літопис Долини (оригінал не знайдений; у пам»ятній книзі долинських солеварень зберігся переклад німецькою мовою, зроблений писарем долинської гміни Т. Білецьким). Проаналізувавши цей документ, львівський дослідник початку ХХ ст. Ф. П"єтрак зробив висновок про те, що роком відкриття соляних джерел, а отже й заснування міста, є 979.
У середині XIV ст. Долину захопили польські магнати. З XV ст. містечко стало адміністративним центром староства.
У 1525 р. на клопотання жителів Долині було надано магдебурзьке право.
Протягом XVI-XVII ст. містечко неодноразово зазнавало нападів татарських орд. Для його оборони було збудовано замок, насипано вали, залишки яких збереглися біля гори Замчища. Щоб підняти місто з руїн, король Сигізмунд ІІІ надав йому привілей, яким дозволялося будівництво млина на р. Тур"я (нині Тур"янка, протікає повз долинне озеро).
У роки Національно-визвольної війни 1648-1654 рр. мешканці міста підтримали повстанські війська.
За першим поділом Польщі (1772 р.) Долина опинилася під владою Австрії (від 1867 р. - Австро-Угорщина). Розпорядженням губернатора від 8 червня 1791 р. у міста відібрані привілеї і документи, що свідчили про приналежність Долини до розряду міст. Одночасно було заборонено використовувати титул «вільне королівське місто». Лише через кілька десятків років місту повернули магістрат.
Наприкінці XVIII - на початку ХІХ ст. у Долині працювали солеварні, лісопилка, цегельня, ткацька майстерня.
У 1875 р. через місто було прокладено залізницю Стрий-Станіслав (нині - Івано-Франківськ), що сприяло розвитку промисловості.
У 1886 і 1898 рр. внаслідок пожеж містечко зазнало значних руйнувань. Так, солеварню було відбудовано лише в 1900 р.
У 1904 р. було розпочато будівництво школи (нині гімназія), у 1905 р. споруджено новий залізничний вокзал, у 1913 р. - електростанцію.
У роки Першої світової війни місто було пограбоване австрійськими військами. У 1919 р. Долина опинилася під владою Польщі.
У вересні 1939 р. містечко увійшло до складу УРСР. У 1940 р. Долина стала районним центром (до 1962 р. і від 1963 р.).
У 1940 р. тут введено в експлуатацію два цегельні заводи, шахту «Новичка», організовано артіль «Червона України», було розширено сіль завод, відремонтовано шахту «Барбара».
У роки Другої світової війни місто було окуповане спочатку угорськими фашистами, а згодом - німецько-фашистськими загарбниками в період з 1 липня 1941 р. до 31 липня 1944 р.
У повоєнний період було відновлено роботу залізничної станції, ліспромкомбінату, сільзаводу, нафтопромислу, електростанції, водопроводу, маслозаводу, було створено промисловий комбінат і артілі.
У 1950 р. на спорудженій нафтовій вишці почався видобуток нафти. У 1952 р. розпочало роботу нафтопромислове управління «Долинанафта». У 1958 р. відкрито ще три родовища нафти. У містечку створено Болехівську контору розвідувального буріння.
У 1959 р. почала працювати будівельна база, розпочато будівництво заводу залізобетонних виробів і конструкцій, асфальтобетонного комбінату.
Протягом 1960-1966 рр. у Долині збудовано газопереробний завод.
У 1960-х рр. у місті діяли районна, міська та дитяча бібліотеки, клуби нафтовиків та заводу залізобетонних виробів і конструкцій тощо.
Наприкінці ХХ ст. у місті працювали нафтодобувне управління «Долинанафтогаз», газопереробний, два заводи залізобетонних виробів і конструкцій, молочний, солеварний, сокоекстрактний, цегельний заводи, хлібокомбінат, швейна і бавовнопрядильна фабрики, швейне виробниче об"єднання.
На початку ХХІ ст. у Долині працювали нафтогазодобувне управління, газопереробний завод, тампонажне управління, підприємство з ремонту свердловин і спецтранспортних послуг, завод залізобетонних виробів, деревообробний завод, фабрики з пошиття швейних виробів та ін. Діяли Долинський краєзнавчий музеї «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів, Будинок техніки нафтовиків, Народний дім, кінотеатр тощо.









Список використаної літератури:
1. Бондар Б.М. Долина / Б. М. Бондар // Енциклопедія Сучасної України / НАН України, Наук. т-во ім. Т. Г. Шевченка, Ін-т енциклопед. дослідж. НАН України. - К. : Ін-т енциклопед. дослідж. НАН України, 2008. - Т. 8. - С. 218-219 : іл. - Бібліогр. в кінці ст.
2. Долина // Географічна енциклопедія України. В 3 т. / редкол.: О. М. Маринич [та ін.]. - К. : УРЕ ім. М. П. Бажана, 1989. - Т. 1. - С. 251.
3. Долина // Міста України : інформ.-стат. довід. / впорядкув. О. Панасенко. - К. : АВК-Росток, 2007. - С. 34.
4. Долина, город // Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР : (ил. справ.-кат.). В 4 т. / Госстрой УССР, Укрпроектреставрация, КиевНИИТИ. - К. : Будівельник, 1985. - Т. 2. - С. 230 : ил.
5. Коваль А.П. Знайомі незнайомці : походження назв поселень України / А.П.Коваль. - К. : Либідь, 2001. - 302 с : іл. - Бібліогр.: с. 282.
6. Федорів О.Я. Івано-Франківськ та область : стислий путівник / О. Я. Федорів. - Х. : Біблекс, 2008. - 319 с. : іл., мапи. - (Кишеньковий гід). - Бібліогр.: с. 314-315.


Прочитано: 3025 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Тисмениця Івано-Франківської області
Місто Косів Івано-Франківської області
Місто Галич Івано-Франківської області
Місто Рогатин Івано-Франківської області
Місто Тлумач Івано-Франківської області
Місто Снятин Івано-Франківської області
Місто Болехів Івано-Франківської області
Місто Бурштин Івано-Франківської області
Місто Городенка Івано-Франківської області
Місто Яремче Івано-Франківської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.15 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //