Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Бібліотечний клуб

Історія малих міст України: місто Жовква Львівської області

 

9 вересня 2010 р. в читальному залі Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного відбулося перше осіннє засідання бібліотечного клубу «Національні святині» в рамках проекту «Історія малих міст України», присвячене місту Жовква Львівської області.

 Відкрила засідання бібліотечного клубу, заступник директора бібліотеки Ольга Пацеля. Вонарозповіла про місто Жовкву, районний центр Львівської області, що знаходиться за 27 км від Львова. Відповідно до останнього перепису населення (2001) у місті проживало 13474 мешканців. Історична частина міста розташована на підвищеній гряді, біля підніжжя гори Гарай (150 м над рівнем моря).

Свою історію Жовква розпочинає від давньоруського поселення Винники (1368), згадка про яке зустрічається у Галицько-Волинському літописі. У 1560 р. власник поселення Андрій Висоцький подарував маєтки белзькому воєводі- Станіславу Жолкевському. Винники, що були розташовані на торговому шляху Галичина-Львів-Белз-Холм, швидко розвивалися. Незабаром Станіслав Жолкевський, коронний гетьман, син воєводи, отримує поселення у спадок (1588) і закладає тут місто (1594), починаючи з будівництва замку. Документом, що визначає народження і статус міста, є королівський привілей (1603), наданий Зигмунтом III на право назвати місто «Жовква». Цією ж грамотою місту було надано Магдебурзьке право.

На початку ХVII ст. місто-фортеця Жовква забудовувалося на основі регулярного плану за прямолінійним принципом і мало форму неправильного семикутника з ринковою площею. Був закладений сад «Звіринець» (1606). Мешканці нового міста мали вільне віросповідання, цехові права, право на заробітки. Особливого розквіту Жовква досягла після призначення Станіслава Жолкевського канцлером Речі Посполитої (1618), але у 1620 р. він вмирає. Наступними володарями міста стали Даниловичі (1625) завдяки дочці Станіслава Жолкевського - Софії, дружині російського воєводи Яна Даниловича. Далі спадкоємцями маєтків Жовкви стала сім"я Собєських (1637-1740). Дочка Даниловичів - Теофіля, дружина Якуба Собєського. ЇЇ син - Ян ІІІ Собєський, обраний королем Польщі (1674), розширив і прикрасив місто, що стає одним з найбагатших польських міст. Пізніше Жовква переходить у власність Радивилів, а у 1787 р., після смерті останнього з нащадків, Домініка, маєтки розпродаються з аукціону. Місто поступово занепадає, хоча і є центром Жовківського циркулу (повіту).

Вже за часів радянської влади у 1951 р. місто перейменовують на Нестеров і до 1991 р. воно носить ім"я російського пілота, штабс-капітана Петра Нестерова, який загинув під Жовквою під час Першої світової війни у 1914 р.

Сучасне місто володіє цінними пам"ятниками, з метою збереження яких у 1977 р. у Жовкві був створений історико-архітектурний заповідник.

Одним з архітектурних пам"яток міста є Жовківський замок, який виконаний у стилі ренесансу і являє собою зразок замків рівнинного характеру. У його плануванні застосовані принципи середньовічної фортифікаційної системи, яка включала в себе штучні і природні засоби захисту. Квадратний у плані, замок фланкований чотирма кутовими триярусними п"ятигранними вежами, з"єднаними критими галереями з двоярусними замковими спорудами, з великим внутрішнім двором. Роботи над фортифікаційною системою тривали протягом 1613-1626 рр. У міських стінах було чотири брами: головні - Глинська та Львівська, другорядні - Звіринецька і Туринецька. До наших днів дійшли Глинська та Звіринецька брами. Прямокутні у плані, увінчані фронтоном, вони побудовані з цегли, мають один арочний наскрізний проїзд.

З Жовківським замком пов"язано багато імен історичних постатей. Відомий історик, Садок Баронч висунув версію про народження тут українського гетьмана Богдана Хмельницького, оскільки його батько Михайло Хмельницький був на службі у королівського гетьмана Жолкевського (1595). Тієї ж думки дотримувався український історик Іван Крип"якевич. У Жовкві перебував гетьман Петро Дорошенко (1672), шведський король Карл XII і російський цар Петро I. (1700-1721), український гетьман Іван Мазепа (1707). Міські вежі і мури, свідки тих історичних подій, до сьогоднішнього дня збереглися фрагментарно. Добре збереглися тільки дві вежі: одна в західній частині міста біля Глинської брами (розібрана у 1960 р., відтворена у 1990-х рр.), друга - кругла башта, що фланкує західний кут оборонної міської стіни при Домініканському монастирі.

Унікальним пам"ятником є Парафіяльний костел Св. Лаврентія (1606-1623), зведений архітекторами П.Щасливим і А. Прихильним в ренесансному стилі на площі Ринок (Жовківська площа Ринок по досконалості архітектурного стилю є однією з найкрасивіших історичних площ Європи). Костел - твір вишуканого ренесансного стилю, мав сім вівтарів і багату бібліотеку. Костел став усипальницею сімей Жолкевських, Даниловичів, Собєських. У 1989 р. храм повернуто римо-католицькій громаді.

Ще один костел Св. Лазаря (1624) у Львівському передмісті Жовкви. У 1627 р. дочка Станіслава Жолкевського, Софія, заснувала при костелі богадільню. Невеликий костел має досить рідкісну для Галичини форму ротонди. З 1861 р. тут знаходився монастир феліціянок. У 1939 р. костел був закритий. Наразі у костелі правлять службу представники української автокефальної православної церкви.

Привертає увагу своєю архітектурою та історією зведення барочний комплекс оборонного монастиря оо. Домініканців (1653-1655). За модель було взято один з костьолів Неаполя. Він був побудований замість попереднього дерев"яного коштом і за ідеї Теофілі з Даниловичів Собєської, онуки гетьмана Станіслава Жолкевського - матері короля Яна III Собеського, як пам"ять про сина Марка, який загинув під містом Батогом (1652). У 1994 р. костел передано українській греко-католицькій громаді і освячено як церкву св. Йосафата. Архітектура монументальної базиліки підкорює своєю величчю і досконалістю пропорцій. Фасади багато декоровані майстерним білокам"яним різьбленням, який доповнює скульптурна пластика. Стіни покриті розписами пензля Карла Політінського (1913). У костелі поховані старший брат короля Яна III Собєського - Марк (у каплиці Св. Домініка) і Теофіля Собєска, його мати (у каплиці Св. Яцентія). На їхніх похованнях були встановлені мармурові надгробки роботи скульптора Андрія Шлютера (1694). У монастирі до Другої світової війни зберігався портрет Теофілі кисті Мартіно Альтомонте. З 1998 р. реставрацію старого архітектурно-художнього облаштування ведуть польські реставратори.

Однією з домінант Жовкви є монастир оо. Василіян з кам"яною церквою Різдва Христового, зведеною у1682-1690 рр. неподалік від площі Ринок. Кам"яна церква Різдва Христового була розміщена поруч зі старою дерев"яною, побудованою у 1612 р. (згоріла у 1691 р.). Іконостас церкви виконав жовківський іконописець І. Руткович (1697-1699). У 1721-1730 рр. побудована башта-дзвіниця в стилі бароко, яка є головним входом до монастиря. У 1895 р. тут закладено друкарню. У 1902-1907 рр. церква перебудована за проектом Е. Ковача. Розписана у 1911-1939 рр. Ю. Буцманюком у стилі українського модерну. У 1952 р. монастир було закрито. Повернуто монастир з друкарнею ордену оо. Василіян у 1990-1994 рр. Церква Різдва Христового переосвячена на Пр. Серця Ісусового.

Історія Жовківської синагоги починається за часів Станіслава Жолкевського, пізніше Ян III Собєський дає іудеям привілей на будівництво кам"яної синагоги. Зведена у 1692-1700 рр. у межах міських мурів, у північній частині, належить до найцінніших ренесансних споруд Галичини. Вона є найбільшою у Європі такого роду спорудою в стилі ренесансу. У Тель-Авіві побудовано декілька синагог, подібних жовківській синагозі (Нью-йоркський фонд світових пам"яток включив її до програми «100 пам"яток світу, що знаходяться у загрозливому стані»).

Дерев"яна церква Різдва Пр. Богородиці (1705) знаходиться у передмісті Винники, на кладовищі. Архітектурне і пластичне рішення пам"ятника характерно для церков того часу і регіону. Бароковий іконостас виконаний у 1708-1710 рр. жовківським теслею Кунашом, а церковний живопис відносять до школи І. Рутковича. У 1993 р. церква відновлена, а в 1995-1996 рр. відреставрований іконостас.

Оригінальна дерев"яна Троїцька церква у Львівському передмісті привертає увагу скульптурною пластикою. Вона побудована коштами парафіян і королевича Костянтина Собєського (1720) на місці згорілої (1718), належить до видатних творів галицької школи народної архітектури. У церкві встановлено п"ятиярусний майстерно вирізаний іконостас (1729), авторство приписується місцевому умільцю Ігнатію Стобенському. На стінах зберігся поліхромний живопис XVIII ст. У 1976-1981 рр. церква була скрупульозно відреставрована за керівництва архітекторів Б. Кіндзельського та І. Могитича.

Міська ратуша побудована (1926-1932) на колишніх казематах надвірної варти короля за проектом львівського архітектора Б. Віктора, привертає увагу високою бароковою вежею, де на центральній частині знаходиться герб міста.

При початковій забудові Жовкви був використаний поширений у Середньовіччі містобудівний прийом, коли всі будинки мали не тільки рівну ширину і рівну кількість вікон (по три), але й схожу архітектуру фасадів. Час не пошкодував будівель городян, але майже два десятки з них збереглися до наших днів і охороняються, як пам"ятки цивільної архітектури (переважна більшість з них сконцентрована на площі Ринок).

На заході виступила Тетяна Трегубова, кандидат архітектури, Лауреат Державної премії України в галузі архітектури, яка розповіла про своє враження від відвідування міста і поділилася деякими своїми спостереженнями щодо архітектурного надбання Жовкви, а також про те, як на її думку, потрапив до України стиль ренесанс. Вона зазначила, що перші прояви цього стилю в архітектурі України виникли у першій половині ХVI ст. у Львові, де працював будівельний цех, у складі якого значилися архітектори, які працювали у стилі ренесанс і були родом з Північної Італії, осіли у Львові, звідти і поширилися Україною архітектурні віяння ренесансу. Жовква не стала винятком.


Віктор Вечерський, кандидат архітектури, Лауреат Державної премії України в галузі архітектури,автор значної кількості видань з архітектурної тематики, говорив про місто, яке зберегло видатний пам"ятник - ренесансний костел Св. Лаврентія, порівнюючи його з польськими костелами, зазначив, що рівень архітектури та автентичності костелу безперечний, те ж саме можна сказати і про Жовківський замок. Послався на свою книгу «Замки і фортеці України», де можна прочитати про міські укріплення Жовкви. Акцентував увагу на пам"ятнику дерев"яної архітектури - Троїцькій церкві, яка буде представлена на внесення до всесвітнього списку культурної спадщини ЮНЕСКО у спільній Українсько-Польській номінації. Уточнив, що цей пам"ятник дерев"яної архітектури знаходиться на балансі Державного історико-архітектурного заповідника «Жовква», завдяки чому збережено автентичність і хороший стан пам"ятника. Розповів присутнім про сучасне законодавство, що забезпечує роботу та розвиток заповідників в Україні, а саме про «Генеральний план розвитку заповідника». Такий план з розвитку заповідника «Жовква» був розроблений за керівництва Миколи Бевза, завідувача кафедри реставрації та реконструкції архітектурних комплексів архітектурного факультету Львівського національного університету «Львівська політехніка». Сказав про те, що у НДІ пам"яткоохоронних досліджень завершена робота над монографією, що присвячена генеральним планам розвитку заповідників, яку до кінця року планується видати. Також інститутом готується нормативний документ «Порядок розробки та затвердження генерального плану розвитку заповідника».

Завершуючи захід, Ольга Пацеля розповіла присутнім про книжкову виставку, підготовлену співробітниками ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, яка розкрила історію міста Жовква Львівської області та його унікальні пам"ятки.

Сьогодні колишнє королівське місто-фортеця Жовква демонструє найбільш збережений, можливо, у всій Галичині, архітектурний ансамбль культово-фортифікаційних і громадських споруд, ще раз звертаючи увагу суспільства на необхідність зберігати культурну спадщину нашого народу.

Фотогалерея:

«Історія малих міст України: місто Жовква Львівської області.»


Прочитано: 3863 раз
Дополнительно на данную тему:
Історія малих міст України: місто Кодима Одеської області
М.М. Жербін: будівельник і композитор
Історія малих міст України: місто Збараж Тернопільської області
Творча зустріч з українським кінорежисером В.І.Соколовським
Видатні українські будівельники ХХ століття: М.Д. Плєхов (1902-1968), Г.Я. Слободяник (1902-1972), Б.В.Стєфанов (1902-1986)
М.М. Дьомін (1903-1988): архітектор – містобудівник – реставратор
Засідання Вченої ради Академії будівництва України, присвячене 100-річчю від дня народження українського будівельника Михайла Сергійовича Буднікова
Історія малих міст України: місто Бар Вінницької області
Історія малих міст України: місто Хотин Чернівецької області
Історія малих міст України: місто Глухів Сумської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.18 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7