Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Ц - Ш

Шпара Петро Юхимович (1904–1988)

Петро Юхимович Шпара - відомий український архітектор, член Спілки архітекторів СРСР (з 1934), професор кафедри архітектури Харківського інституту інженерів комунального господарства.





П. Шпара народився 9 січня 1904 р. в с. Іванківцях Хмельницької області в бідній селянській родині. Початкову освіту здобув у місцевій школі. З дитинства захоплювався малюванням.
У 1922 р. вступив на робітничий факультет Кам"янець-Подільського промислового училища.
Протягом 1923-1930 рр. навчався на архітектурному факультеті Київського архітектурного інституту. Навчався в майстерні відомого українського архітектора П. Альошина.
У 1928-1929 рр. студент П. Шпара був направлений на будівництво Бесарабської сільськогосподарської комуни імені Г. Котовського в містечку Ободівці Вінницької області. Тут він розробив та втілив у життя перший проект, який отримав премію на Всеукраїнському конкурсі на найкращі будівлі для колгоспів.
Після завершення інституту (1930 р.) архітектора направили на роботу в м. Харків, де він увійшов до складу авторського колективу проектувальників найбільшого на той час житлового масиву «Новий Харків» для Харківського тракторного заводу (керівник П. Альошин). За первинним планом масив «Новий Харків» мав бути містом-супутником, відділеним від міської межі великим зеленим масивом Харківської селекційної станції. У 1960-1970-х рр. ці землі забудовані житловим масивом «Селекційна станція».
П. Шпара працював у Воєнпроекті головним інженером відділу капітального будівництва авіаційного заводу, де здійснив реконструкцію підприємства, запроектував і побудував клуб-їдальню на 300 місць, брав участь у проектуванні нового великого авіаційного заводу.
Працював у Діпромісті, де брав участь у проектуванні міст Жданова (нині м. Маріуполь Донецької області) та Чернігова.
У 1930-1935 рр. працював викладачем Харківського інституту інженерів комунального господарства.
У 1934-1935 рр., після перенесення столиці України з Харкова до Києва, колишню будівлю Всеукраїнського центрального виконавчого комітету (ВУЦВК) передано місту. Її вирішили перебудувати на Палац піонерів та школярів. Керівником авторської групи архітекторів було призначено П. Шпару.
У 1940 р. за його проектом зведено триповерхову будівлю школи (у співавторстві з Н. Лінецькою).
З початком Другої світової війни за розпорядженням Міністерства оборони СРСР П. Шпара брав участь у маскуванні аеродромів та особливо відповідальних об"єктів оборонного призначення. За спогадами архітектора, найбільшою містобудівною планувальною роботою на початку війни було проектування та будівництво в лісах поблизу Святогірська своєрідного земляного містечка, розрахованого на стрілецький полк. Згодом організацію архітекторів, в якій працював П. Шпара, евакуювали до м. Астрахані. У 1943 р., після визволення м. Харкова, його направлено в першу столицю України для підготовки до відновлення міста. У роки повторної окупації м. Харкова у березні-травні 1943 р. працював спочатку в м. Бєлгороді, а згодом у Старому Осколі та Воронежі. Наприкінці травня П. Шпара направлений у м. Москву, де здійснював технічний нагляд за будівництвом будинків на Фрунзенській набережній, які будувалися за проектами архітектора Л. Руднєва. У серпні 1943 р. повернувся у звільнений Харків.
У повоєнні роки працював над відновленням та реконструкцією зруйнованих корпусів колишньої Військово-господарської академії на навчальний заклад з будівництвом нового центрального 15-поверхового корпусу (у співавторстві).
Брав участь у реконструкції Будинку судової палати та окружного суду (зведений у 1889-1902 рр. за проектом архітекторів О. Бекетова, Ю. Цауне, В. Хрустальова).
У 1955-1965 рр. П. Шпара працював на посаді головного архітектора м. Харкова. У цей час він проводив значні роботи з відновлення та реконструкції м. Харкова, регулювання одноповерхової індивідуальної та малоповерхової забудови, проектування та будівництва великих житлових масивів, а також розробки генерального плану міста. За організаційної та творчої участі архітектора було здійснено забудову житлового масиву Павлове поле.
У 1964 р. П. Шпара повернувся до викладацької роботи в Харківському інституті інженерів комунального господарства.
Серед проектів архітектора: проектування та будівництво навчального корпусу адміністративного комплексу на базі недобудованої споруди колишнього Будинку кооперації на пл. Дзержинського в м. Харкові (автори - академік О. Дмитрієв, О. Мунц; згодом - Академія імені Говорова), проект 6-9-поверхового житлового 100-квартирного будинку на кільцевій магістралі в м. Харкові (за консультації академіка О. Бекетова), проект 5-поверхового житлового будинку на 50 квартир у пров. Самокиша в м. Харкові, проект реконструкції та реставрації Будинку колишніх судових установ на пл. Руднєва в м. Харкові (автор - академік О. Бекетов), реконструкція та реставрація фасадів у стилі модерн колишнього готелю «Асторія» у м. Харкові (у співавторстві з В. Дюжих), реконструкція будинку під Будинок офіцерів у м. Курську, проект адміністративної будівлі в Архангельську, проект санаторію в блакитній затоці Симеїзу (у складі авторського колективу), проект реконструкції та надбудови житлового будинку на вул. Сумській, 77/79, нові будинки на вул. Весніна в м. Харкові (за участі архітектора М. Євтушенка), будинок на вул. Сумській, 48 у м. Харкові (за участі П. Арешкіна) тощо.
Помер П. Шпара в 1988 р. у м. Харкові.

Список використаної літератури:
1. Тюльпа Л.М. Зодчий, ученый, педагог / Л. М. Тюльпа, В. И. Марчуков // Строительство и архитектура. - 1984. - № 1. - С. 30-31.
2. Шишкина Н. Юбилей главного архитектора Харькова / Н. Шишкина // Строительство и архитектура. - 1964. - № 3. - С. 18.
3. Шпара П. Записки архитектора / П. Шпара. - К. : Будивэльнык, 1988. - 88 с. : ил.


Прочитано: 3267 раз
Дополнительно на данную тему:
Чмутіна Наталія Борисівна (1912–2005)
Штейнберг Яків Аронович (1896–1982)
Шлейфер Павло Іванович (1814–1879)
Шіле Олександр-Петро-Адріан Якович (1830–1897)
Шлейфер Георгій Павлович (1855–1913)
Шпара Ігор Петрович (1936-2016)
Цибульський Юліуш Кароль (1859–1924)
Шинкаренко Олена Борисівна (1920–?)
Штолько Валентин Григорович
Шовкуненко Олексій Олексійович

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.16 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //