Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Вінницька область

Вінницька область утворена 27 лютого 1932 р. Адміністративний центр - м. Вінниця.

Розташована у центральній частині України. Територія області знаходиться у межах Подільської і Придніпровської височин, що становлять собою хвилясту лесову рівнину (абсолютні висоти 200-362 м), нахилену в південно-східному напрямку. Рівнина поцяткована численними глибоко врізаними (до 60-130 м) долинами великих рік Дністра, Південного Бугу та їхніми численними притоками.

Клімат помірно континентальний, з м'якою зимою (середня температура січня -5оС) і теплим вологим літом (середня температура липня +19оС). Кількість опадів, три чверті яких припадає на літній період, становить 480-590 мм на рік.

Станом на 01.01.2012 р. до Вінницької області входило 27 районів, 18 міст, 29 селищ і 1466 сіл. Населення області налічувало 1634,2 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 815,8 тис. осіб, сільське - 818,4 тис. осіб, що свідчить про практично рівномірне розселення міського і сільського населення.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 13 міст Вінницької області: Вінниця, Бар, Бершадь, Гайсин, Жмеринка, Іллінці, Могилів-Подільський, Немирів, Погребище, Тульчин, Хмільник, Шаргород, Ямпіль.

У Вінницькій області на державному обліку перебуває 1434 пам'ятки археології, з них 14 - національного значення; 1798 пам'яток історії, з них 5 - національного значення; 640 пам'яток архітектури та містобудування, з них 167 - національного значення; 201 пам'ятка монументального мистецтва, з них 3 - національного значення.

На території Вінницької області збереглися давньослов'янські печерні храми, різностильові (у т.ч. оборонні) православні, католицькі, іудейські культові споруди XVI-ХХ ст. Від фортечних будівель, яких тут була значна кількість, до наших днів збереглися перебудовані фрагменти (вежі, мури) та залишки земляних валів і ровів. Громадські споруди представлені різноманітними і численними палацами та садибними будівлями, адміністративними будинками, парковими спорудами і пам'ятками XVIII-ХХ ст.


Місто Ямпіль Вінницької області

Місто Ямпіль Вінницької області - районний центр, розташований на лівому березі р. Дністра при впадінні в нього р. Русави за 124 км від обласного центру м. Вінниці та 338 км від м. Києва. Відповідно до статистичних даних останнього Всеукраїнського перепису населення (2001), кількість його мешканців складала 11651 особа.

Назва, ймовірно, походить за місцем у ямі, у западині порівняно з сусіднім старовинним м. Тихомелем, яке стояло нагорі. За іншою версією, князь Януш, єпископ Віленський, назвав місто Янушпілем. Згодом ця назва трансформувалася на Янпіль, а далі - на Ямпіль.
Згідно з історичними джерелами, в XVI ст. Ямпіль вважався одним із значних торговельних центрів України. Це був єдиний на Поділлі осередок розвитку каменетесального промислову. Розвивався також деревообробний промисел.
Після укладання Люблінської унії Ямпіль увійшов до Брацлавського воєводства. Містечко належало магнатам Замойським. Близько 1600 р. тут збудовано замок. Основним заняттям населення було хліборобство, а також торгівля.
У роки Національно-визвольної війни 1648-1654 рр. Ямпіль був одним із центрів, де збиралися охочі взяти участь у повстанні. Після поділу України на полки Ямпіль як сотенне містечко увійшло до складу Могилівського, а згодом - Брацлавського полку.
Після приєднання Правобережної України до Російської імперії (1793 р.) Ямпіль у 1795 р. став повітовим містечком Брацлавського намісництва (згодом - Подільської губернії). У 1817 р. в містечку працювали невеликі мануфактури: суконна, панчішна, екіпажна. Основним заняттям населення було хліборобство, розвивалося виноградарство та дрібні промисли.
Дрібні підприємства з"явилися в Ямполі у другій половині ХІХ ст.: пивоварня, водяні млини, крупорушки, друкарня, різні майстерні.
У роки Першої світової (1914-1918 рр.) і Громадянської (1918-1920 рр.) воєн у місті неодноразово змінювалася влада. У червні 1920 р. у Ямполі встановлено радянську владу.
У 1926 р. у Ямполі діяли три електростанції, масло- та плодоконсервний заводи, млинокомбінат, хлібоприймальний пункт, артіль побутового обслуговування. У 1930 р. було споруджено МТС.
У роки Другої світової війни містечко було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з 17 липня 1941 р. до 17 березня 1944 р. Під час окупації на території Ямполя діяла підпільно-партизанська організація.
У повоєнні роки було відновлено роботу масло- та плодоконсервного роботу, МТС.
У 1970-х рр. у місті працювали завод калібрування кукурудзи, маслозавод, консервний завод, завод будівельних матеріалів, комбікормовий завод, дві ремонтно-будівельні дільниці, лісомеліоративна станція, відділення «Міжколгоспшляхбуду», пересувна механізована колона.
Наприкінці ХХ ст. у Ямполі працювали консервний, комбікормовий, маслоробний, приладобудівний заводи, завод продовольчих товарів, хлібоприймальне підприємство, кар"єроуправління будівельних матеріалів, лісомеліоративна станція. Діяли історико-краєзнавчий музей і музей образотворчого мистецтва.
Список використаної літератури:
1. Зуб Л. Ямпіль : путівник / Л. Зуб. - Одеса : Маяк, 1982. - 38 с., 8 арк. іл.
2. Кругляк Ю.М. Ім"я вашого міста : походження назв міст і селищ міськ. типу Укр. РСР / Ю. М. Кругляк. - К. : Наук. думка, 1978. - 151 с. - Бібліогр.: с. 148-151.
3. Ямпіль // Географічна енциклопедія України. В 3 т. / редкол.: О. М. Маринич [та ін.]. - К. : УРЕ ім. М. П. Бажана, 1993. - Т. 3. - С. 464. - Бібліогр. в кінці ст.
4. Ямпіль // Міста України : інформ.-стат. довід. / впорядкув. О. Панасенко. - К. : АВК-Росток, 2007. - С. 118.
5. Ямпіль // Українська радянська енциклопедія. У 12 т. / голов. редкол.: М. П. Бажан (голов. ред.) [та ін.]. - Вид. 2-ге. - К. : Голов. ред. УРЕ, 1985. - Т. 12. - С. 508.


Прочитано: 2452 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Бар, Вінницької області
Місто Липовець Вінницької області
Місто Гнівань Вінницької області
Місто Шаргород Вінницької області
Місто Бершадь Вінницької області
Місто Гайсин Вінницької області
Місто Жмеринка Вінницької області
Місто Іллінці Вінницької області
Місто Калинівка Вінницької області
Місто Козятин Вінницької області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.17 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7