Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Львівська область

Львівська область утворена 4 грудня 1939 р. Адміністративний центр - м. Львів.

Розташована у західній частині України. Рельєф області сформований з трьох географічних окраїн: Розточчя, Побужжя та Львівської височини. Розточчя - високий вал, що з'єднує Поділля з Люблінською височиною. В околицях Львова Розточчя має вигляд узгір'їв, порослих лісом, сильно порізаних глибокими долинами і ярами, які підіймаються до 400 м і тягнуться в напрямі з південного заходу на південний схід. Побужжя тягнеться на схід від Розточчя і має в околиці Львова назву Грядового Побужжя. Характеризується різнобіжними грядами, що пальцеподібно виступають з Розточчя на схід. Львівська височина утворює вище розташовану плоску рівнину, що простягається між південною частиною Побужжя, Опіллям, Львівсько-Люблінською депресією і південним кінцем Розточчя. На території області знаходиться Верхньодністровська улоговина.

Клімат помірно континентальний, з м'якою зимою з відлигами (середня температура січня -5оС) і теплим літом (середня температура липня - +18оС). Річна кількість опадів коливається від 600 мм на рівнині до 1000 мм в горах.

Станом на 01.01.2012 р. до Львівської області входило 20 районів, 44 міста, 34 селища і 1850 сіл. Населення області налічувало 2540,9 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 1544,8 тис. осіб, сільське - 996,1 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 36 міст Львівської області: Львів, Белз, Бібрка, Борислав, Броди, Буськ, Великі Мости, Винники, Глиняни, Городок, Добромиль, Дрогобич, Жидачів, Жовква, Золочів, Кам'янка-Бузька, Комарне, Миколаїв, Моршин, Мостиська, Перемишляни, Пустомити, Рава-Руська, Рудки, Самбір, Сколе, Сокаль, Старий Самбір, Стрий, Судова Вишня, Турка, Угнів, Хирів, Ходорів, Червоноград, Яворів.

У Львівській області на державному обліку перебуває 822 пам'ятки архітектури та містобудування національного значення, 7 пам'яток історії, 14 пам'яток археології, 7 історико-культурних заповідників.


Місто Червоноград Львівської області

Місто Червоноград (до 1951 р. - Христинопіль/Кристинопіль) Львівської області - місто обласного значення, розташоване при впадінні в р. Західний Буг її приток Солокії і Рати за 69 км від обласного центру м. Львова і 483 км від м. Києва. Відповідно до статистичних даних останнього Всеукраїнського перепису населення (2001), кількість його мешканців складала 70287 осіб.Перша назва міста - на честь дружини засновника міста Фелікса Потоцького - Христини. Перейменоване в радянські часи в Червоноград («червоний» - у значенні «революційний»).
Містечко Христинопіль засноване в 1692 р. краківським каштеляном і польним гетьманом Ф. К. Потоцьким. У цьому ж році отримує магдебурзьке право. У 1695 р. Потоцькі звели тут замок, фундували будівництво Бернардинського монастиря, у 1763 р. - Василіанського. При бернардинському монастирі було започатковано школу місіонерів для насадження уніатства.
З початку XVIII ст. місто стало головною резиденцією (центром латифундії) магнатів Потоцьких, столицею їхніх володінь, що охоплювали 40 міст і містечок, тисячу сіл.
Онук Ф. К. Потоцького Франциск, який володів Христинополем з 1732 р., збудував тут палац, заклав парк, сприяв розвитку ремесел і торгівлі.
У 1768 р. сталася пожежа, під час якої згоріли майже всі будинки міста, проте незабаром його відбудовано.
Після першого поділу Польщі в 1772 р. Христинопіль увійшов до складу Австрії.
У 1781 р. Потоцькі продали свої христинопільські володіння. Місто поступово занепадає.
Наприкінці XVIII ст. у місті були розвинуті такі ремесла: шевське, ткацьке, кушнірське, бондарське, були також шорники, столяри, слюсарі, ковалі.
У 1884 р. через Христинопіль було прокладено залізницю Рава-Руська - Сокаль.
У ХІХ ст. в місті з"являються невеликі промислові підприємства: цегельня, ткальня, гуральня, миловарня лимарська й сідельна майстерні.
У роки Другої світової війни Христинопіль був окупований німецько-фашистськими загарбниками в період з 1939 р. до 18 липня 1944 р. Під час окупації в районі міста діяли партизанські загони. 16 серпня 1945 р., згідно з угодою, укладеною між СРСР і Польщею, що визначала радянсько-польський кордон, Христинопіль увійшов до складу Грубешівського повіту Люблінського воєводства Польщі.
15 лютого 1951 р. було між СРСР і Польщею було укладено нову угоді, де переглянуто радянсько-польський кордон. Згідно з новим поділом, Христинопіль увійшов до складу Забузького району. Тоді ж місто перейменоване на Червоноград. Поступово місто стає центром Львівсько-Волинського вугільного басейну.
У 1952 р. було розроблено генеральний план Червонограда, у місті почалося будівництво першої шахти. Розгортається будівництво житлових будинків і соціально-побутових об"єктів. Протягом 1950-х рр. у місті споруджуються шахти.
У 1956 р. завершилася перша черга будівництва Червоноградського завод залізобетонних виробів (друга черга вступила в дію через рік, третя - у 1958 р.).
Протягом 1956-1959 рр. було споруджено Червоноградський деревообробний комбінат.
У 1970-х рр. місто стає значним промисловим центром. Тут працювали хлібозавод, друкарня, автобаза, підприємства електромережі, швейна фабрика, вуглезбагачувальна фабрика.
Наприкінці ХХ ст. Червоноград був одним із центрів Львівсько-Волинського кам"яновугільного басейну. У місті працювали 12 шахт, центральна збагачувальна фабрика, завод металоконструкцій, завод залізобетонних виробів, молочний і хлібний заводи, деревообробний комбінат, швейна фабрика, виробниче панчішне об"єднання. Діяв гірничий технікум.
На території міста виявлено глиняний посуд ранньоземлеробських племен доби енеоліту (ІІІ тисячоліття до н.е.) та поховання кінця бронзової доби (близько 1200-800 рр. до н.е.).Список використаної літератури:
1. Ивченко А.С. Червоноград // Вся Украина : путеводитель / А. С. Ивченко. - К. : Картографія, 2005. - С. 202 : фот.
2. Кругляк Ю.М. Ім"я вашого міста : походження назв міст і селищ міського типу Української РСР / Ю. М. Кругляк; відп. ред. І. О. Варченко. - К. : Наук. думка, 1978. - 151 с. - Бібліогр.: с. 148-151.
3. Червоногород // П"ять шляхів зі Львова : путівник / авт. фотогр. М. Іващенко ; літ. ред. І. Магдиш. - К. : Грані-Т, 2008. - С. 78-79 : іл.
4. Червоноград / В. П. Огоновський, О. Г. Ковальов, К. Ф. Красоченков // Історія міст і сіл Української РСР / [Ін-т історії АН УРСР]. В 26 т. - К. : Голов. ред. УРЕ АН УРСР, 1968. - Львівська область. - С. 882-891 : фот. - Бібліогр. в підряд. прим.
5. Червоноград // Універсальний словник-енциклопедія: УСЕ / голова ред. ради М. Попович. - 3-е вид., перероб. і доп. - К. : Всеувито, 2003. - С. 1354.


Прочитано: 2158 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Мостиська Львівської області
Місто Жовква Львівської області
Місто Белз Львівської області
Місто Судова Вишня Львівської області
Місто Броди Львівської області
Місто Борислав Львівської області
Місто Бібрка Львівської області
Місто Буськ Львівської області
Місто Глиняни Львівської області
Місто Добромиль Львівської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.18 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7